Kasutajainfo

Gene Wolfe

07.05.1931–14.04.2019

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Gene Wolfe ·

The Ziggurat

(lühiromaan aastast 1995)

eesti keeles: «Tsikuraat»
Gene Wolfe «Doktor Surma saar» 2012

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
2
1
0
Keskmine hinne
3.2
Arvustused (5)

Lühiromaani algus meenutab mõnd Stephen Kingi teost, eelkõige "Surmahotelli" ja "Salaakent, salaaeda". Mingi läbikukkunud ameerika ärimees passib kuskil metsade keskel (ilmselt tegu Kesk-Lääne osariikidega) ja ootab oma naist ning kolme last külla. Naisega on suhted hapuks läinud ja vaja asjad lahutuse kohta selgeks rääkida. Karm talv ja lumi muudavad elu metsakolkas küllaltki ebameeldivaks, ning nagu sellest vähe oleks, hakkavad maja lähedal mingid kummalised kurikaelad tegutsema. Püssi ja kirve vargusele järgneb peategelase ühe kaksikutest tütre vangistamine. Tüdruk vahetatakse auto vastu, vabastamise käigus saab peategelane ka kergelt tina nuusutada ning üldse näib, et kurjamid, kes algul paistsid poisikeste ning seejärel naistena, pole päris maist päritolu. Eriti kuna vabastatud tüdruku ajataju on lootusetult sassis ja ta räägib viibimisest mingis Vana-Mesopotaamia-laadses tsikuraadis...

Loole on iseloomulik mingi ängistav õhustik ja ilmselgelt on minategelane Emery Bainbridge vaimuhaige, mis muudab läbi tema silmade nähtud sündmustiku äärmiselt imelikuks ning küsitavaks. Depressiivne Bainbridge plaanib enesetappu, ta käitumine on ebaloomulik ja imelik. (Mida teeb mees, kes avastab, et ta poeg on õues kirvega maha löödud? Algul helistab matusekorraldajale, siis, nagu muuseas, politseile, jätab laiba välja külmuma ning keskendub kättemaksu haudumisele pluss kulinaarsetele teemadele). Erinevalt mainitud Kingi tekstidest on selle loo näol tegu siiski teadusliku fantastikaga, ehkki vahepeal tehakse vihjeid keldi jt. mütoloogiatele. Rohkem sisust ei räägikski, lühiromaan on eesti keeles olemas, kes tahab, võib ise lugeda.

Teksti loeti eesti keeles

Hm, vägisi tundub, et mees hakkab kas väsima või maksab lõivu ajastule -- lisaks ajarändurite klišeele on lugu veel tüüpilises ameerika pereelu settingus, mida nii ulmelises kui mitteulmelises soustis tuleb ju uksest ja aknast. Võimalik, et ma lugesin seda lugu liiga kiiresti, sest kui ameeriklased jälle lahutama hakkavad, muutub lugemine mulle katsumuseks... Muidugi võib loos ka positiivset leida -- näiteks, kuidas inimene toimib, kui võimalike otsuste ruum ikka väga kokku kuivab. Või kui ruttu väljuvad asjad kontrolli alt, kui keegi idioot asja eest teist taga päästikule vajutab... Hm, peab ehk kunagi üle lugema, kui suudan end kokku võtta...
Teksti loeti eesti keeles

Sama etteheide kui "Doktor Surma saarele ja teistele juttudele" - sotsiaalporno on tüütu. Ühinen Atsi arvamusega. Mahakäinud teemad kõik.

Arvi poolt järelsõnas mainitud kogu loo vaid psühhopatoloogia seisukohast tõlgendamise võimaluse kasutamine eemaldaks teksti üleüldse ulmekirjandusest. Mina isiklikult ei arva ka, et lõpp on kuidagi eriliselt õnnelik - minu arust on lõpp lihtsalt jabur. Jutustaja hakkab oma poja tapmisele järgmisel päeval ühega mõrtsukatest uut peret planeerima - no mida veel...

Teksti loeti eesti keeles

Gene Wolfe liigub mul tasapisi sinna, kus ees ootavad juba William Gibson, Bruce Sterling ja veel terve persetäis autoreid - täiesti loetamatu saast ühesõnaga. No mis lugu see "Tsikuraat" selline on? Kui seda võtta ühe episoodina skisofreeniku elust, siis annaks ikka hoopis paremaid luulusid kirjutada kui ajaränduritest väikesed kurjad naised. Kui aga teadusliku fantastikana, siis on see ju puhas sõnnik, andke Wolfe`i fännid mulle andeks(kui selliseid peaks selle arvustuse lugejate hulgas leiduma).

Tüütu sonimine oleks mu karm kuid õiglane hinnang. "Kaks", sest et leidub ju hullematki, olgem ausad.

Teksti loeti eesti keeles

Wolfe`i tekstid on tihti rohkem nagu mediteerimiseks kui kvaliteetseks meelelahutuslugemiseks. Selles mõttes ei sobi Wolfe hästi tänapäeva kirjanduspilti, kus raamatuid on nii tohutult palju ja ühe teose mitmekordsele lugemisele keskenduvad vähesed. Mul ei olnud seda lühiromaani lugedes just kõige põnevam, aga kui ma läbi sain, siis tekkis arusaamine, et nüüd peaks vist otsast uuesti alustama. Sellel tekstil on väga palju tõlgendamisvõimalusi ja vaevalt ka autor ise neid kõiki teab või tahab teada. Nii et mida enam finaali poole, seda avaramaks see tekst muutus ja üha rohkem sa küsid endalt, miks peategelane kõike nii detailselt jutustab (nojah, ta on insener) või mida ta üldse nagu mõtleb.
Võimalik et originaalis lugedes oleks hindeks "viis".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: