Kasutajainfo

Kir Bulõtšov

18.10.1934–5.09.2003

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kir Bulõtšov ·

Podzemelje vedm

(lühiromaan aastast 1989)

ajakirjapublikatsioon: «Junost» 1987; nr 5
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
3
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

See lühiromaan meenutab omajagu kahte ameerika romaani: Harry Harrisoni «Deathworld 3» ja Ursula K. Le Guini «Planet of Exile». Miks siis viis? Tekst on kirjutatud 1967. aastal... ehk oma ameerika sugulastega samal ajal. Ja kui see isegi oleks kirjutatud hiljem! Tegelikult on (ilmselt?) nende kõigi aluseks mongoli-tatari invansioon ja Õhtumaa võimetus sellisele toorele laviinile vastus seista.

Lühiromaani tegevuspaigaks on planeet, kus tormavad ringi mingid metsikud aborigeenidest barbarite hordid... kohal on ka meie meeste arheoloogiline ekspeditsioon, millel seni on õnnestunud suht edukalt hakkama saada.

Üks klann on aga iseäranis võimsaks saanud... ning otsutab oma võimed proovile panna ja notib arheoloogilise ekspeditsiooni räigelt maha. Ellu jäetakse vaid paar inimest, et neid siis spetsiaalselt ohverdada. Andrei Bruce on ka nende seas... ta on ka ainuke inimene, kes barbarite seas mõningast lugupidamist leiab.

Edasine ongi Andrei Bruce`i põgenemise (aitas ühe vähetähtsa barbarite klanni kaunis «printsess») lugu ning põhipahade nahaparkimise aktioon. Möödaminnes selguvad ka huvitavad tõsisasjad selle planeedi ajaloo kohta.

Hea lugu, mida igale seiklusulme austajale soovitan.

Sellest tekstist on ka samanimeline film tehtud... kahjuks pole ise näinud... arvamused mida olen kuulnud, on olnud üsna vastakad.

Teksti loeti vene keeles

Võrdluse Harrisoni Deathworldiga on Jyrka juba ära maininud. Maksimumist kisub hinnet allapoole romaanis kasutatud (imho) jabur eeldus - evolutsiooni kiirendamine. Nii oma paarkymmend miljonit korda! Ja seda tundub, et autori poolt täiesti tõsimeeli. Aga muidu oli lugu mõõdukalt hea.
Teksti loeti vene keeles

Raske on olla jumal, kirjutavad Strugatskid. Bulõtðov kirjutab sellest, et olla jumal on suisa eluohtlik. Jumala mängimine lõpeb kurvasti, kui ollakse liiga enesekindlad ja usutakse, et teatakse kõike, mis sünnib lihtinimeste peas. Aga nemad, selgub, ei peagi jumalate tahtmist tegema, tulgu see siis suurest lollusest või hoopis suurest tarkusest.
Lõpp meeldis mulle hirmsat moodi. Mõnele võib-olla ei meeldi ja seda on kerge mõista, aga Andrei päästis ju tüdruku elu. 5+.

Olen näinud ka filmi, mis ei jätnud mulle aga erilist muljet.

Teksti loeti vene keeles

Alguses tundus, et "Nõiakoobas" on ülesehitatud enam-vähem sama skeemi järgi, mis "Kosmoselaevastiku agent" - sõjakad ja verejanulised humanoidid võõrplaneedil ning nende võimuahne liider; tehnoloogiliselt kõrgemal arengutasemel, ent rahumeelsed ning pahaaimamatud kosmoseühiskonna inimesed, kes nende humanoidide pealiku intriigidesse mässitakse ning muidugi Andrei Bruce ja tema armastuslugu järjekordse võõrplaneetlasest neiuga. Bulõtšov siiski ennast kordama ei hakka ja "Nõiakoopa" sündmustik võtab üsna ootamatuid pöördeid. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: