Kasutajainfo

Hiram

  • Eesti

Teosed

· Hiram ·

Tuhkhall

(jutt aastast 2001)

ajakirjapublikatsioon: «Vikerkaar» 2001; nr 10
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

10/2001 “Vikerkaare” kahest proosatekstiks pretendeerivast tegelikult - isiklist arvamust pidi - ainuke. Ja ainsana loetav ja ulme ka. Ulme, sealjuures, missugune... Ehk lisabki hindele ühe palli ootamatus ja üllatus. Et lohutus lähituleviku Jaapani miljöös põnevikku poleks autorilt küll oodanud. Aastat ei täpsustata, aga see on maailm, kus “kopsudesse sööbiv mürgine tolm, lõputu külm ja kõikvõimalikud vähivormid niidavad lõpuks igaühe”. Ulmelist momenti rõhutavad vägivaldne organidoonorlus ja implandid. Grupp amatööridest terroriste, kes haiguste tõttu surmale määrartud tahavad maailmale kätte maksta, et neid märgataks. Tegevus toimub umbes poole tunni jooksul (mille käigus jõuab autor ikka väga palju öelda) hiiglaslikus raudteejaamas... loomulikult on ka kohal vastaspool, st salateenistus. Jutu fookus pole muidugi actionil; ka hoiatusjutuks ei saa seda otseselt pidada. Pigem tegu meeleolul ja lootusetusel mängiva olupildiga, mis millegipärast meenutab Gibsoni lühijutte ning mõjub eelkõige kogu ümbruse ja tegelase mõttemaailma detailse luubi all olemisega... selline empaatiale rõhuv lugu, üsna masendav, ängistav ja sünge. Aga on põnev ka, tegelikult. Kui veidi norida, siis ei tehta (juba praegu) selliste gigantsete raudteejaamade katusekupleid klaasist… Just sellepärast, et need ei saaks kokku variseda, aga sellel motiivil oli jutus oluline roll. Puhtalt isiklik eelistus on, et oleks oodanud veidi võimendatumat ja selgemapiirilist puänti. Aga vaat tahan sellele tekstile “viie” panna.
Teksti loeti eesti keeles

Kindel viis. Ja lugu platseerub kindlasti lõppenud aasta kümnekonna tuumakama ulmeteksti hulka.

Ilmaaegu puistab autor endale teatava rabeduse pärast tuhka pähe. Rabe isegi natuke on, aga, teate, see rabedus justkui integraalselt sobib kokku sedasorti moodsa küberpunkthrilleriga. Ja kui hindes tõesti peitubki teatav avanss ootamatuse ja üllatuse eest, mida ka Golikov märkis, siis tundub see igati loomulik. Igatahes nii mitmedki kohalikud ulmikud võiksid selle loo pealt kirjutamist õppida.

Ainus kriitikanool lendab vast ses suunas, et hämarad ja segased lõpud ei saa olla eesmärgiks omaette. OK, autor nüüd selgitas, et polegi lõpp, vaid algus alles:)

Seega - jääme lisa ootama. Edu!

Teksti loeti eesti keeles

Tegevus käib urbaankloaagis, kus õhusaaste tõttu on keskmine eluiga mõnekümne aasta ringis. Paljude kuritegude, näiteks terroristlikku rühmitusse kuulumise eest võib karistada surmanuhtlusega, mis tähendab kõigi kõlblike elundite võtmist siirdamiseks. On ka ebaseaduslik elundiäri: kurjategijad röövivad ja tapavad kellegi ning müüvad ta elundid maha. Samas on politsei palju võimsam kui tänapäeval; kõiki jälgitakse määral, mis meenutab `1984`. Pühm anarhiste, kes suures osas surmatõves on, plaanib protestida sellise ühiskonna vastu suure terroriteoga.

Jutt meenutab suuresti Freya Eki `Mangat` ja mul on raske põhjendada, miks mulle `Manga` rohkem meeldib.

`Stalkeri` valimisel andsin `Tuhkhallile` lühijuttude arvestuses 3. koha punktid.

Teksti loeti eesti keeles

Täiesti meeldiv lugu rahuldustpakkuva lõpplahendusega, aga ma tegelt ei saa aru, millest eelarvustajad nii sillas on.
Nagu --- hästi õmmeldud, eriti peategelase siseelu ja loogiline elus maailm, aga ... Äh, aga ei sära kuidagipidi, eks? Ei jää ajju kummitama, ei teki ühegi tegelase pihta "ma tunnen teda, ma mõistan teda, ma armastan teda!", lihtsalt korralik lugu. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: