Kasutajainfo

Marek Simpson

3.03.1975-

  • Eesti

Teosed

· Marek Simpson ·

Tuhat aastat enne tähesõite

(jutt aastast 2001)

eesti keeles: antoloogia «Vereta jaht» 2001

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
3
6
3
0
Keskmine hinne
3.154
Arvustused (13)

Teatavatele spekulatsioonidele põhinev visioonikas nägemus meie planeedi salapärast, et miks me nii kaugele arenenud oleme. Natuke keldimütoloogiat ja natuke analoogiat seriaalist “Tähevärav”, millest areneb päris hea inimkonda puudutav dilemma.

Ühesõnaga mees nimega Karyo on diplomaat, kes peab läbirääkimisi Võõrastega, kes peavad meie planeedil silma peal ja siis peab see diplomaat tegema otsuse, et kas armastus või tähesõit! Armastus takistab inimkonnal nii kiiresti ja nii kaugele arenemist, et me ükskord tähtedeni jõuame. Võõrad pakuvad lahkelt abi ühe seerumi näol, mis teeb inimkonna armastusvõimetuks ja siis oleks varsti universum vallutatud...

Jutt on hea, hoolimata kõiksugu filmidest, mis mulle meenuvad. Noriks ainult selle kallal, et mis jääb järgi, kui armastuse võimet ei ole. Täielik emotsioonitus? Ükskõiksus? Hingetus? Kas armasusega kaob igasugune tunne? Tundus, et see asi pole autoril endal päris selge. Rõhuti just sellele, et armastuseta on täielik emotsioonitus, aga võõrad olid kaastundlikud, heatahtlikud ja abivalmid. See ju ligimesearmastus! OK, võõrad olid natuke leigevõitu ja kiretud, aga Me Juba Olemegi Sellised! Temperamentsed eestlased! 5-

Teksti loeti eesti keeles

Mida arvata autorist, kes üht oma juttudest alustab pöördumisega "Ma tahaks teile tattidele üht stoorit pajatada"? Ja kelle käesolevat juttu alustavas lõigus komistame keelenditele nagu "hästiõlitatud meelekindlus", "argettevaatlik", "lootevlootusetu", "veiderkõhe".

Marek Simpsoni karjäär ulmekirjanikuna peaks selgelt tõestama üht. Sellest, et autor saab sõnade ritta seadmisega hakkama, on vähe kasu kui lugejale mitte midagi öelda ei ole. No kohe mitte midagi ei ole.

Antud lugu peaks endast kujutama vist filosoofilist ulmet, kuid lämmatav pateetika ja kõige hullemat sorti jaburdused, a la "Tähtedevahelise reisimise võimetuse põhjuseks on aga inimeste võime armastada/../pärast põhjalikke uuringuid pole meil enam selles põhjust kahelda", "Küsimus on lahendatav teatud ajupiirkondade tegevust pärssiva vaktsineerimisega", "armastusevabadus kandub vaktsineeritute järglastele edasi" jne välistavad võimaluse lugu kuidagi hinnata. Lisaks veel loo sisemised vastuolud (Võõrad, kellele tundub veider et võime armastada välistab tähtedevahelised lennud, tuleb välja, on vaktsineerimisprotsessi minevikus ise läbi teinud; iseenesestmõistetavus, millega Karyo teeb inimkonna nimel otsuseid).

Kui autor arvab, et sai nüüd meistriteosega maha ja on suur humanist, siis on ta eksiteel. Peale Simpsoni loomingu tarbimist on enamasti tunne, et nüüd lähen ja pistan oma pea sahtlisse.

Teksti loeti eesti keeles

Nõustun eelarvustaja kolmanda lõiguga. Lisan veel: kuidas see, et maalased end vaktsineerimast keelduvad, takistab tulnukail meiega edaspidi ühendust võtmast?
Karyo tegutsemist vaadates tuleb meenutada, et ta on ikkagi endine surmamõistetud kurjategija ja mida selliselt ikka tahta. On ohtlik kogu maailma saatust sellise kätte anda, nagu näitas Erkki Kõlu. Retside hingeelu küll tundmata arvan, et nad on rohkem Kõlu Carteri kui Simpsoni Karyo moodi.

Lukjanenko "Vet$ernjaja beseda s gospodinom osobõm poslom", mis on umbes samal teemal ja mida autor ise 5-ga hindas, on ikka suurusjärgu võrra parem. Lukjanenkole panin 4+, Kõlule 4-, Simpsonile jääb siis 3+.

Teksti loeti eesti keeles

Nõustun Andri Riidi ja Taivo Risti arvamustega. Jutt püüdis olla filosoofiline ulme, kuid oli läbimõtlemata. Kuidas ikkagi sai inimkonna saatust ühe surma mõistetud retsi(???) kätte usaldada. Erkki Kõlul tuli see palju paremini välja.
Teksti loeti eesti keeles

Kuidagi liiga otsitud põhjus, mis jutule sisu peaks andma. Mu arust kollavad nad ammuilma kosmoses ja armastust pole neilt keski veel ära võtnud. MS tundub viimasel ajal kuidagi ülipüüdlikult filosoofiline olevat kahjuks. Tema naljasemad mulisemised lähevad mulle igatahes kraadi võrra rohkem peale. Püüdlikkus on küll tore asi, aga üle ei maksa kah pingutada.
Teksti loeti eesti keeles

Natuke rohkem oleks oodanud põhjendusi, miks on vajalik armastusest loobuda? Kuidas see takistab tähtedevahelist rändamist?
Teksti loeti eesti keeles

Uh oh, aina kurjemaks läksid kommentaarid ja madalamaks hinded...tõstan nüüd nati hinde latti. Panen 4. :p Tegelt, nõustun nii mõnegi väitega eelmistelt kommenteerijatelt. Lugedes tuli silme ette Tähevärava pilt Stargatest, kui ta värava ees seisis oodates, et sisse astuda(nagu Orcus K. mainis). Kui öeldi, et tuleb loobuda armastusest tähtede vaheliste sõitude heaks hakkasin mõtlema, et miks just armastus? Armastus aitab mitmeski asjas elus läbi, miks peab inimene olema tundetu armastuse suhtes, et olla võimeline tähtede vahel rändama? Armastuseta võib muutuda vaid hoolimatuks jne aga mis kasu on hoolimatusest tähtede vahelistes lendudes ja mis kasu toob armastuse puudumine? Armastus on mõnes mõttes vaid tunne, kuid tunne, mis inimest mitmeski asjas läbi aitab(ntx kunstnikel on armastus tihti vägevate loomingute aluseks). Läbi mõtlematu on armastuse kadumise tagajärg, mida kah juba mainiti. Võõrastel paistsid mõned tunded siiski olevat, inimestesse suhtusid vaid ylbelt. Ja kuidas seletada tulnukate saadiku "tundepuhangut" lõpus? Kas tõesti on peremees muutunud oma kasvandikke sarnaseks? Kuid Karyo päästab armastuse ja maailma rebides puruks võõraste infokandja. Noh, eks armastus leia võimaluse ja inimesed ikka rändavad kaugetele planeetidele. Mainiks lõppu ka veel seda, et esimesel paaril lehekyljel oli tahtmine raamat kinni keerata ja mitte lugeda, kuna tundus igav, kuid, noh, eks midagi head ikka sain, et ikka läbi lugesin. :)
Teksti loeti eesti keeles

Üldjoontes kirjutan ma Andri 11+ aasta vanusele arvustusele kõhklematult alla. Pisukese täiendusega: kas ma olin ainus, kellele see meenutas kangesti vanameister Simaki klassikalist juttu "Lõplik ravi" leges kogumikus "Lilled Algernonile"? Sellist oma nüansside ja detailidega küll, kuid äratundmatult sama põhiideed kandvat?

Pakutud lahendus tundub mu küünilisele meelele ja sarkastilisele huumorisoonele ikka üsna ilatsevalt emane. Armastus päästab maailma, nüüh nüüh...Istu Simpson, kaks! Kasvata endale munad!

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: