Kasutajainfo

Christopher Priest

14.07.1943–2.02.2034

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Christopher Priest ·

The Space Machine: A Scientific Romance

(romaan aastast 1976)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

See oli minu esimene inglise keeles loetud romaan... tegelikult mulle see vist küll näib ainult nii... igatahes oli see esimene inglisekeelne raamat, mida ma hakkasin lugema lihtsalt niisama... Vaatasin, et ilgelthea kaanepilt, tagakaanel kiidulaul Ursula K. Le Guinilt ning sisu tundus ka huvitav olevat...

Sisuks on tegelikult kaks H. G. Wellsi ulmeklassikasse kuuluvat romaani – «Ajamasin» ja «Maailmade sõda» ning see mis neis ütlemata jäi ning see mida H. G. Wells ka oma kõige hullemas unenäos ette ei oleks osanud näha.

Christopher Priest tegi oma romaanis triki, mida hiljem paljud teised on rohkem või vähem edukalt korrata püüdnud: võttis miskid klassikalised süzheed ning ehitas nende peale uue teksti. Kindlasti ei teinud Priest seda esimesena, aga 70ndate aastate seisuga oli ta üks nendest, kes seda kõige paremini tegi... ütleks, et tegi seda suisa täiuslikult...

«Ruumimasin» on efektne stiliseering wellsiliku teadusliku seiklusromaani vormis, sellest kuidas see Ajamasin lendab hoopis läbi ruumi sinna romaani «Maailmade sõda» Marsile ja mis siis kõik edasi saab... Eriliselt võluv on, et Christopher Priest on säilitanud selle Wellsi romaanide vanamoodse hõngu, kuid samas on tegu siiki täiesti kaasaegse romaaniga.

Romaani lõpuks astub tegelaste hulgas üles ka H. G. Wells ise... mis muidugi annab romaanile veel erilisema võlu! Kes hindab kirjanduslikku mängu, head ja stiilset aktsiooni ning pisut konservatiivset romantikat, see peaks kindlasti seda romaani lugema.

Romaan sai parima välismaise tekstina 1977. aastal auhinna Ditmar (nn. Austraalia Hugo). Soovituseks seegi!

Teksti loeti inglise ja vene keeles

Selle ulmekirjanduse elitaarseimasse ja hinnatuimasse alamžanri-aurupunki-kuuluva teksti sisu kohta on Jyrka juba piisavalt kirjutanud ja mul pole vaja teda korrata. Nüüd on see suurepärane romaan, millega esmakordselt kaudselt tutvusin vihjete näol Urmas Alase "Plahvatuses" pea kümme aastat tagasi, ka mul endal läbi loetud.

Kõik Wellsi "Maailmade sõtta" puutuv tekitab minus tugeva deja vu tunde, sest viiteid romaanile kohtab paljudes tekstides... hiljuti loetud Tad Williamsi "Otherland" üks neist. "Ruumimasinas" tekitasid kohati imestust peakangelase pikad juhtmed, kes oma armastatu surma tulevikku rännates ette nägi, ent siis selle justkui ära unustas...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: