Kasutajainfo

Harry Turtledove

14.06.1949-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Harry Turtledove ·

Islands in the Sea

(jutt aastast 1989)

eesti keeles: «Saared meres»
antoloogia «Täheaeg 2: Doominosillad» 2003

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
6
5
1
0
Keskmine hinne
3.944
Arvustused (18)

“Saared meres” pole mereaineline jutt. Araablased on vallutanud Bütsantsi ja Roomaga võidu üritavad omi uske edasi levitada. Bulgarite khaani juures kohtuvad araablaste ja katoliiklaste saatkonnad, mõlemad üritavad bulgarite isandat veenda oma usku vastu võtma. Järgnev teoloogiline dispuut ja oma usu propaganda, et khaani “õiges” suunas mõjutada. Mõlemad missionärid aduvad, et khaani otsusest sõltub palju. Kuidas khaani mõjutada? Kas meeldib talle islami lauskarskus mitmenaisepidamisega või katoliiklastele lubatud veinijoomine monogaamiaga? Lõpuks selgub ka, mis need saared meres on. Bulgaritest edasi tulevad slaavalste maad, kes kah veel paganad. Ristiusu osaks jääb tulevikus olla saarteks islami ookeanis, mis peagi üle kallaste lööb!
Teksti loeti inglise keeles

Tunnistan, et olen Turtledove`ilt seni lugenud vaid "Hammer and Anvil"it Videssose-sarjast ja saadud mulje osutus üpris eemaletõukavaks... Antud lühem vorm jätab autorist tunduvalt soodsama mulje. Kõrgeima hinde saamiseks napib lool minu jaoks küll teravust, aga igal juhul on tegu sümpaatse lugemistväärt palaga.
Teksti loeti eesti keeles

Minul oli see esmatutvus Turtledovega. Päris tore tutvus, tegelikult. Jutt oli hea, alternatiivajalugu oma parimal kujul. Kui poleks äärmiselt autoriteetselt allikalt pärit hoiatust Turtledove loomingut üldse, aga esmajoones romaane vältida, hakkaks mõtted ilmselt liikuma paari paksu köite soetamise suunas. Muidugi, inimesi on erinevaid ja ka arvamused liiguvad äärmusest äärmusesse. See konkreetne lugu oli igatahes hea, isegi väga. Minule tõi ta meelde Robert Silverbergi suurepärase Roma Eterna sarja. Nagu selleski polnud mul põrmugi kahju kristluse allajäämise pärast.
Teksti loeti eesti keeles

Jutt selline: kristlane ja moslem reklaamivad oma usku miskile Bulgaaria valitsejale. Kogu moos.

Lugu läheb poole pealt huvitavamaks, aga mitte eriti. Usundilooga kursis olemine tuleks kõvasti kasuks. Ajalooga kursis olemine tuleks veel rohkem kasuks. Islam sündis teadupoolest VII saj pKR ja Rooma impeerium lõppes V sajandil – seega ei saa tegemist olla misjonivenna Saulus-Paulusega. Paari lehekülje pärast antakse juba kindlam pidepunkt. Tegemist on ajaga, mil Bulgaaria oli Rooma liitlane – st, millalgi 1032. aastast edasi.

Jutt ise on suhteliselt nüri. Väideldakse usulistel teemadel ja muud midagi. Mulle meeldis sellegipoolest. Korralik alternatiiv-ajalugu. Ajastu hõng igati olemas.

Teksti loeti eesti keeles

mulle tundus see pealiskaudne teoloogiline vaidlus oma hedonistlikkuses küll iseloomulikuna eelkõige 20 sajandi teise poole heaoluühiskonnale. no et erinevatel ajastutel tõusevad samasuguses vaidluses esile erinevad argumendid. mingil ajal oleks ehk tähtsaim küsimus, kas ja kuidas saab andeks oma patud. oletaks, et peagi võib samas vaidluses osutuda tähtsaimaks suhtumine kangelassurma - märtritesse ja neisse, keda siinkandis suitsiiditerroristideks nimetatakse. muidugi, nagu lõpuks selgub, tegi khaan oma otsuse reaalpoliitikast lähtudes, seega polnud kogu ilukõnel erilist tähtsust.

oletaks, et (alt.)ajaloolise teksti puhul peaks autori eesmärk olema tutvustada oma lugejatele kujutatud kauge perioodi inimeste maailmavaadet. et miks tegid nad just niisuguseid otsuseid jne - ning et milles seisnes nende *teistsugusus*. aga omistada *oma* ajastu mõttemalle mingi kauge ajastu inimestele on odav ja võlts. müüb muidugi paremini.

Teksti loeti eesti keeles

Loo peamiseks mõtteks oli mingi metslaste juhi enda usku ehk siis ka enda poolele meelitamine. See on selline lugu, millest pole actionit, kuigi toimub sellisel ajal aga huvitav on siiski. Meenutab neid tõsielufilme, mida etv näitab või siis neid pooltõsielufilme, mida nii väga armastatakse peamiselt euroopas teha ning, mis võivad üllatavalt huvitavaks osutuda! Sellekagi on nii. Algus polnud eriti paljutõotav aga muidu oli täitsa hea! Kuid siiski mitte parim nii et viite ei saa.
Teksti loeti eesti keeles

Ei tule siit kahjuks kõrget hinnet. Miks ei tule? Väidan, et luguoli säratu. Korralikult kirjutatud, hea lugeda, suurepäraselt välja peetud, kuid ilma igatsugu sisemise särata. Sümpaatseim omadus - erapooletus. Ei saa öelda, et Turtledove oleks kummalegi vaidlevale poolele (ega ka kohalikule khaanikesele) kaasa elanud. Tulemuseks oli kiretu (kahtlemata hea) kirjeldus ajastust ning kahest rivaalitsevast poolest. Ma ei kurda igavuse üle, ei, lugeda oli mõnus. Samas ei olema üldse kindel, kas tahaksin Turtledove`i ka edaspidilugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Vaagides oma ajalooteadmisi, jõudsin järeldusele, et tegevus peaks ilmselt toimuma VIII sajandi lõpupoole. Ainuke mitte meie maailmast pärit sündmus oleks Konstantinoopoli vallutamine araablaste poolt. Kahjuks tuleb mainida, et autor laseb täie auruga ajalool liugu - kirjeldatav usuvalikuprotsess toimus umbes samal ajal ka tegelikuses, ainult et veidi põhja pool. Bulgarite asemel valisid usku kasaarid. Ja valisid lõpuks hoopis judaismi, mida kumbki saatkond tunnustas kompromissina ja edasiste heade suhete alusena. Nii et loos pole originaalsust ollagi. Ning ainult Bütsantsi vallutamise eest üle 3 ei raatsi küll anda.

----------------------------------
10 aastat hilisem märkus. Vahepealsete aastate jooksul olen avastanud, et kunagi eksisteeris veel üks Bulgaaria -- riik nimega Volga-Kaama-Bulgaaria just nende kahe jõe vahelisel alal, mis tõepoolest valis usuks varakult islami. Ja kui nüüd selle tõsiasja valguses mõelda, et mispärast see jutt siis nüüd nii väga üldse ulme on... Antagu mulle andeks, aga teate, kui palju ma iseenese teadmata oma ajaloo kontrolltöödes alternatiivajaloolist ulmet olen kokku kirjutanud... nii et käsi lihtsalt nõuab esialgse 3 mahatõmbamist.

Teksti loeti eesti keeles

Eelpoolväidetut korrates - nüri ja hedonistlik tekst. Huvitav ajalooprofaanidele - et siis ei tõsiste teadmiste ega teadmiste puudumise korral sealt palju võtta poole. Diagonaalis lugemiseks - sellist (pseudo)teoloogilist möla on vist huvitavam kirjutada kui lugeda. Ja põnevaks ei läinudki. Madalamat hinnet ei pane sellepärast, et head siiski oli. Korralikult ja läbimõeldult teostatud alternatiivajalugu.
Teksti loeti eesti keeles

Pean nõustuma, et lugu oli säratu. Korralikult teostatud ja huvitav lugeda, kuid siiski säratu. Ja polnud need pühad mehed nii pühad midagi, kui autor lugejat uskuma tahab panna.
Teksti loeti eesti keeles

Arvustust pole veel aega kirjutada - hiljem - ent et meelest ei läheks, ytlen ära - sama lugu räägitakse kristluse jõudmisest Venemaale (st yhest neist maaletoomiskordadest) millaski Igori järel. Pealkiri seostub minu jaoks kyll Hemingwayga, kuid on vaieldamatult hea leid; loo pean enne pärisarvustust yle lugema, aga kiirmäletamisi oli hea kyll. Kahjuks ei ole sihtgrupiks aga inimesed, kes bolgareid Bulgaariasse topivad. Mis teha.
Teksti loeti eesti keeles
8.2011

Mitmest loetud romaanist ja jutust on selge, et Harry Turtledove tegeleb põhimõtteliselt ulmemakaronide keetmisega. Kõhu saab täis, päris ära rikkuda on seda toitu ka üsna raske, aga mingit muljet ei jää. Konkreetselt seda juttu lugesin üle-eelmisel aastal väljamaa keeles ja üldse ei tulnud tuttav ette… alles juhtumisi “Täheaeg 2” sisukorda nähes leidsin, et olin seda kunagi varem juba tõlkes lugenud.

Detaile (paraku küll peamiselt nimesid) on omajagu, õhustikku armetult vähe. Tegelased kõnelevad püüdlikult kõiki pisiasju ära mainides; kus sellest ei piisa, tuleb appi kõikvõimsa Autori kirjeldav sulg (hea küll, vähemalt on see tehniliselt korralikult teostatud). Isegi loo olemasolu ainus õigustus, “mis siis, kui…”, on ilukirjandusele ebatüüpilises sissejuhatuses juba välja räägitud. Iseasi muidugi, et minusugune harimatu mats poleks ilma midagi taibanud…

Selline lugu siis. Hamba all ei karjunud, aga midagi head selle kohta ka öelda ei oska. Kõhe mõelda, et paarkümmend aastat kirjutada vihtunud autoril tolle pretensioonika pealkirjaga alt-ajaloo kogumiku tarvis oma loomingust midagi paremat valida polnudki…

Teksti loeti eesti ja inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: