Kasutajainfo

Peeter Joonatan

24.07.1953–

  • Eesti

Teosed

· Peeter Joonatan ·

ajakirjapublikatsioon: «Looming» 1989; nr 1
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

Tekst leidub kogumikes:
  • Looming
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
1
0
0
1
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

"Mantra" on tekst, mis mind väga palju mõjutanud; isegi tosin aastat hiljem üle lugedes ei saa panna alla viie, millele lisandub hulgaliselt plusse. Kahjuks ei tea ma autorist midagi - ei enne ega pärast "Mantrat" näi Peeter Joonatan olevat midagi ilmutanud. Võimalik, et see jutt jäigi ta ainukeseks kirjanduslikuks katsetuseks või on tegu lihtsalt pseudonüümiga. Kaldun pigem viimase arvamise kasuks, sest kohe kuidagi poleks "katsetus" jutu kirjeldamiseks õige termin. Iga sõna tekstis on põhjalikult läbi mõeldud ja loost lausa õhkub küpset kirjanikku. Tegu pole siiski zhanriulmega.

Lugu on esitatud minategelase jutustusena, kes on toimunust kuulnud ühe oma sõbra kaudu. See sõber oli mõne aasta eest liitunud mingi esoteerikast huvitunud väikese grupiga, mis tegeles jooga, mantrate, isegi uimastite ja muu sellisega. Sekti juhtis karismaatiline liider, kellest tema jüngritel tekkis psüühhiline sõltuvus: nad pidid pidevalt viibima tema läheduses. Aga mingil hetkel tekkis guru ja jüngrite vahel vaimne kaugenemine - liider muutus tõrksaks, hakkas järgijatest eemale hoidma kuni selleni, et ta lihtsalt viskas nad oma kodust välja. Antakse mõista, et ida maagiasse süvenenud mees oli avastamas mantraid, mille valdamine asjatundmatu poolt toonuks kaasa hävitavaid tagajärgi mitte ainult mantra valdajatele, vaid inimkonnale tervikuna.

Sündmused arenesid traagiliselt. Guru oli pikemat aega sulgunud oma katusekambrisse, kirjutades hullumeelsusehoos mingeid sõnavormeleid, jüngrid pooloimetuna ta ukse taga, sest ei suuda temast eemalduda. Loo kulminatsioonihetkeks ongi ülivõimsa mantra avastamine ja väljumine inimeste kontrolli alt.

Vinge, vinge lugu.

Teksti loeti eesti keeles

Eelmise sajandi lõpuaastail üle Eesti veerenud ja siin kohati rahvaliku pseudoreligiooni omandanud idamaiste mõjutustega esoteerika lainet on mul õnn(etus) isiklikult mäletada... nagu ka kõiksuguse karmadesse ja mantradesse uskuvaid inimesi, kes käisid mingisugustes paastulaagrites jne. Kui tagantjärele kogu selle jama õigustuseks üldse midagi öelda saab, siis ainult seda, et võrreldes tänaseks selle asemele kerkinud vandenõuteooriate-põhise uhhuu-usuga oli toonane esoteerikalembus ehk vähem kuri ja toksiline. 
Käesoleva loo kohta on Mart Pechteri sõnadele antoloogia "Minu isa luulud" arvustuses vähe lisada. Ma ei teagi, kas tegu on õigupoolest ulmega selle sõna tavapärases tähenduses, sest autor kirjutab asjadest, mis ilmselt ka ta enda arusaama järgi tõele võiksid vastata, mitte ei fantaseeri teadlikult... aga fantastilise ilukirjandusega on vormilt kahtlemata tegu ja seega on see ka ulmeantoloogiasse sobilik. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: