Kasutajainfo

Lew R. Berg

17.02.1968-27.04.2005

  • Eesti

Teosed

· Lew R. Berg ·

Ühes väikeses rannalinnas

(jutt aastast 1999)

eesti keeles: antoloogia «Mardus 4/99»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
2
6
1
Keskmine hinne
2.3
Arvustused (10)

Noh jah. Ja`rjekordne lugu sarjast "Olupildikesi mitte eriti koledatekollidega". Peale selle on autorpo~hikooli ajal ilmselt vahele ja`tnudneed tunnid, kus ra`a`giti eesti keelestiilio~petusest. Istu. Kaks.
Teksti loeti eesti keeles

Kokku on pandud "Koopia kadunust" + "Väljasõit rohelusse" + veel mõned novellid.. umbes selline mõte tekkis. Võitlusstseene ja erineval viisil surnud inimesi oskab Berg kenasti kirjeldada küll, aga lugu ennast jäi puudu...
Teksti loeti eesti keeles

Jällegi üks pundar sihituid kirjeldusi. Täpselt sama nüri ja sama tühi lugu, kui Kõrvalepõigegi. Hulk häid lehekülgi raisatud ära selle peale, et kirjeldada kuidas ikka kedagi väänati ja kuidas ikka kedagi lõiguti. Sisutu ja mõttetu.
Teksti loeti eesti keeles

Tuleb eesarvajatega nõustuda. Lugu on väga nõrk!

Tuleb merelt mingi "asi" või võõras dimensioon võimidaiganes ja hakkab ühes rannalinnas väga originaalsel moel inimesi ja kõike muud retsima, häirib füüsikaseadusi ja on üldse üks kole vidin, mida viimases lõigus arvab autor ka kogu Maale levivat.

Noh, ma võtan selle idee vastu ja arvan, et jutu kirjutamiseks sellisest aluspõhjast võiks piisata. Siit annaks midagi välja joonistada. Siis tuleb aga jutt ka kirjutada. Ma ei saa aru, miks Berg arvab, et mingite paratrooperite retsimine on huvitav lugeda?! Mingit igavamat süzheed, kui kamba riigiteenistuses olevate kõrilõikajate saatmine kriisitsooni, on raske välja mõelda.

Pannud paika loo tausta, tulnuks tegelastele mõelda. Kingi "The Mist" on üsna sarnase süzheega ainult temal on tegelased inimesed, vaadeldakse nende käitumist lootusetus kriisis, nende suhteid jms, mida üldiselt kirjanduseks peetakse. Paratrooperite (sõnavärd!) suremise viisid ja moodused on ju täiesti väärtusetud loo enda jaoks. Romaanis võiks sellele aega pühendada, kuid ka siis peaks see olema pagana hästi põhjendatud. Bergi tegelased ei räägi, vaid raporteerivad! Lihtne võte - tee oma tegelased militaarideks ja hoobiga vabaned vaevast inimestest tegelaskujusid välja mõelda!

Umbes samad puudused olid ka viimasel Willardi lool - "Jaht rohtlas". Hunnikus erinevatest rahvustest mehi, ilmne Ameerika filmide mõju... Ka tundub, et Bergi oma juttude tausta ja nö maailma ja nigelamatest filmidest võtab. Aga kas ikka maksab latti nii madalale seada?

Luban endale, et järgmine Bergi lugu, kus esimeses lõigus sisalduvad sõnad "dessant", "paratrooper", "kolonel" vms jääb minust lugemata. Militaarulme on omaette zhanr ja stiil, ka seda On võimalik hästi teha.
Teksti loeti eesti keeles

Mida teha? Kas on selle teose juures midagi, mida saaks isegi heaks lugeda? Inimeste skemaatilisus... Sisu suhteliselt nõrk tase... Ka kirjapilt hall... Jääbki üle nentida, et asja teeb miiteühevääriliseks ainult kirjelduslik pool. See on tegelikult küllaltki hästi välja kukkunud.
Teksti loeti eesti keeles

Suht sisutühi jutt: oli loetletud lihtlabaselt järjest igasuguseid müstilisi inimeste suremise (tapmise) viise, aga mis puudus oli sisu, süþee ja ka lõpp puändi poolest, sest kes see võtab ühe sõjaväelase mõttemõlgutusi tõe pähe. Ma loodan tõesti, et Bergil on ka paremaid tekste olemas (või vähemalt tulemas).
Teksti loeti eesti keeles

Bergi suur häda on see, et tahtmine on temal suur, aga kandva idee leidmisega on härrasmehel raskusi. Isegi kui mingi alge kusagilt paistab ei oska ta sellega midagi eriti peale hakata. T6epoolest, see kui seesinane idee paratroopereid (maakeeli ehk siiski "langevarjureid", noh minu poolest v6ib ka "dessantväelasi") mitmel eksootilisel ja huvitaval kombel teise ilma saadab v6ib ju mingile kontingendile huvi pakkuda, kuid ulmega on sellel paraku ysna libamisi yhist. Ulmes ei ole kaugeltki mitte viimasel kohal oma seisukohtade/ideede lugejani viimine ja nende kasv6i pisukene selgitamine, mille vastu on "Yhes väikses ..." rängalt eksitud.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu on kokku pandud Strugatskite "Väljasõidust rohelisse" ja filmist "Predator", kus Švarts möllas. Autori põhiponnistus ongi läinud selle peale, et kirjeldada eriüksuslaste võimalikult võikaid ja eriskummalisi surmasaamise viise. Iseenesest lugeda ju võib, aga selgelt liiga punnitatud ja üheülbaline. Autor ei vaeva enda pead ega lugejat küsimustega nagu mis ja milleks, kuigi valdav enamik kirjanikke püüab just neile küsimustele vastust leida.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle miskipärast meeldis. Kes Bergi loominguga tuttav on, see ei ootagi mingeid manifeste kirjanduse kujul, oma poliitiliste vaadete edastamist kirjanduslike kujude kaudu või diibi (pseudo)filosoofiaga täidetud surmigavaid lehekülgi. Berg oli nii loomingus kui elus actionimees ja tema lood ongi just seepärast nauditavad. Ta ei fantaseerinud arvutinohiku järjekindlusega miskist karvase rinnaga alfaisase elust vaid kirjutas sellest mida ta tundis. Ja kui seekordne lugu ongi kuidagi kahtlaselt kohati Strugatskite "Väljasõit rohelusse" moodi, või kangastub kellelegi "Predator", "Udu" või "The Blob", ja mis siis! Kõik maailma narratiivid taanduvad paarikümneks põhisüžeeks ja kõik muu on lihytsalt nüansid sinna juurde.

Veelkord, olemata eriline higise militaarse actionist ja kärtsust-mürtsust pungil tegevuspõhise ulme austaja, mulle see lugu meeldis.

Teksti loeti eesti keeles
x
Pärtel Riit
21.05.1970
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Algusveerandis läks sisseelamine raskepäraselt, aga siis olin selles maailmas sees, mis sees ja nautisin teose kulgu. Mida lõpupoole, seda paremaks läks. Naudin seda, kui ulmejutt on salapärane ning siin on "Inetud luiged" absoluutne tippude tipp. Eri tegelased pakuvad välja omi arvamusi ja teooriaid ning sinul lugejana jääb siin üle kaaluda, kelle seisukohad tõesemana tunduvad. Või kas keegi üldse ligilähedaselti tõde aimab?
Tugevalt sõja, autokraatia ja agressiivsuse vastane teos. Tavaliselt filosoofilised mõttekäigud pigem peletavad mind teosest eemale, kuid siin olid need väga nauditavad ja asjakohased.
Kirsiks tordil oli minu jaoks suurepärane huumoripiisk, mis väljendus täiesti ajuvaba "Aruvendade" jalgpallimeeskonna täiesti jabura tegevuse näol. "Aruvennad" toodi statistidena tegevusse iga 30 lehekülje järel ja nad tõstsid alati märgatavalt mu tuju. Võrreldes muu raamatu tumehalli meeleoluga olid "Aruvennad" kui vihmapilve tagant piiluv päiksekiir. Nad olid ka viimased, kes sulavast linnast lahkusid justkui kinnitades, et huumor sureb viimasena.
Teksti loeti eesti keeles

Philip K. Dick on üks mu lemmikkirjanikest ja see teos on Dick mis Dick. Loodud maailm on ühekorraga nii mõnusalt arusaamatu kui loogiline. 
Teksti loeti eesti keeles

Meistriteos, päris tõsiselt.
Suurim pluss oli pisidetailidena väljamõeldud maailm, mis oli nii põhjalikult läbi mõeldud ja toimima pandud, et mõjus väga ehedana ning ei andnud eriti põhjust loogiliste apsude üle poriseda. Paraku tulenes suurimast plussist ka suurim miinus. Kuna detailidele pühendati nii põhjalikult, kannatas selle all mõnevõrra tegevus/dünaamika. 
Väga meeldisid leidlikud sõnamängud terminitega - konservaal, liberatiiv, demokratuur, mandalaika, spastika jms. Samas riiginimetuste tuletus nii vaimukas ei tundunud - Ameritsa, Tsiina jne. 
Nõukaajal kooliskäinule toob heldimuspisara silma lause "Orki majanduse arendamise ametlik strateegia seisneb selles, et jõuda peamiste fondiindeksite osas Big Byzile järele ja temast mööda".
Loomulikult oli Big Byzi alla koondatud kokku Lääs kui selline ning Orklandi alla Bütsants, kuid seda oli tehtud nii ülikarikeeritud võtmes, et raske on arvata, kumb maailm kirjanikule endale südamelähedasem on. Tõenäoliselt ei kumbki, sest õõvastavalt kujutatud olid mõlemad.
Kirjanik oli kokku seganud väga kraftise segu huumorist ja küünilisusest (küünilisus on üldse vene ulmekirjanikele omane joon). Ei mingeid edulugusid, kangelastegusid ega õnnelikku lõppu. Lootust oli aga raamatus vähe. Vaid pisut lõpupoole ning kirjaniku nägemuses minnes kolmandat teed, sest nii Big Byz kui Orkland osutusid ummikteedeks.
Nukk oli raamatu läbiv motiiv. Mitte ainult kui puparastide seksilelu, vaid tegelikult olid nukud ka nii Orklandi kui ka Big Byzi elanikud kõrgeima võimu kätes. Orklandi elanikud oli kui tinasõdurid, mida sommeljeed omatahtsi paika panid, et need siis kividega pikali loopida. Big Byzi elanikud kui malenupud, mida vajalikele ruutudele nihutada mängu ilu huvides.
Raamatu künismist tuleneb, et üks meile sümpaatsemaid ameteid selles maailmas oli laste kokkuostja. :)
Künismile on juba viidatud, kaks näidet ka vängest huumorist --- 1) Grõm avastas oma luuleande: Ilmnes, et ta oli kirjutanud nelikvärsi viisil "Nüüd munni see kodumaa mingu". 2) Orki sõjaorbude koor laulis: "Isa sõdib rindel. Ema nikub tagalas. Kõik on näha, kõik on kuulda läbi suure augu...".
Väga meisterlikult oli hoidutud igasugu stampidest. Ses mõttes väga värskendav lugemisvara. 
Kokkuvõttes minu poolt viis miinusega. Miinuse tõi see, et loo tempo lõhkus ära filosofeerimine kolmveerandi peal. See liigne targutamine ei olnud minu maitse järgi.
Teksti loeti eesti keeles

Kinkisin raamatu vennale sünnipäevaks, sest tundus huvitav olevat. Minu hämmastuseks jättis vend lugemise pooleli juba mõnekümne lehekülje järel ja teatas, et sellist jura ta lugeda ei suuda.
Võtsin siis aastaid hiljem raamutu ise kätte. Kahjuks tuleb tunnistada, et venna antud hinnang oli sisuliselt õige. Jura mis jura. Ise pressisin raamatu küll lõpuni (mul on põhimõte mitte raamatut pooleli jätta), aga ega naudingut küll ei saanud. Peab ikka väga vihkama Tolkieni, et sellise anti-Tolkieniga maha saada. Ära oli tapetud kogu Tolkieni hoolikalt kavatatud ja kujundatud maailm ning asemele oli topitud mingi plastmassist hamburger. Kogu salapärasus, poeetilisus ja delikaatsus olid asendatud robustse tingel-tangeliga, saades tulemuseks mingi Robert Ludlumi laadse toote. Ka nimede väljamõtlemisega ei ole viitsinud Jeskov jännata (erinevalt Tolkienist), pannes tüüpilisi vene ulmekirjanduse nimesid a la Marrakeš-Sarrakeš (kohe meenus "Asustamata saar"). Samuti tundus, et autorile on südamelähedane Kremli mitteametlik ideoloogia, kus vastandutakse lääne väärtustele ja faktidele ning räägitakse valge mustaks ja must valgeks. Ei tea, kas Jeskov seda "tõejärgset tõde" tõesti propageeris, aga mul jäi selline tunne küll lugedes.
Teksti loeti eesti keeles

Tundus parem lugemine olema kui kaks varasemat raamatut, aga ainult kuni lõpumadinani. Siis ei jäänud muud üle kui peast kinni haarata ja imestada kui jaburaks üks tegevus võib minna. Loogikat keerati edasi, tagasi, üle vindi ja kinni. Lõpuks tehti ettevalmistus järgmise raamatu jaoks: valiti välja tegelased, keda seal presenteerida ja tapeti üleliigsed ära. Aga nii puhast vuuki enam ei tehtud kui esimeses raamatus, eks autor oli aru saanud, et uute karakterite loomine on keerulisem kui vanade tegelaste killimine.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle jättis parema mulje kui sarja esimene raamat "Surelikud masinad". Enam ei tapetudki kõiki kõrvaltegelasi maha, asi seegi.  Sügavalt hollivuudlik oli see sellegipoolest. Kärts-mürts ja põmaki...ja nad elavad õnnelikult elu lõpuni.
Teksti loeti eesti keeles

Positiivse poolt peab mainima seda, et igav ei hakanud. Oli hoogu ja särtsu. Vahest isegi liiga palju (ja seda räägin mina!!!), see non-stop seiklus kurnas aju.
Negatiivse poole pealt pean märkima ebaloogilisuse. Mitte ainult selle maailma ja masinate ebaloogilisuse, vaid ka inimsuhete ebaloogilisuse. Mitu korda oleks tahtnud hüüatada: "Hei, pidage! Üks inimene ei käitu/reageeri ju nii!". Aga seda ta selles raamatus siiski tegi.
Mida lõpu poole, seda enam hakkas häirima ka Hollywoodi õudukate/märulite stamp: kõik kõrvaltegelased peavad surema, ellu jäävad vaid teose kangelased/sangarid.
Sarja teist raamatut asun lugema kerge kõhkluse ja eelarvamusega.
Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu kahe kultuuri põrkumisest. Kuna teist kultuuri esindas vaid üks inimene, siis sai tema surmaga otsa ka nimetatud kultuuride kokkupõrge. Miinuspoolele võiks kanda selle, et üle võlli oli kujutatud moodsa inimese abitust võõras keskkonnas, just füüsilist abitust. Samuti oli loos pisut liiga vähe üllatusi.
Teksti loeti eesti keeles

Nõustun täielikult Kristjan Sanderiga, et see on kõige parem jutt "Taevarahva" kogumikus. Meenutas väga tugevalt Philip K. Dicki loomingut ning kuna olen väga suur Philip K. Dicki fänn, siis ei ole kahtlustki, kas see mulle meeldis. Muidugi meeldis. Väga. Selline hästi mõnus unenäolisus ja ettearvamatus.
Teksti loeti eesti keeles

Minu jaoks pisut kohmakas ja ebaveenev jutt, aga lugeda kõlbas küll. Vähe imelik, et üks mees hammustab läbi ja teeb kahjutuks terve võõra tsivilisatsiooni. Superman tavainimese nahas.
Teksti loeti eesti keeles

Üks huvitavamaid ja üllatuslikumaid Poul Andersoni teoste hulgast. Suutis mõtisklema panna, et kellel siis rohkem õigus oli. Ilmselt oli tõde mõlemal poolel ja samas mõlemad pooled eksisid. Miinus - mulle ei meeldinud pikad lahingu- ja sõjastrateegiate kirjeldused.
Teksti loeti eesti keeles

See lugu ei haaranud mind kaasa. Ei suutnud äratada ei empaatiat ega uudishimu. Ei positiivseid ega negatiivseid emotsioone.
Teksti loeti eesti keeles

Paroodialugu, milles üheaegselt parodeeritakse nii muinasjutte, ulmekaid kui märuleid. Midagi nii kreisit ei oleks Poul Andersonilt oodanud. Õnnestunud jutt, aga päris maksimumhinnet ei annaks.
Teksti loeti eesti keeles

Nutikas lugu, eriti omas ajas.

Samas mind jäi häirima see, et nii olulises andmebaasis surfamisest ja andmete sisestamisest mingit elektroonilist jälge maha ei jää.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle meeldis süžee ja loo hoogsus. Meeldis keskkond. Mis ei meeldinud, oli see, et tekst oli liiga klišeelik ja ettearvatav ning midagi väga üllatavat välja ei pakkunud.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu on amoraalne ja vulgaarne. Peategelane on justkui kuldstamp Hollywoodist - pealt kalestunud, räme ja hoolimatu, seest suisa ema Teresa. Connie Willis on kirjutanud "isasema" teose kui enamik mehi eales võimelised oleksid looma kui mõned kompleksides pubekad välja arvata.
Teksti loeti eesti keeles

Alguses olin kindel, et panen hindeks viie, aga siis hakkasin tagantjärele mõtisklema ja alandasin hinnet ühe palli võrra. Miks siis nii? Vaatamata sellele, et jutt ise oli väga meisterlik ja kaasahaarav, hakkasid mingid asjad häirima. Esiteks see ameerikalik stamp, et taoliste lugude kangelane on teismeline (enamasti naissoost), keda enam-vähem kogu maailm mõnitab, kiusab ja püüab ära kasutada. See on ilmselt läbiproovitud moodus, kuidas peategelase vastu kaastunnet äratada. Minus see kaastunne aurustus öhe, adudes kui rikutud mõtlemise ja hälvetega see peategelane ikkagi on. Teiseks häiris see, et autor püüdis justkui libahundi väärakaid tegusid ja mõtlemist õigustada. Vähemalt selline mulje mulle jäi.
Teksti loeti eesti keeles