Kasutajainfo

Abdul Alhazred

Teosed

· Abdul Alhazred ·

Necronomicon

(romaan aastast 1977)

Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Nii selle raamatu autori, pealkirja originaali, esmatrüki aasta, zhanri ja vormi osas tõusetub tõsiseid probleeme BAASi kriteerumidele vastavuse osas.

Teatavasti sisaldub H.P. Lovecrafti mitmetes teostes viiteid "hullu araablase" Abdul Alhazredi kohutavale raamatule "Necronomicon", mille puhul oleks parem kui seda üldse poleks kirjutet ja kui inimese silmad seda ei näeks. See raamat olevat valminud 8. saj AD Damaskuse ühe araablase sulest ja olevat sisaldanud õpetusi ja legende enne inimesi Maal valitsenud "muistsete" ja "vanemate jumalate" kohta, samuti vormeleid Muistsete väljakutsumise ja nende elluäratamise kohta. Enne Lovecrafti tekste ei olnud sellest raamatust midagi teada ja ehkki HPL on kirjutanud ka "Necronomiconi" väljamõeldud ajaloo, ei ole siiski põhjust arvata, et autentne "Necronomicon" eksisteeriks.

Samas on peale Lovecrafti surma ilmunud mitmeid Necronomiconi, mis pretendeerivad algupärasusele. See Necronomicon, millest praegu räägin, on tuntud kui "Necronomicon By Simon" ja selle teose puhul on legendist niivõrd rangelt kinni peetud, et polnud täpselt võimalik ka võltsingu tegelikku autorit tuvastada. Käsikiri (mis loomulikult on kaduma läinud) ilmus välja 1970-ndate keskel ühes Brooklyni okultistliku träni poes Warlock Shoppe. Selle olevat sinna toonud üks õigeusklik munk Simon (siit ehk ka põhjendus, miks toimetajana märgitud isik - Simon - ainult ühe nime poolest tuntud on). Autorsust võibki vist otsida kaupluse omaniku, uuspaganlikes ja wicca ringkondades nime teinud Herman Slateri, kirjastaja L.K.Barnes`i ja toimetaja ning teadlase Peter Levenda juurest. Tõlge olevat tehtud kreekakeelsest käsikirjast, aga ju see inglise keel ikka algkeel on. Kui mitte, tulnuks originaalpealkirjaks Baasis registreerida "Al Azif" ja ilmumisaastaks 730 AD. Raamat ilmus 1977, tiraazh 666, ja sellest on tehtud hiljem mitmeid kordustrükke, ilminud on ka Necronomicon Spellbook - raamat mida soovitatakse läbi lugeda ennem põhiteosega tutvumist. Salapärast Simonit on oma silmaga näinud väga vähesed, ehkki mõned ajad peale esmatrüki ilmumist olevat ta pidanud mitmeid temaatilisi loenguid (kui ta üldse olemas oli).

Ka vormi poolest pole seda teost päris õige romaaniks nimetada: pikkuse poolest ehk küll, aga sisu ... Pigem on tegu sakraaltekstiga või maagia käsiraamatuga, grimoire-tüüpi õpikuga. Puuduvad tegelased ja loogiline sündmuste käik. Narratiivi-dogmaatikutel soovitan küll teosest eemale hoida.

Esimeses peatükis "Testimony Of Mad Arab" raäägib Alhazred juhtumist noorukieas, kuidas ta sattus kõrbes Ctulhu-kummardajate rituaali nägema ning omandas maagiliste sümbolitega amuleti, mis suunas teda nähtut uurima ja mõtestama. Järgmised peatükid (The MAKLU text, Book Of Calling, jt.) sisaldavad loitse ja vormeleid Väravate avamiseks Muistsete ja inimeste maailma vahel, samuti hämaraid ja üliesoteerilisi legende Muistsete ja Vanemate Jumalate võitlusest. Tekst sisaldab sõnu ja lauseid vigases sumeri keeles, ka legendide algupära olevat Sumerist ja Assüüriast (ka Lovecrafti võõrkeelsed tekstiosad on tuletet sumeri sõnadest ja nimedest). Teksti paigutus lehtedel meenutab kohati vabavärssi, hulgaliselt on "maagilisi" märke ja sümboleid. Viimase peatüki "Testimony Of Mad Arab II" olevat hull araablane kirjutanud vahetult enne oma surma ja see katkebki nagu poole pealt, sisaldades hoiatusi inimkonnale.

Kokkuvõttes: kui pole eelnevat kokkupuudet Lovecraftiga ja müstika tundub naeruväärne, ärge lugege. Raamat on saadaval ka võrguversioonina, võrgust leiab ka mitmesugust informatsiooni teiste võlts-Necronomiconide ja isegi võrdlevaid uurimusi sumeri keelega, jms. (vaata linki).

Teksti loeti inglise ja eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020

Autorite sildid: