Kasutajainfo

Lew R. Berg

17.02.1968-27.04.2005

  • Eesti

Teosed

· Lew R. Berg ·

Ühes väikeses rannalinnas

(jutt aastast 1999)

eesti keeles: antoloogia «Mardus 4/99»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
2
6
1
Keskmine hinne
2.3
Arvustused (10)

Noh jah. Ja`rjekordne lugu sarjast "Olupildikesi mitte eriti koledatekollidega". Peale selle on autorpo~hikooli ajal ilmselt vahele ja`tnudneed tunnid, kus ra`a`giti eesti keelestiilio~petusest. Istu. Kaks.
Teksti loeti eesti keeles

Kokku on pandud "Koopia kadunust" + "Väljasõit rohelusse" + veel mõned novellid.. umbes selline mõte tekkis. Võitlusstseene ja erineval viisil surnud inimesi oskab Berg kenasti kirjeldada küll, aga lugu ennast jäi puudu...
Teksti loeti eesti keeles

Jällegi üks pundar sihituid kirjeldusi. Täpselt sama nüri ja sama tühi lugu, kui Kõrvalepõigegi. Hulk häid lehekülgi raisatud ära selle peale, et kirjeldada kuidas ikka kedagi väänati ja kuidas ikka kedagi lõiguti. Sisutu ja mõttetu.
Teksti loeti eesti keeles

Tuleb eesarvajatega nõustuda. Lugu on väga nõrk!

Tuleb merelt mingi "asi" või võõras dimensioon võimidaiganes ja hakkab ühes rannalinnas väga originaalsel moel inimesi ja kõike muud retsima, häirib füüsikaseadusi ja on üldse üks kole vidin, mida viimases lõigus arvab autor ka kogu Maale levivat.

Noh, ma võtan selle idee vastu ja arvan, et jutu kirjutamiseks sellisest aluspõhjast võiks piisata. Siit annaks midagi välja joonistada. Siis tuleb aga jutt ka kirjutada. Ma ei saa aru, miks Berg arvab, et mingite paratrooperite retsimine on huvitav lugeda?! Mingit igavamat süzheed, kui kamba riigiteenistuses olevate kõrilõikajate saatmine kriisitsooni, on raske välja mõelda.

Pannud paika loo tausta, tulnuks tegelastele mõelda. Kingi "The Mist" on üsna sarnase süzheega ainult temal on tegelased inimesed, vaadeldakse nende käitumist lootusetus kriisis, nende suhteid jms, mida üldiselt kirjanduseks peetakse. Paratrooperite (sõnavärd!) suremise viisid ja moodused on ju täiesti väärtusetud loo enda jaoks. Romaanis võiks sellele aega pühendada, kuid ka siis peaks see olema pagana hästi põhjendatud. Bergi tegelased ei räägi, vaid raporteerivad! Lihtne võte - tee oma tegelased militaarideks ja hoobiga vabaned vaevast inimestest tegelaskujusid välja mõelda!

Umbes samad puudused olid ka viimasel Willardi lool - "Jaht rohtlas". Hunnikus erinevatest rahvustest mehi, ilmne Ameerika filmide mõju... Ka tundub, et Bergi oma juttude tausta ja nö maailma ja nigelamatest filmidest võtab. Aga kas ikka maksab latti nii madalale seada?

Luban endale, et järgmine Bergi lugu, kus esimeses lõigus sisalduvad sõnad "dessant", "paratrooper", "kolonel" vms jääb minust lugemata. Militaarulme on omaette zhanr ja stiil, ka seda On võimalik hästi teha.
Teksti loeti eesti keeles

Mida teha? Kas on selle teose juures midagi, mida saaks isegi heaks lugeda? Inimeste skemaatilisus... Sisu suhteliselt nõrk tase... Ka kirjapilt hall... Jääbki üle nentida, et asja teeb miiteühevääriliseks ainult kirjelduslik pool. See on tegelikult küllaltki hästi välja kukkunud.
Teksti loeti eesti keeles

Suht sisutühi jutt: oli loetletud lihtlabaselt järjest igasuguseid müstilisi inimeste suremise (tapmise) viise, aga mis puudus oli sisu, süþee ja ka lõpp puändi poolest, sest kes see võtab ühe sõjaväelase mõttemõlgutusi tõe pähe. Ma loodan tõesti, et Bergil on ka paremaid tekste olemas (või vähemalt tulemas).
Teksti loeti eesti keeles

Bergi suur häda on see, et tahtmine on temal suur, aga kandva idee leidmisega on härrasmehel raskusi. Isegi kui mingi alge kusagilt paistab ei oska ta sellega midagi eriti peale hakata. T6epoolest, see kui seesinane idee paratroopereid (maakeeli ehk siiski "langevarjureid", noh minu poolest v6ib ka "dessantväelasi") mitmel eksootilisel ja huvitaval kombel teise ilma saadab v6ib ju mingile kontingendile huvi pakkuda, kuid ulmega on sellel paraku ysna libamisi yhist. Ulmes ei ole kaugeltki mitte viimasel kohal oma seisukohtade/ideede lugejani viimine ja nende kasv6i pisukene selgitamine, mille vastu on "Yhes väikses ..." rängalt eksitud.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu on kokku pandud Strugatskite "Väljasõidust rohelisse" ja filmist "Predator", kus Švarts möllas. Autori põhiponnistus ongi läinud selle peale, et kirjeldada eriüksuslaste võimalikult võikaid ja eriskummalisi surmasaamise viise. Iseenesest lugeda ju võib, aga selgelt liiga punnitatud ja üheülbaline. Autor ei vaeva enda pead ega lugejat küsimustega nagu mis ja milleks, kuigi valdav enamik kirjanikke püüab just neile küsimustele vastust leida.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle miskipärast meeldis. Kes Bergi loominguga tuttav on, see ei ootagi mingeid manifeste kirjanduse kujul, oma poliitiliste vaadete edastamist kirjanduslike kujude kaudu või diibi (pseudo)filosoofiaga täidetud surmigavaid lehekülgi. Berg oli nii loomingus kui elus actionimees ja tema lood ongi just seepärast nauditavad. Ta ei fantaseerinud arvutinohiku järjekindlusega miskist karvase rinnaga alfaisase elust vaid kirjutas sellest mida ta tundis. Ja kui seekordne lugu ongi kuidagi kahtlaselt kohati Strugatskite "Väljasõit rohelusse" moodi, või kangastub kellelegi "Predator", "Udu" või "The Blob", ja mis siis! Kõik maailma narratiivid taanduvad paarikümneks põhisüžeeks ja kõik muu on lihytsalt nüansid sinna juurde.

Veelkord, olemata eriline higise militaarse actionist ja kärtsust-mürtsust pungil tegevuspõhise ulme austaja, mulle see lugu meeldis.

Teksti loeti eesti keeles
x
Laur Salundi
25.03.1975
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Nagu ennegi olen öelnud, on "Maarjakase"-nimeline kogumik minu viimaste aegade kindel lemmik. Selle taset tõestab loomulikult ka kogumiku nimilugu, millesarnast leiab üsnagi harva. Sisust vast niipalju, et üks tegelane kohtub ühe puuvaimuga, kellesse ta armub ja edasine ei kuulu enam minu kommentaaridesse, et mitte kõike ära rääkida.

Igati tasemel jutt, milles nii muinasjutulisi kui ka elulisi momente küllaldaselt. Soovitan kindlasti.

Teksti loeti eesti keeles

"Painajat" pean ma üheks paremaks jutuks, mis ilmunud Herta Laipaiga kogumikus "Ilutüdruku lilled". Sisuks vast niipalju, et üks kirurg on kuskilt võõramaa nurgatagusest poest soetanud endale mingisuguse indiaanlase kuju. Kui nüüd igasugustesse klassikalistesse õudukatesse süveneda, siis nagu midagi uut ei paistagi nagu olevat, kuid pinget on kruvitud vägagi oskuslikult, mitte kohe kõike kohe ette paisates. Niisugune vaikne arendamine ja peategelase psühholoogia jälgimine annabki selle õige mõõtme, mis paneb lugeja end kõhedalt tundma. Kiidusõnadega ei saa minusugune õudukate fännaja tõesti eriti kokku hoida. Väga hea jutt!!!
Teksti loeti eesti keeles

Üsnagi asjalik episoodikene "külaelust". Tippsaavutuseks küll ei saa pidada, kuid tükki küljest ära kah ei võta. Võrreldes mitmete teiste tolleaegsete ühejutu autoritega suisa hästi õmmeldud.
Teksti loeti eesti keeles

Üsnagi kena juurdlus, millele teeb (vähemalt minu meelest) karuteene liigsõnalisus ja liigne keerutamine ühe motiivi ümber, ehk siis esitatakse ühte mõtet kümnes erinevas sõnaseades, midagi uut juurde lisamata. Uimerdamise eest hinne alla, muidu kõlbas tarbida küll.
Teksti loeti eesti keeles

Selgeltnägijalt küsitakse nõu ja ta vastab ainult osaliselt. Ja teisest küljest ta hoiatab ja hoiatus unustatakse. Lõpptulemus on üsnagi selge ja traagiline kahe pulmalise jaoks, kellest üks hukkub. Sellega asi siiski ei lõpe, vaid teise jaoks hakkab mingisugusel ajal ilmuma üks salapärane kägu, kes kutsub teda kohtuma hukkunud armsamaga...

Butafooria poolest on tegemist ilmselge õudusjutuga, kuid õudsem on siin ilmselt peategelase vaikne kadumine reaalsest maailmast. Hästi sünge ja depressivne jutt, mis pole küll mu meelest parim, mis "Maarjakases" ilmus, kuid kindla viie saab ta mu käest kohe kindlasti.

Teksti loeti eesti keeles

H. Laipaik on kujunenud üheks minu lemmikuks eestimaise fantastika vallas (eriti arvestades kogumikku "Maarjakask", milles ilmunud lugudele sarnaneb ka "Titekirikuleib" nii stiili kui ka meeleolu poolest). Ja ma ei saa öelda midagi paha ka tema muu loomingu kohta. Igatahes soovitan vägagi soojalt kui sünged jutud meeldivad.
Teksti loeti eesti keeles

MT-le omaselt aktiivselt verine jutt. Eks noid elavate surnute asju on ennegi läbi näksitud, aga sihukese hooga asju annab otsida. Näiteks "Night of the Living Deads"-is olid laibad mingid uimerdised, aga siin ikka hoogsad tegelased, nii et igatahes soovitan (sellest film teha??) lugeda kõigil, kellele istub üks mõnusalt verine asjandus.
Teksti loeti eesti keeles

Keskpärane jutt, milles vähe üleloomulikku, kuid asi on ka selles, et see on lihtsalt üks suhteliselt mõttetu heietus. Mingi surmaootav jahimees ei pakkunud lihtsalt erilist pinget.
Teksti loeti eesti keeles

Vat see jutt on tõesti stiilne. Üks paremaid ja õudsemaid ja painavamaid kogumikus "Õudne Eesti"... Soovitan soojalt (eriti öösel).
Teksti loeti eesti keeles

Kas see on õudne? "Õudse Eesti" antoloogias on paremaid jutte küllaga ja ka JS-lt olen ma mitmeid paremaid lugenud. Kolme saab hindeks ainult seepärast, et "ÕE"-d lugedes tekib võrdlusmoment mitmete teiste juttudega ja seal on nii väga tugevaid kui ka väga nõrku. See jutt on lihtsalt harju keskmine.
Teksti loeti eesti keeles

Mu arust üsnagi mõttetu ja raskeltseeditav jutt, ime et läbi lugeda jõudsin. Ja sihuke keelepruuk, nagu ka eespool mainit, mulle mitte teps ei istu. Lihtsalt nõrk.
Teksti loeti eesti keeles

Tegelikult päris asjalik idee ja ka teostusel pole viga, aga umbes sellisel teemal on kirjutet juba päris piisavalt mitmesuguseid jutte, nii et, nii et... Aga ei laida, lugeda võib küll.
Teksti loeti eesti keeles

Arvestades MB annet ja tema paremate juttude taset, ei saa kõrgemat hinnet anda. Siit puudub see MB parematele juttudele omane painajalik õhkkond ja kogu see asi jääb kuidagi liialt ümmarguseks ja mõjutuks.
Teksti loeti eesti keeles

Laita seda juttu igatahes ei saa, tase on üsnagi kõva. Kenasti on välja toodud mitmeid rahvauskumustes esinevaid motiive katku kohta. Tase omaette igatahes.
Teksti loeti eesti keeles

Ilmne pettumus. Lugenud autori kohta lühitutvustust, lootsin kõvasti rohkemat ja algus seda lubaski, kuid edasine jäi kuidagi liiga pealiskaudseks ja korduvaks, ning see armetu puänt jättis absoluutselt külmaks.
Teksti loeti eesti keeles

Üldiselt üsnagi asjaliku mõttega ja natuke isegi hirmutav ja painajalik jutt, mis paraku venima kipub. Mis teha, kui kirjamehel palju sõnu käes on...
Teksti loeti eesti keeles

Miks küll uuema aja jutud kipuvad olema ainult mingid boheemlaste ja joodikute elu kirjeldused?? Ja see õudusmoment tundub kah kunstlikult siia külge olevat poogitud, et õudusantoloogiasse sisse pääseda...
Teksti loeti eesti keeles

Vat mulle see jutt jällegi eriti ei istu, jääb teine kuidagi vahepeal liiga ühte auku keerutama ja ka mingit erilist punkti ei suuda selle asja mõttes leida. Lihtsalt üks keskpärane ja nõrgamõjuline jutt.
Teksti loeti eesti keeles