Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Kapitan

(jutt aastast 1989)

ajakirjapublikatsioon: «Izobretatel i ratsionalizator» 1989; nr. 10 [pealkirjaga «Võbor»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.286
Arvustused (7)

Tehisintellekt - milline saab ta olema? Vaenulik? Sõbralik? Yksõikne? Käesolevas jutus on Lukjanenko leiutanud neljanda variandi - tehisintellekt näägutava naisena.

Vaesel kaptenil ei olnud oma laeva pardaarvutiga just kerge. Syya korralikult ei antud. Juhtimispuldi juurde ei lastud. Startis ja maandus iseteadlik laevuke 30g-lise kiirendusega - nõrguke niisugune, või tema ei kannata natukest kiirendust välja!. Kuni yhel ilusal päeval maanduvad nad planeedi, kuhu seitsme aasta eest jäi maha kapteni eelmine laev...

Suhteliselt andekas pilajutt.

Teksti loeti vene keeles

See on nüüd küll ääretult isiklik viis... annan hinde eelkõige seda arvestades, et autor ei petnud mu lootusi!

Kui ma seda juttu lugesin, siis oli see antud autori teine tekst, mis mulle kätte sattus... ning seda lugedes mõtlesin, et sellest vennast võib kunagi saada tohutult vinge tegija. Saigi!!! Sergei Lukjanenko on Venemaal praegu ääretult populaarne autor, kes kirjutab võrdselt hästi nii kosmoseoopereid, sotsiaalset ulmet, (peaaegu) küberpunki ja fantasyt.

Jutust endast: Lendab üks kosmonaut oma laevaga kosmoses ning kannatab pardakompuutri terrori all... see kompuuter on sihuke siidkinnastes lurjus, ega ta inimesele otse kahju ei suuda teha, aga kõik see, mille kohta venelased ütlevad «melkije pakosti» (umb. pisisigadused ja -norimine) on tema arsenalis teretulnud. Maandunud ühel planeedil, leiab kosmonaut sealt oma vana laeva, mida ta hukkunuks pidas... möödunud aastate jooksul on laev (õigemini ta kompuuter) kohaliku tooraine varul end üles putitanud ning lendaks taas, kui oleks inimene... ta ootaski oma eelmist peremeest, kõik need paarkümmend aastat. Peremees tuli, aga ta...

Miks see jutt siis autori suhtes säherdusi lootusi tekitas? Süzhee on ju suhteline segu nõukogude lüürilisest ulmest ja Robert Sheckleyst.... aga just kirjutamisstiil ja -oskus... ühtpidi padukoomiline (pisukese musta varjundiga) humoresk, teisalt lüüriline ja ilus lugu ning siis veel jõhker ka samaaegselt! Ning noor autor hoiab kogu teksti ääretult elegantselt kontrolli all... kõik töötab ja mõjub!!!

Ei, hea on!!!

NB! Wõrgus on kättesaadav ka ehe autori versioon, mis mõneti erineb ajakirjades ja raamatutes ilmunust!!!

Teksti loeti vene keeles

Avo ja Jyrka arvustused lausa sundisid jutu läbi lugema. Sihukese (kompuutri) iseloomu kohta on vene keeli väga täpne väljend olemas - "stervoznaja baba", kaptenist hakkab lausa kahju :)

Ilus ja hea lugu. Lausa viit ei raatsi siiski panna, aga tugev neli kindlasti, tasub lugeda.

Teksti loeti vene keeles

Väga andekas. Meeldib 4 lõppu -- vali, milline tahad. Habichti "Selles mängus ei hüpata", kus oli 3 lõppu, on üle löödud. Nendest lõpp 2 tundub kõige ebausutavam, vastuolus eespool kirjutatuga, et pardaraali raportit usutakse alati rohkem kui kaptenit.
Teksti loeti vene keeles

Hirmsasti meeldis teostus, sisu kallal ehk v6iks norida, aga ei ole m6tet. Jyrkale vaidleks yhes punktis kyll vastu: ei olnud Sheckley. Sheckley kippus ikka puha jaburat ajama (imho tuli see tal ka päris hästi välja), Lukjanenko on tykk maad t6sisem ja asisem kirjutaja.
Teksti loeti vene keeles

Lisapunkt autori vanust arvestades. Paraku tunduvad selles vanuses sedalaadi valikud väga abstraktsed. Ning peavoolu kirjandus kubiseb sellistest dilemmadest: uus elukaaslane on küll ilus ja tubli, aga iseloom on tal niru ja isekas. Läheks vana juurde tagasi, aga see on ju ikkagi vana ja väsinud juba. Mitte ainult inimsuhetega pole nii, ma olen kindel, et kõikvõimalik koerakasvatajate literatuur on kah samasugune. Algus oli naljakas - et inimväärikuse säilitamiseks peab piloot miskit tüütut arvu kuupi võtma - aga kokkuvõttes ei andnud rakettide kasutamine koerte või naiste asemel uut kvaliteeti.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: