Kasutajainfo

Frederik Pohl

26.11.1919-2.09.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Frederik Pohl ·

Day Million

(jutt aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «Rogue» 1966; veebruar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
5
0
0
Keskmine hinne
3.625
Arvustused (8)

Minavormis jutustatud lookesed mulle eriti ei meeldi. Eriti kui seal puudub nii otsene kui kaudne kõne (Le Guini "Those Who Walk Away From Omelas" on asjakohane näide). Eriti kui nad on veel sellises idiootlikus stiilis kirjutatud, mida kirjanik antud juhul on harrastanud.

Võimalik, et ilmumisajal oli Pohli jutu mõte erakordselt sügav ja enneolematu. Võimalik, et mul jääb jutu erakordne suurus isikliku piiratuse tõttu lihtsalt hoomamata. Üldiselt paneb see lugu andmepanka salvestatud abikaasast ja turvaseksist küll vaid õlgu kehitama. Ja kui ma kuulen sõna postmodernism, libiseb käsi iseenesest taskusse...

Teksti loeti inglise keeles

Raske on mul seda juttu mõista ja hoomata!

Lugesin seda kunagi mingis Robert Silverbergi koostatud antoloogias, kus jutule eelnes ülivõrdes eessõna Silverbergilt. Jutt mõjus ise tobedalt. Hiljem selgus, et seda juttu on ligi paarkümmend korda taasavaldatud? Selle fakti teadasaamisel hakkasin ma kahtlema oma inglise keele oskuses. Hiljem olen lugenud veel ka kahte erinevat vene tõlget ning veelkord ka originaali – mulje on ikka niisama hall!

Jutt on pajatuslik tekst ülikauge tuleviku kahe isiku omavahelisest armastusest (ja sellest muust ka)... Loo mõte on hea (kuigi banaalne), et sedavõrd kauge tuleviku reaaliad on meie jaoks niisama mõistetamatud, kui on meie elu arusaamatu Attila kaasaegsetele. Aga viis kuidas autor oma mõtet esitab!!! Sõnarohke heietamine, mis kubiseb arutust hulgast pisidetailidest... ning ei mingit tegevust!

Võimalik, et hea jutt... aga mitte minu maitse! Samas peaks see jutt võimalikus eestikeelses Frederik Pohli koondkogus sees olema: tekst on lühike ja võtab vähe ruumi, andes samas suurepärase pildi autori loomingu hämaramatest radadest... Võimalik, et teatud ringkondades võib selline pläma isegi kultusliku staatuse saavutada!?!

Teksti loeti inglise ja vene keeles

Hmm, kuidagi väga kriitilised ollakse siin selle loo asjus. Aga äkki ongi tegemist esimese postmodernistliku ilminguga ulmes? See, kuidas autoripositsioonilt pidevalt sekkutakse, tundus päris lahe. No et JulesVerne ajal pikiti vahele pöördumisi stiilis: nüüd, armas lugeja, räägin ma teile, kuidas samal ajal... Pohl seevastu lajatab: mis te, lollid, õige arvasite... No kui ei arvanud parajasti midagi, siis väib närvidele käia küll. Aga igatahes on autor püüdnud pea peale pöörata kõik need asjad, mille argisuses lugeja nagu pikemalt mõtlemata kinni on.
Teksti loeti inglise keeles

Naine (mees) andmepanka salvestada ja asi vask - suhtled virtuaalreaalsuse abil, millal tahad, kui ei taha, lülitad välja. Paradiis!
Teksti loeti eesti keeles

Jutt tekitas usu, et Pohl võib peale üldise ulmegurutsemise ja toimetamise ka tõsiselt häid asju kirjutada. Seda lugu analüüsida pole eriti mõtet, sest siin pole midagi analüüsida. Või kui siiski proovida, siis ehk Pohl tahab nagu öelda, et inimene jääb emotsionaalses plaanis ka 10 000 aasta pärast inimeseks (nagu oli ka Attila aegne inimene), ehkki emotsioonide hankimise ja menetlemise vajadused võivad sootuks muutuda. Vajadus tundeelu järele jääb. Jutu esitamisviis on jah ehk kuidagi provotseeriv ja ekstravagantne. Minu hinnet põhjendab lihtsalt see, et oli huvitav lugeda, tihe, teravmeelne ja üleliigsest vaba tekst.
Teksti loeti inglise keeles

Selline siis ongi jutt, milles minajutustaja ei ole peategelane. Võib-olla tõesti on tegemist postmodernismi ilminguga ulmekirjanduses, nagu Must Kass arvas, aga loo lugemisväärtust säärane asi ei tõsta. Rohkelt kirjeldusi, pöördumised lugeja poole. Peategelaste, kui neid peategelasteks pidada, dialoog jäi kuidagi napiks.
Teksti loeti soome keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: