Kasutajainfo

Marek Simpson

3.03.1975-

  • Eesti

Teosed

· Marek Simpson ·

Me eilsete päevade hetked

(jutt aastast 2002)

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2002; juuni
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Hinne
Hindajaid
0
0
1
4
1
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (6)

No kurat, palju seda sorgus hinge halinat veel tuleb!?

Marek, me kõik teame, et iga päev juhtub selliseid lugusid, millest Sa kirjutad. Me muide teame seda ilma meediamonitoorijana töötamiseta, ükskõik mida selline väärikas ametipost endast ka ei kujutaks. Ma võin kilode viisi kirjeldada kümme korda hullemaid tegusid, mida okupandid praegu Tshetsheenias toime panevad näiteks.

Kui sa aga tahad sellest kõigest ilukirjandust, st. kunsti luua, siis pead sa seda teisiti tegema. Ajalehefoto ülesõidetud inimestest ei ole kunstiteos näiteks. Toon jälle endale südamelähedasest teosest näite, vaata näiteks, kuidas Marquez "Sajas aastas üksilduses" kirjeldas protestijate (ja seal platsil oli ikka tuhandeid!) mahaniitmist kuulipildujatega ja äkki mõistad, millest räägin.

Praegusel kujul ei lähe sinu looming lõviosale lugejatest lihtsalt korda -- mitte selle aine, vaid esituslaadi tõttu. Erandiks võivad olla näiteks isikud, kes on ise lähemas minevikus mõne tragöödia üle elanud ja selle mõju all, kuid selline isik pole nagunii päris adekvaatne.

Oma tõepõhi on all väitel, et igas vene kirjanikus on kübeke Dostojevskist -- aga vähemalt minu meelest on suures osas vene kirjanikest ka kübeke Ilfist ja Petrovist või Tshehhovist. Suurt osa vene kirjandusest iseloomustab peale vene hinge valu ka omapärane huumor, mis laseb autori sõnumil veel omajagu reljeefsemalt esile tulla. Sinu teostes pole mul õnnestunud seda leida, sina üritad vaid tunneteskaala ühel otsal mängida ja sedagi ebaõnnestunult.

Teksti loeti eesti keeles

Simpsoni looming muutub iga uue tekstiga aina masendavamaks. Nii depressiivset teksti pole ma juba tükk aega lugenud. Pidevalt meeleoluga ühte väravasse tagumine teeb jutust tüüpilise nyyh-stoory. Selliseid manipuleeriva meeleoluga pöördumisjutte võib peamiselt kirikutes ja äratuskoosolekutel kuulamas käia.

Keeleliselt on jutt samuti üsna kehvake. Simpsoni pikad laused on tüütud ja täis tarbetuid üliemotsionaalseid võrdlusi. Sõnastus on moraliseerivale papile kohaselt arhailine (N: “...väeti inimolevuse jaoks, et tilluke tõeseeme kohe tärgata suudaks.”) ja konarlik. Mingit tempot ei teki ja jutt huvitavamaks ka ei lähe. Pigem aina uimasemaks.

Lõpp on muidugi tõeline kergendus. Mitte, et tegelane kuidagi paranes või maailm ilusamaks muutus... Ei! Ei muutunud. Kergendus, et see jutt lõpuks läbi sai ja ühtlasi ka depressioon, mis sellega komplekti kuulus.

Teksti loeti eesti keeles

Ega mul midagi olulist lisada küll pole, kõik on enne juba üsna hästi ära öeldud.Tegelikult arvan ma, et sellest jutust oleks andnud midagi enamat teha, kui ülimalt masendava sõnadekogumi. Algus oli enam-vähem normaalne, kuigi korduvalt (ja paremini) pruugitud, keskosa aga ei kannata üldse kriitikat. Kõik kulges liiga lihtsalt ja põhjendamatult - algul sentimentaalne soga, seejärel väljavõte politseikroonikast. Jah, see mis peategelase perega juhtus, oli kohutav, kuid et seda mõista, ei pea ma lugema omadussõnadega ülekoormatut teksti - saan samasugust informatsiooni ka mujalt. Loomulikult on mõistetav autori püüd inimesi elu julmust jne. nägema panna, kuid äkki inimesed juba näevad ja ei tee sellest välja. Ja loo lõpp, ma mõtlen peategelase vabanemist, jättis ka suht labase mulje.Kui autor kirjutab talle endale korda minevatest asjadest, siis minugi poolest tehku seda, aga hästi. Või jätku lihtsalt olla, sest nii masendavalt pole seda ka mõtet teha.
Teksti loeti eesti keeles

Ma arvan, et sain loo sihtgrupist aru. Need on inimesed, kellega on juhtunud midagi väga õudset. Ja loo eesmärki mõistsin vist ka. See on toe ja hingeabi pakkumine sellistele inimestele.
Nüüd kujutlesin, et minuga on juhtunud kohutav õnnetus ja ma tahan teada, mida oma minevikuga peale hakata, kuidas edasi elada? Isegi "Jeesus päästab" oleks siinkohas aktsepteeritav positiivne programm, mille eest 3 panna, kuid mingit soovitust- nõuannet ma ei leidnud ega pane ka seetõttu rahuldavat.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: