Kasutajainfo

Gerard Klein

27.05.1937-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Gerard Klein ·

Le gambit des etoiles

(romaan aastast 1958)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Listis on viimasel ajal see romaan jutuks tulnud, kuid ühtegi arvustust veel pole... Üsna huvitav asi tõepoolest, ajahammaski pole teist eriti purenud. Sisututvustuseks niipalju, et tegevus toimub sajandeid tulevikus, mil inimkond on tunginud kosmose sügavustesse ja tema nüüdne asuala kannab nime Hõivatud Galaktika, mida nominaalselt valitseb Betelgeuse keskvõim. Paraku ilmnevad probleemid: Hõivatud Galaktika hõlmab ikka veel vaid tühise osa tervest Galaktikast ning selle edasiseks vallutamiseks ei piisa lihtsalt inimressursse. Probleemi lahendamiseks rakendatakse muuhulgas sellist drakoonilist abinõu nagu sundvärbamine. Nii satub kosmosevallutajate hulka ka Jerg Algan Darkia planeedilt. Kuid oma saatusega leppimise asemel suunab tema edasist elu meeletu raev ning otsus iga hinna eest hävitada Betelgeuse keskvõim. Ja siis satub Betelgeusega samuti rahulolematute puritaanlaste planeedil tema kätte igivana kummaline malelaud...

Kleini romaan on (mitte mahult) mastaapne, kuid mitte pompöösne, põnevust pakkuv, kuid mitte kosmoseooperlik. Kõrgeimat hinnet takistab panemast mulle pisut vastu hakkav liigmõtisklev narratiiv - sügavust jätkub teosel selletagi. Ja lõpplahendus võinuks ehk olla efektsem - aga siin on ilmselt tegu pigem arvustaja maitse rikutusega kui autori küündimatusega. Tugev neli igatahes. Ei ole küll lausa tippteos, kuid hea ulme kindlasti.

Teksti loeti vene keeles

Sisust on eelnevalt juba pikalt räägitud. Tegelikult asusin seda raamatut lugema sellepärast, et siis pidi oluline osa olema malemängul. Väikest viisi tasemel nuputõstjana üritan leida ka mõne loo, kus male ja ulme koos eksisteeriks, kuid siiani pole veel ühtegi selleteemalist asjalikku teksti kätte juhtunud. Ei olnud erand ka see -- siin figureerib ainult malelaud. Küll ülimalt olulise detailina, aga siiski ootasin enamat.
Teksti loeti vene keeles

Esimene pool raamatust tundus üsna kuiv ja puine. Aga tasapisi pinge ja põnevust tõusid ning dotseerivas toonis arutlusi ajaparadokside, inimpsüühika mittesobivuse üle kosmoselendudeks jms. jäi ka nagu vähemaks (või vähemalt ei häirinud nad enam sedavõrd).
Ja siis tuli raamatu finaal oma poeetilise ja kõmiseva paatosega...
Teksti loeti vene keeles

Romaan algab sellise tagasihoidliku taustaga kangelase küllaltki napi kirjeldusega, mistõttu esimest paari peatükki lugedes küsisin endalt, kas loost üldse asja võib saada. Pikapeale aga olukord paranes, lugu muutus põnevamaks, kuigi peategelane jäi endiselt vähehoomatavaks. Üheksanda peatüki paiku hakkasid ilmnema mõned sarnasused van Vogti teostega, mida ma küll oodata ei osanud, kuid mis kokkuvõttes mõjusid pigem positiivselt. 
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022

Autorite sildid: