Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Doroga na Vellesberg

(jutt aastast 1990)

ajakirjapublikatsioon: «Prostor» 1990; nr. 10
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (6)

Selle arvustusega siin maksan ma ühte vana võlga. Osalesin 1991. aastal vene fännide aastaauhinna «Velikoje Koltso» küsitlusel ning antud Sergei Lukjanenko jutt kandideeris sel aastal samuti. Kahjuks ei saanud ma seekord juttu lugeda ja hinnata... Kasahstani ajakiri «Prostor» oli siinsetesse raamatukogudesse küll tellitud, kuid kahjuks ei saanud ma vajalikule ajakirjanumbrile pihta. See oli iseäranis kurb seetõttu, et olin selleks ajaks juba kahte Lukjanenko juttu lugenud ning kartsin, et mul jääb tõesti hea jutt lugemata. Jäigi!

Lukjanenko varases (ja miks mitte ka hilisemas) loomingus sageli kombeks, et peategelasteks on lapsed. Tõsi, ise nad end sellisteks ei pea – XXI sajandi külluseühiskonnas on asjalood nõnda, et sooritad küpsuseksami ning võid ka juba 11. aastaselt vastutusvõimeline olla...

Jutu peategelased on kaks rodderit – Misha ja Igor. Nad on aru saanud, et nendele pole selles imekenas maailmas kohta. Vähemasti sellist, mida nad iseenese vääriliseks peaksid. Sestap nad ongi rodderid. Rodderid on mingi subkultuur, umbne ja sihitu protestivorm nagu olid seda XX sajandil kõiksugu hipid, punkarid jne. Rodderluse põhialus on sihitus rändamises ning jutt ongi üks rännuseik kahe rodderi elust.

Nagu Lukjanenkol kombeks, avaneb jutu käigus hulk ootamatuid tahke ja seiku ning loo lõpuks avastad, et muretu road-story asemel oled saanud sotsiaal-filisoofilise teksti osaliseks.

Teksti loeti vene keeles

Nohjah. Sotsiaalfilosoofia on vahva asi kyll, aga seda ymbritsev kest oli käesoleva loo puhul kuidagi "vesine" ja laialivalguv välja kukkunud. Tegelaskujud ja arutluskäigud olid head. Syzee aga jäi nende kontrastil pisut lahjaks.
Teksti loeti vene keeles

Selles tulevikuühiskonnas pole millestki puudus, kuid enamikel inimestel pole midagi mõistlikku teha. Ka noored tunnetavad seda tuleviku perspektiivitust. Nende protestivormiks on kujunenud sihitu rändamine. Noored rodderid Igor ja Misha on selle loo peategelased. Kaheteistaastased poisid sattuvad Ameerikas ühte majja, kus kõik polegi nii hea, kui pealtnäha paistab. Lugu omandab eetilisi ja filosoofilisi aspekte. Hea lugeda, aga parimate ulmelugude vastu ikka ei saa. Ei raputa lugejat, ei pane ahhetama. Neli.
Teksti loeti vene keeles

Lukjanenkol on vist nõrkus Timi-nimeliste poiste vastu?

Selles loos on igaühel oma Anne. Igoril on Anne teisi pehmeks rääkida, majaperemehel Anne mitte midagi teha. Ning halb on see, kui keegi oma Annet vääralt rakendab... ja ka siis, kui üldse ei rakenda.

Teksti loeti vene keeles

Loos "Vkus svobodõ" Vellesbergist lahkumist plaaninud Mishast ja Igorist on saanud rodderid - heaolu käes vaevleva ühiskonna vastu sihitult ringi rännates protestivad rändurid. Hea lugu, ent esoteerilise nõmeduse valdkonda kuuluva psühhokineesi mängutoomine (mis siis, et mitte peaosas) rikkus minu jaoks naudingu ära. Sestap 4.
Teksti loeti vene keeles

Oleks teadnud, et jutt sarja kuulub, oleks kindlasti esimesest loost alustand. Mul läks u 2/3 jutust ysna k6rvade vahelt läbi enne kui ma yldse midagi taipama hakkasin. Ja siis... Ja siis asus k6ik omale kohale ja tekkis suur ja selge pilt yhiskonnast, millest see jutt kirjutatud oli. Häbematult hea asi ja mu meelest on 5 veel vähe antud.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: