Kasutajainfo

Lew R. Berg

17.02.1968–27.04.2005

  • Eesti

Teosed

· Lew R. Berg ·

Üle piiri

(lühiromaan aastast 2001)

eesti keeles: autorikogu «Tempel selvas» 2001
autorikogu «Üle piiri» 2014

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
8
1
0
0
Keskmine hinne
4.091
Arvustused (11)

"Üle piiri" jääb oma paarilisest kogumikus "Tempel selvas" nigelamaks. Võibolla andnuks täiendavaid pingeid kruttida miski 20 lehekülje lisamisega? Praegu jääb asi liiga skemaatiliseks.

Willardi palgamõrvarite kamp läkitatakse Venemaale kukkunud satelliiti retriivima. Hästi salajaselt ja incognito. Tappa võib, peaasi, et jubin kätte saadaks. Kõigi vastalistega - konkureeriva organisatsiooni palgalistega, vene sõdurite ja BTR`i ning võõrtsivilisatsiooni trollidega - saab Willardi jõuk hõlpsasti hakkama, ehkki on ka väheolulisi kaotusi inimjõus. Satelliidi panevad aga tulnukad pätsu.

Eks tol tehiskaaslasel ju ufonautikaga miski seos peab olema - ja juurde siia midagi põnevamat ei mõelda. Selvatemplis mõeldi. Kohati saab (päris head) nalja... ja dialoogideski on mõtet sees. Lugeda võib, kuigi tead ette, et tõenäoliselt ei lahenda Berg siingi ühtegi mõistatust, vaid piirdub madina detailse kirjelduse ja palgamõrvar Willardi tegevuse ning lühilausete fikseerimisega.

Hinne on "neli" kõige pikema miinusega. "Kolmest" päästab palgamõrvarite jõhkrus. Ikka väga vastikuks on Berg nad osanud kirjutada. NB! sellisteks ei kasva inimesed ise, vaid õpetatakse sõjavägedes.

Teksti loeti eesti keeles

Vaat see lugu mulle meeldis, ei olnud sellist ülepingutatud salatsemist ja nohikutest luurajaid, selle asemel oli erinevalt "Templist selvas" ladus kirjutamine ja reaalne tegevus. Ka inimesed olid inimeste moodi ja Willardilgi lõi välja sõprustunnet, mis muutis ta minu jaoks sümpaatseks. Kahju, et nad seda vidinat kätte ei saanud, siis võinuks palgamees tulevikus vähe enama ulmelise tegevusega jutus lähemalt kirjeldatud-räägitud tulnukatega rinda pista. Viis igatahes, sellisel tasemel kirjutatud asja loen ma sügava huviga.
Teksti loeti eesti keeles

Üksjagu nõdrem jah, kui Tempel selvas, kuid häda pärast peaks asja ära ajama. Siin paraku hakkab LRB jälle salatoimikute kanti kiskuma (alles see oli kui Mulderi-poiss suurelt Venemaalt miskisugust maavälist lima või miskit sellesarnast otsimas käis). Tuleb tunnistada, et Willardi-lugudest parimad on siiski nood, kus mees oma bandega metsades möllamas käib. Võib lugeda, kuid Bergi parim ta kohe kindlasti ei ole.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle meeldis veidi rohkem kui "Tempel selvas". Tempo ja stiil sobisid päris hästi kokku. Loo miinuseks on aga see, et põhjusele, mille pärast möll üldse pihta hakkab, nii vähe tähelepanu pööratakse.
Teksti loeti eesti keeles

N6rgem kui "Tempel selvas", kuid kah loetav. 6hustiku loomine oli jäänud teenimatult unarusse - jääb mulje, et Berg on veetnud tuntavalt rohkem aega Brasiilia dzhunglis, kui meile ajaliselt mitte väga kauges sots-realismis. Muidu kiidan.
Teksti loeti eesti keeles

Bergile paistab meeldivat Willardi teele veeretada selliseid probleeme, mis on seotud tundmatute rassidega. Olen praeguseks läbi lugenud Willardi kohta kolm juttu ja kõigis neist maadleb ta tundmatute rassidega! Aga "Üle piiri" ei meeldinud mulle nii palju kui teised tema Willardi jutud. Sellest ka tingitud hindeks neli.

Aga mis mulle siis täpsemalt ei meeldinud? Muidu tundub ju korralik lugu olevat aga mõned kohad olid jamad. Näiteks see, et elukutseline palgasõdur Zoltay, kes on seda tööd kaua aega teinud, ei ole kyllalt tähelepanelik, et märgata Willardi strateegiat. Huvitav, kas Berg arvab, et kõik peale Willardi on lollid ja suudavad tema rühmakaaslased ära tappa vaid ime läbi?

Kuigi, see koht, ku Jacks haavatuna autos kastis lamades ütles "Nad tuleva, seeru," tõi sipelgad selgroole jooksma ja ma heitsin kiire pilgu aknast välja asfaldteed katvale valgele lumevaibale, mis kuuvalgel säras, kuid siis meenus, et see on vaid raamat! See koht oleks võinud olla suurepärane, kui Berg oleks osanud sealt jätkata korralikult, kasvõi nati Freddy Krugeri stiili lisades st. et nad hyppavad kuskilt nurga tagant välja ja löövad kellegi maha. Vähemalt oleks see parem olnud, kui see viis, kuda Berg selle lahendada otsustas-trollid ilmusid äkki ja Willardi rühm tappis nad ära. Õudselt huvitav, eh? ;)

Teksti loeti eesti keeles

Kahest kogumikus ilmunud lühiromaanist, siiski nõrgem. Kuid õudus- ja hirmutunnet andis see lugu palju paremini edasi. Võib olla põhjuseks öös lumetormis lahti rulluv tegevustik, kui templiloos tegevustik päiksepaistelises džunglis. Samuti selle loo tundmatud olendid olid kindlasti palju kõhedamad, kui selvas ringi jooksvad pügmeed. Oli väga kaasahaarav, ei suutnudki raamatut enne käest panna kui juba lõpp käes oli.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: