Kasutajainfo

China Mieville

6.09.1972-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· China Mieville ·

The City & The City

(romaan aastast 2009)

eesti keeles: «Linn ja linn»
Tallinn «Varrak» 2011

Hinne
Hindajaid
2
1
1
1
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Hakkasin teost lugema, sest see oli 2010a Hugo romaanide nimekirjas teine. Well... ei saa öelda, et väga hull raamat, aga kuidagi... hale. Et minust õigesti aru saadaks -- raamat oli päris põnev, aga lõpus oli mul tunne, et ma olen petta saanud. Tähendab, ulme peabki ju tegelema asjadega, mis mitte päris võimalikud ei ole, kuid peaks olema intellektuaalselt hoomatav, et sellest edasi on veel tükk maad ajuvaba jamani. Raamatu algus on päris hea ja see ilmselt panigi mind lõpuni lugema, kuigi mul kogu lugemise aja suunurgad allapoole liikusid.

On kaks linna, Besźel ja Ul Qoma. Asuvad need ruumis kohakuti, aga teineteisega kokku ei puutu. Ühes linnas elades teine ainult vilksatab aeg-ajalt, kuid mõlema elanikud on õppinud teisest mitte välja tegema. Kõlab päris paljulubavalt, eks ole? See vist ei ole spoiler, kui ütlen ära, et mingit maagiat vmt seal ei ole. Linnad ongi koos ja inimesi on tõepoolest lihtsalt õpetatud teist värvi riides ja teistsuguse sümboolikaga hoolikalt tähistatud inimesi/maju/autosid mitte nägema. Loomulikult on siis olemas hm, KõikVõimas Organisatsioon Breach, mis karistab karmilt kõige rängemat kuritegu, breaching`ut, ehk siis teise linna märkamist. Ülesehituselt on tegu krimilooga, mis viib raamatu peategelase, Tyador Borlú, raskete kuritegude osakonna inspektori, kokku mõlema linna ja ka selle Breach`iga. On üks surnud tüdruk, ameerika üliõpilane, kes uuris legende Orcinyst, kolmandast linnast, mis asuvat sealsamas (nii et mõlemad linnad seda ei "näe") ja kus asuvat müstilised valitsejad.

See raamat ei ole mõnes mõttes üldse halb ja ma saan ka aru inimestest, kes selle sinna Hugo nimekirja panid, aga minul süvenes kogu lugemise aja tunne, et midagi on valesti. Et mulle nagu üritatakse õllepudelikorke hõbeda pähe maha müüa. Ma ei teadnud autorist mitte midagi, ent esimeseks hakkasid mulle meenuma mõned naistekad, kus kah üritatakse aluspõhjani mäda maailma kuidagimoodi elusaks kirjutada. Et alul, nagu öeldud, tundus see maailma üsna huvitav, aga sedamööda, kuidas autori mõtted -- täpsemalt nende puudumine -- lahti rullus, oli tahtmine talle kogu see jama teate küll kuhu toppida. Ehk lühidalt -- inimesed nii ei ela, ja miks ma seda siis lugema pean? Teiseks hakkas see mulle meenutama mingeid veneaegseid saastlugusid "läänest", kus olid pahad täissöönud kapitalistid ja õilsad lihtsad inimesed, ja need mõlemad olid masendavalt elutud, sest autoril oli silmaringi asemel vaatepunkt. Ok, nüüd ma muidugi tean, et autor on marksist...

Ma usun, et "2" on minu poolt õiglane hinne, sest krimiloona see ehk on midagi. Lõpuks lugesin ma raamatu ikkagi lõpuni. Samas olen ma harva kohanud ulmes teost, mille maailm ja autori sõnum nii vildakas ja usutamatu on.

Teksti loeti inglise keeles

Kaks linna, mis asuvad geograafiliselt ühes punktis, kuid ruumiliselt mitte. Esimene meenutab mingit sotsialistliku p....auku, teine Lähis-ida pseudoparadiisi. Kuigi linnad eksisteerivad koos, ei tohi nende kodanikud üksteist näha. Toimub siis ühes linnas mõrv, mille juured näivad peituvat teises linnas. Üldiselt üsna intrigeeriv idee. Vähemalt alguses. Kuidagi hoomamatu ja salapärane. Kahjuks sellega kogu võlu piirdub, sest autoril polnud ilmselt kunagi kavas seda ideed millekski kombatavamaks ja arusaadavamaks kirjutada. Tema eesmärk oli hägusa butafooria raames üsna lihtsakoeline põnevuslugu. Iseenesest mulle raamat meeldis, kuigi sellest oleks saanud ka märksa suurejoonelisema asja. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Püüdsin raamatu lugemise jooksul aru saada, et miks selles loos pisike ulmelisand vajalik oli. Ei saanudki aru. Isegi mitte mingisugust allegooriat ei suutnud leida. Sama hästi oleks võinud selle loo kirjutada Valga/Valka kohta, lisades loosse vaid selle, et Eesti/Läti omavahelised suhted on peale III Suurt Kilusõda väga pahurad.
Teksti loeti eesti keeles

Hakkasin romaani lugema eelarvamusega – sedavõrd negatiivsed olid BAASi arvustused. Algus venis, kuid – nautisin keelekasutusest, hullumeelsest maailmast (skiso linn/linnad koos selle skisofreeniliste elanikega). Aga et olen krimilugude suur austaja, siis hakkas raamat mind kaasa tõmbama (sünge mõrvalugu, korralik süžee) ja selle väärtus üha tõusis mu silmes. Mõned uitmõtted:
‒ Miéville on eelkõige linnaehitaja ja maailmade looja.
Linn ja linn olevat Miéville’i kõige vähemulmelisem romaan – ja hea sedasi. Veel ulmelisemad (näit. Perdido Street Stationi ja The Scari) jätan heaga vahele. Tean oma vastuvõtuvõimete piire. Aga kui olin selle romaani lavastustega harjunud (umbes pärast sajandat lehekülge), muutus lugemine juba puhtaks naudinguks.
‒ Nagu Gaiman Neverwheres, nii näitab ka Miéville, et inimesed ei taha/ei või mõnikord märgata marginaalseid rühmi: paadialuseid, kerjuseid, mustlasi, joodikuid ja sageli ka haigusataki tõttu tänaval lebavaid isikuid. Me näeme neid, kuid ei reageeri, ei tee nägema. Selles romaanis ei nähta teist poolt linnast ja selle elanikest.
‒ Seletusi, teooriad jne on vähe, dialoogid ja tegevus on esiplaanil. Ehk teisiti: Vahtu on vähe.

Lugeda tasub juba kasvõi romaani unikaalse tausta pärast (See sooovitus on neile, kes keelele tähelepanu ei pööra ja keda krimilood jätavad ükskõikseks) – sellist maailma pole ulmes varem olnud (põgus pilguheit sarnasele on Silverbergi Näha nähtamatut). Soovitan ja hindan viiega.
Teksti loeti soome keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: