Kasutajainfo

Lew R. Berg

17.02.1968–27.04.2005

  • Eesti

Teosed

· Lew R. Berg ·

Tempel selvas

(kogumik aastast 2001)

eesti keeles: Tallinn «Salasõna» 2001 (Fantaction)

Sarjad:
Sisukord:
Hinne
Hindajaid
5
6
0
0
0
Keskmine hinne
4.455
Arvustused (11)

See kogumik sisaldab nimijutu ja teise - "Üle piiri", mõlemal peategelaseks palgasõdur Willard. Peab ütlema, et raamat oli meeldiv üllatus ja seekord saan ma LRB-le ausalt, hinnaalanduseta hea hinde panna. Ei, muidugi ei maksa nimetet juttudest otsida filosoofilist sügavust, naudiskleda tegelaste hinges urgitsemiste või kilgata vaimustusest peadpööritavate saatusekeerdkäikude üle. Jutud on selge sirgjoonelise ülesehitusega, järgides sündmuste kronoloogilist arengut, palju pole ruumi raisatud ka igasugustele selgitustele ja lõpuski jääb saladus ikka endistviisi hämaraks. Mõlemad jutud algavad sellega, et Willard kutsutakse välja ja saadetakse kuhugi parajalt pöörasele missioonile, kus väljaõppinud commandos`eid vaja. Üsna kohe saab lugeja ka aimu, et lisaks konkurentidele ja muudele pahadele inimestele tuleb veel maid jagada ka ebamaiste nähtustega. Juttude tugevaks küljeks on esiteks see, et autor on omandanud oskuse mitte kohe kõike välja öelda ja seega püsib põnevus lõpuni üleval, ning teiseks ta näib teadvat, millest kirjutab - palgasõdurite vahendid ja meetodid selles kogumikus on usutavad (mida muide ei saa alati öelda ka tuntud maailmanimede kohta). Niisiis on tegemist karmide, kohati väga veriste ja heal tehnilisel tasemel teostatud müstiliste action-lugudega, mis võib-olla pole tavakirjanduskaanonite järgi mingid tipud, kuid on hea lahe lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Stalkeri-meest Bergi on trendikas siunata, aga "Tempel selvas" peaks minu arvates ka nõudlikematele fännidele päris mõnus lugemisvara olema. Eriti nimilugu, suisa pärl.

Kui kuskil arvati, et peale Grpowski pole Eesti ulmes ühtki head väljajoonistatud karakterit, siis kaldun nüüd arvama, et Bergi Willard on seda. Tuttav juba varasematest juttudest, on see erirühmade komandör juba täiesti reaalseks tüübiks muutunud. Ausalt öeldes ei muulde inimesena ei Grpowski ega Willard, aga see ei vähenda nende teoste väärtust, mille lehekülgedel need kujud tegutsevad.

Berg on minu arvates hästi tabanud palgasõdurite kitsukest mõttemaailma ja igasugused raskused loodusjõududega võitlemisel, relvad, sõjalised auastmed, jms näivad talle sobivaks keskkonnaks olevat. Kui keegi on lugenud parempoolset USA valitsusvastast ajakirja "Soldier Of Fortune", siis tunneb ta ära miljöö Bergi Willardi-juttudest. Ka Berg kasutab oma tekstidest korduvalt otsetõlget "õnnesõdur" ja ma ei imestaks kui see zhurnaal ka tema lugemislaual oleks. Samuti poleks vist üllatav Bergi leida "Soldier of Fortune"-nimelises kõrts-klubis Tallinnas Raua ja Pronksi tänava nurgal, kus ka ettekandjat laigulist rüüd kannavad.

Mõlema lühiromaani teisel leheküljel süütab Willard filtrita Cameli. Võib olla tulebki tegelase meeldejäävus sellistest detailidest?

Teksti loeti eesti keeles

Kellegi poolt Bergi loomingu pihta lendulastud "kompetentne kõmmutamine" on kogumikule väga sobiv määratlus. Lugesin mõnuga, mis oli veidi vaoshoitud eelkõige selletõttu, et sõdurpoiste seiklused pole mu suurimaks kireks. Kuna aga "Yle piiri" on mu meelest tõsiselt hea jutt, kõvasti yle "Templist selvas", siis olen samuti nõus koondhindeks viie panema, kuigi esimene jutt jääb hinde neli peale pidama. "Yle piiri" venemaistes stseenides on tõelist ehedust, Brasiilia taustsysteem jääb eriti sellega võrreldes skemaatilisemaks, samuti on palgasõdurite roll ylesannet pimesi täita ja mitte kysimusi esitada selles jutus selgemini paigas ning ylesanne ise oli "tõelisem".
Teksti loeti eesti keeles

Võrreldes romaaniga "Tants tulle" on tegemist ilmse sammuga edasi, mis väljendub ka minu antud hindes. Kui "Tants tulle" nõudis siiski mõningates kohtades enda sundimist, et mitte lugu pooleli jätta, siis siinkohal oli enamik tekstist täiesti talutav. Oli seiklusi, relvade täristamist, üleloomulikke juhtumisi. Oli küllalt mõnus lugeda, otsest tõrget ei tekkinud.

Kui võrrelda lühiromaane, siis eelistan ka mina juttu "Üle piiri". Raamatu esimest osa lugedes jäin nimelt mõtlema, et Berg ei suuda siiski mingit keskmisest põnevamat süzeed tekitada. Kogumiku teine lugu kummutas minu arvamuse ses mõttes, et tolles oli põnevust ja pinget ikka way rohkem. Võimalik muidugi, et tegu personaalse kiiksuga.

Üldiselt võib öelda, et Bergi oskused võimaldavad vahel ka päris loetavate lugudega välja tulla.

Teksti loeti eesti keeles

Jutte olen eraldi juba arvustanud, kordama ei hakka. Jäin lihtsalt mõtlema, et Tarlapi "Viikingi" ja Bergi "Selvatempli" liitmisel saaks uue ja parema kvaliteedi - nende miinused ja plussid klapivad väga hästi. Nii et edu koostööks!

Hinne "hea" ütleb kogumiku kohta kõik ära - see on hea kogumik.

Teksti loeti eesti keeles

Nagu paljudele teistele meeldis ka mulle kogumiku teine lugu märksa rohkem kui esimene.Mõningad möödalaskmised Bergil ju olid, kuid pean tunnistama, et tegu oli üllatavalt hea raamatuga.
Teksti loeti eesti keeles

Mõlemad jutud said hinnatud hindega 4, aga " Üle Piiri oli tugevalt parem. Esimeses jutus jäi lõppkokkuvõttes nii mõnigi asi mõistatuseks. " Üle piiri" oli autor kirjutanud just nii, et säilis põnevus kuni lõpuni, aga midagi tähtsat ka arusaamatuks ei jäänud.
Teksti loeti eesti keeles

Ehkki m6lemad kogumikus sisalduvad lood said madalama hinde saab asi yldkokkuv6ttes tublima tulemuse, kui temas sisalduv. P6hjendus lihtne - tegemist meeldiva ajaviitega, mis terveks paariks-kolmeks tunniks (ntx Tallinn-Tartu s6iduks) tegevust pakub. Igav ei hakka, pead ei vaeva, seedimisele halvasti ei m6ju.
Teksti loeti eesti keeles

Kaante vahele jõudnud Bergi teostest või kogumikest kõige tugevam. Võrreldes romaaniga "Tants tulle" ikkagi kohe kolm sammu edasi minekut.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: