Kasutajainfo

Suzette Haden Elgin

18.11.1936-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Suzette Haden Elgin ·

Native Tongue

(romaan aastast 1984)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (1)

Native Tongue on düstoopia-feministlik ulmelugu, kerge lingvistilise elemendiga. Tegevus toimub 22. sajandil ning tõukub peamiselt kahest suuremast muutusest 21. sajandil - esiteks on naised õiguslikult taandatud piiratud teovõimega  isikuteks (nagu alaealised); ning teiseks on loodud kontakt suurema hulga tulnukatega, kellega peetav kaubavahetus on Maa enneolematult jõukaks teinud.     
 
Majanduslikeks ja diplomaatilisteks suheteks vajaliku tulnukakeelte tõlkimise on aga enda kätte haaranud kolmteist lingvistide klanni. Suure koormuse ja pideva tööjõupuuduse tõttu on need klannid ainsad kohad, kus naised saavad vähemalt mingi võrdsuse alusel töötada. Raamat keskendubki eelkõige kahele asjale: peategelase Nazarethi, geniaalse lingvisti elule; ja naissoost lingvistide salaprojektile naiste keele loomiseks.     
 
Minu arvates on tegemist suhteliselt kehva raamatuga. Kuigi see on ilmunud varem kui sarnast teemat käsitlev Margaret Atwoodi "Teenijanna lugu" (võib-olla viimast ka inspireerides?), siis siinkohal sarnasused ka lõppevad. Atwood on hea kirjanik, kes on isegi moralistlikku lugu kirjutades võimeline huvitavaid nüansse lisama. Elginil pole selleks aga kas oskusi või tahet.     
 
Asi pole ainult selles, et mehed on teoses pea eranditult lihtsakoelised lurjused (ühe lingvistide klanni juht Thomas tuleb ehk erandile kõige lähemale). Ka mitte selles, et naised on vastandina kõik täiuslikult head (kui autor peab jutustaja häälega korduvalt vastupidist kinnitama, siis ei ole see tavaliselt hea märk).   
 
Pigem on probleem selles, et juba loo aluseks olevad kontseptsioonid on viletsad. Raamat lähtub selgelt soolisest olemuslikkusest (mis taandub autori käes lihtsalt hea-halb hinnanguks) ning sellest tõukuvaks separatismiks. Isegi ulme-lingvistika põnevam osa, Sapir–Whorfi hüpoteesi rakendamine (keelekasutuse mõju reaalsusele) pannakse lihtsalt sellesama mõtte teenistusse.  
 
See raamat võib ehk huvi pakkuda neile, kes tahavad tutvuda kõigi düstoopia-feministliku ulme näidetega. Kõigi teiste jaoks annab "Teenijanna lugu" teine või ka kolmas ülelugemine minu arvates kaugelt rohkem.  
 
Hinnang: 3/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: