Kasutajainfo

Boriss Zotov

Teosed

· A. E. van Vogt ·

The World of Null-A

(romaan aastast 1948)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1945; august - oktoober [pealkirjaga «World of A»]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Kirjaniku üks kuulsamaid ja vastuolulisemaid teoseid. Selle romaani puhul kehtib tõdemus, et "ilu on vaataja silmades", täiel määral. Osad arvustajad leiavad siit lisaks muudele väärtustele prohvetlikke ennustusi (kloonimine, terraformimine, teleportatsioon), osad (Damon Knight) ainult vigu.

Teose peategelane, Gilbert Gossayne, on just saabunud hotelli et osa võtta mängust (mängu võitja saab õiguse liituda eliidiga Veenusel), kus aga talle endalegi ootamatult paljastatakse, et ta esineb vale nime all. Gilbert jõuab põgeneda, enne kui söed jalge all päris tuliseks lähevad. Edasi järgneb üsna arutu trall, mille käigus Gossayne jõuab surra ja uuesti ellu ärgata (sealjuures teisel planeedil). Kahe ajuga peategelane on van Vogtile tüüpiliselt üliinimene, seekord uudset mõtlemistehnikat kasutav, mis annab talle tavainimestega võrreldes suuri eeliseid.

Teos tegi palju ära üldise semantika nime all tuntud (pseudo)teaduse populariseerimisel ja on vist siiani enimmüüdud ulmeraamat Prantsusmaal, kuid minu jaoks liigitub ta pigem nende hulka, mille van Vogt on oma segastematel hetkedel kirjutanud.

Teksti loeti inglise keeles

Kas Gilbert Gosseyn on 1940. aastate Jason Bourne? Mees ei tea kes ta on, ja see tõik ei tule romaanile kasuks, nagu ka malekujundi liigne tarvitamine, kangelase kalduvus vestluspartnereid kinni siduda ja suutropistada jms. Üldise semantika kudumine teksti lõime on teisalt huvitav. Veenuse puud samuti. Kokkuvõtvalt ei ole The World of Null-A päris samal tasemel Isheri sarjaga, seega neli miinusega.
Teksti loeti inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused: