Kasutajainfo

Bob Shaw

31.12.1931-12.02.1996

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Bob Shaw ·

Light of Other Days

(jutt aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1966; august
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Jutt rajaneb ühele vingele ideele ning kõik muu on üsna tähtsusetu ja kõrvaline. Selleks ideeks on nn. "aeglane klaas", klaas, mida valgus ei läbi ühe hetkega (kui suur on valguse kiirus klaasis? ca 200000 km/s?), vaid viivitusega. Ning see viivitus võib kesta sõltuvalt klaasist kuni kümnete aastateni. Ühesõnaga on inimesed õppinud seda klaasi valmistama ning jutus antakse edasi esmased huvitavad rakendused, mida selline klaas võimaldab. Autor on seda ideed edaspidistes teostes põhjalikumalt lüpsnud, konkreetses jutus jääb aga asi pisut kuivaks, seepärast 4 mitte 5.
Teksti loeti inglise keeles

Soft-SF/sotsiaalse SF valdkonda kuuluv jutt. Abielupaar rändab Shotimaa mägedes; naine on lapseootel ja kuna ei tema ega mees seda (veel/ealeski) ei tahtnud, on mõlema suhted üpris sassis. Ringisõitmise käigus põikavad nad sisse ühe kohaliku nn "aeglase klaasi" müüja juurde. Idee iseenesest on tõesti väga vinge: teatud meetodil luuakse eriline klaas,mille läbimiseks kulub valgusel mitu kuud või isegi aastat. Kui valgus viimaks läbi jõuab, võib selle klaasi näiteks aknaks panna ning siis nähakse pilti, mis antud aja jooksul klaasi on kogunenud. Igatahes muutub lihtne tehing ootamatult millekski enamaks ning kõik päädib väga jõulise puändiga. Suurepärane jutt.
Teksti loeti inglise keeles

Aeglane klaas. Päris tore leiutis. Alguses ei saanud ma kuidagi pihta, kuidas see toimib, aga loo lõpu poole seletas autor kõik kenasti ära. Vähemalt teoreetiliselt. Kuidas see kujutiste salvestamine täpselt käis, sellest ma ikka aru ei saanud. Õnneks ei seganud see jutu nautimist. Hästi oli ära tabatud kahe noore inimese vahelised lahkhelid, mis muutsid jutu lõpu minu jaoks kohe eriti heaks. Samuti oli meeleolu oskulikult loodud. Nukker lugu, hea lugu. Kindel viis!
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022

Autorite sildid: