Kasutajainfo

Uido Truija

22.02.1944–

  • Eesti

Teosed

· Uido Truija ·

Elu planeedil Maa

(romaan aastast 2001)

eesti keeles: Tallinn, Estada, 2001

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
3
Keskmine hinne
1.25
Arvustused (4)

Ütleme, et ma poleks ilmselt seda raamatut hakanud Baasi lisama, kui keegi juba poleks autori sisestanud - ei olnud tahtmist Baasi reostada. Aga kui säherdune nimi nimekirjas juba on, siis olgu pealegi: teos on vormiliselt ulme ja lõpuks on siin ka "Teekond homsesse", "Esimesed sammud" ja muud sellised ulme tähtteosed, mis seisavad betoontungaldena inimmõtte arenguteel. Aasta tagasi just kuulutasin Marduse aastaülevaates et Eestis õnneks pole eriti levinud žanr, mis vormiliselt on ulme, ent sisult tavakirjandusse kuuluv mõttetu jahumine. Ja siin ta siis nüüd on - rampmasendav näide üldise kirjaoskuse varjukülgedest.

Arusaamatuste vältimiseks pean eraldi vabandama, et ma ei ostnud seda raamatut!!! See toodi - abikaasa tellis mingi kokaraamatu ja postipakis oli tasuta kaasas. See on ka esimene raamat, mille ahjuviskamist tõsiselt kaalun, kuigi olen endale sihiks seadnud koguda riiulisse kogu eesti keeles ilmunud ulme.

Selle raamatu kohta on võimatu arvamust avaldada, kõne alla saab tulla ainult diagnoos - grafomaania. Seda raamatut ei suudaks kaanest kaaneni lugeda ilmselt isegi raviarst. Maandub keegi Ufo (selline nimi ongi), saab mängeldes vajalikud paberid, filosofeerib, paneb siin mängeldes meie elupaika, asutab aktsiaseltse, võtab miljonilaene ja saab peaaegu riigikokku valitud. Kümneaastase tasemel (enamasti lihtlausetega a la "Kosmoseskuuter viis Ufo ja Rommi tähelaeva. Tähelaev võttis suuna Umaranile. Ufo istus allalastud seljatoega tugitoolis, Rommi tema kõrval. Ta mõtted pöördusid tagasi Maale.") kirjapandud narisemisest õhkub autori raudkindlat veendumust - Tema Teab, Kuidas Asjad Käivad.

Niisiis - kui te seda raamatut (ja autori teisi teoseid) kohtate, ärge avage kaant, tõstke see jäledus ettevaatlikult kinnastet kätega ja enesest võimalikult kaugel hoides toimetage ohtlike jäätmete kogumispunkti. Ja kirjastusele Estada teen ettepaneku, et kui nad seda raamatut niimoodi mõne oma teistega kaasa panevad, pangu juba igaks juhuks oksekott ka...

Teksti loeti eesti keeles

K6ik ylalkirjutatu selle 6nnetu kapsa sisu (6igemini selle olematuse) kohta on sulat6si. Jumala pärast: ärge lugege seda v6i siis vähemalt mitte ulme pähe. Asja ainuke voorus on tema lyhidus. Loodan ka, et suudan yle saada selle poolt tekitatud hingelisest traumast.
Teksti loeti eesti keeles

Arvustasin seda soga juba kunagi, aga see arvustus on kuhugi kadunud. Teen seda nüüd uuesti, sest pean enda kohuseks öelda ka paar hoiatavat sõna selle saasta kohta.Kohutav kohutav kohutav raamat, mille kirjutamise ja avaldamise eest tuleks asjaosalisi karistada. Pole mõtet rääkida raamatu ideest, sisust ja sõnumist, sest need kõik muutuvad tähtsusetuks autori võimetuse ees oma visiooni lugejale edasi anda. Ainus kasu, mis üks inimene sellest võib saada, on tulehakatis. Muud ei midagi
Teksti loeti eesti keeles

Mulle tundub, et selle raamatu ulme alla liigitamine on suhteliselt tinglik - umbes nagu marju ja vaase ja kanne kujutava puidust raamiga akti liigitada vaikeluks. Tõsi, antud juhul on kunstnik sellise raami taotluslikult maalinud tasapinnalisena otse lõuendile. Seetõttu siis põhjust enam...See on nõnda veider raamat, et raske on kuskilt pihta hakata. Mu arvates võiks seda võrrelda kirju kootud sokiga, kus iga värv on eri materjalist alates lõngast, siidist ja niidist lõpetades nailoni, vakstu ja traadiga... Et siis sokk on. Ilus värviline kah. Mõni koht on mõnus katsuda mõni vastik ent põhiline on see, et sokk ei kõlba jalga ja kanda seda ei saa...Raamatuna niisiis seda teost eriti ei hinda aga, kui see oleks filmi "Ufo Umaran läheb Maa peale" (peaosas Jan Uuspõld) stsenaariumiks, oleks sellest filmist saanud mu arvates mitme kraadi võrra "ägedam" film kui seda oli "Jan Uuspõld läheb Tartusse". Nüüd on see paraku võimatu, sest tekiks võrdlusmoment...Ei teagi mis veel kosta...Alguses oli imestus suur, kui tulnukale pandi nimeks UFO, sest stiil ja keelekasutus viitasid, et autoril lihtsalt ei olnud kujutlusvõimet millegi etema jaoks. Tasapisi siiski asi keris end käima ja see veider ja otsekohene nimi loksus paika ja tundus teravmeelnegi andes mingi võtme järgneva laadile. Mingit terviklikku kokkukõla aga ei tekkinud vaatamata tükatisele äratundmisrõõmule ja peaaegu sobiva laadiga naljadele ning veidratele olukordadele... Nii jäigi kõik tegelikult vaid kriitiliseks ja küüniliseks tagasivaateks Eesti taasiseseisvumise järgsele segasele ajale.Mis aga väga meeldis (võibolla just eelneva kahvatul taustal) olid lõppsõna viimased lõigud, mis andsid raamatu veidi jaburale virrvarrile sügavama mõõtme.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: