Kasutajainfo

Robert Merle

28.08.1908–27.03.2004

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Merle ·

Les hommes protégés

(romaan aastast 1974)

eesti keeles: «Kaitstud mehed»
««Loomingu» Raamatukogu» 1980; nr. 5-8
Tallinn «PAF» 1993

  • Loomingu Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
5
8
0
0
0
Keskmine hinne
4.385
Arvustused (13)

Hiljuti ulmelistis möllanud väitlus feminismi ja meeste-naiste vaheliste suhete teemadel tõi mulle silme ette ühe ammuse seiga. Pakkusin kord mingis Toronto linnaliinibussis ühele noorele neiule istet, mille peale mulle suht teravalt vastati - asjaolu, mis mulle mõnevõrra hinge läks. Koju jõudes leidsin ``Loomingu Raamatukogude`` seast sellise raamatu nagu ``Kaitstud Mehed``, originaalis siis ``Les Hommes Protégés``, mis minu tujuga imehästi haakus.
Nüüd sisust. USAs pääseb valla taud nimega entsefaliit-16, mille huvitavaks omaduseks on see, et ta tapab ära kõik suguvõimalised mehed (naised, poisid ja vanurid jäävad ellu). Haiguse eest pääsemiseks on kaks võimalust, kas lasta end muust maailmast isoleerida või ühe kavala rohu abil (permanentselt) suguvõimetuks muuta (neist saavad ablatsionistid ehk nn. A-d). Grupi ühiskonnale oluliste teadlaste puhul rakendatakse esimest moodust, neist saavadki nö Kaitstud Mehed e. Protected Men, ühe sellise mehe silme läbi ongi lugu esitatud. Vahepealsete segaduste käigus aga tuleb võimule Ühendriikide esimene naispresident (mitte valimistel, lihtsalt eelmine president sureb ka ära), kes kehtestab ellujäänud meeste suhtes nn. feministliku diktatuuri, hakatakse tegema propagandat (pigem küll ajuloputust) stiilis ``ajaloolise perekonnaorjuse kahjulikust mõjust naise elulaadile`` ja sellest, et ``seksuaalakt peab lakkama olemast vahend, mida ühiskond kasutab rahvastiku taastootmiseks``. Samas kiusatakse allesjäänud mehi, kes pole A-deks hakanud, igati taga, nt. kui mingid teismelised tüdrukud ühe vanamehe ära vägistavad, pannakse hoopis vanamees selle eest vangi, suvalise meessoo esindaja enesemääramiskatse ristitakse fallokraatiaks etc. Kaitstud Meeste elutingimused hakkavad aga uurimisasutuse asemel üha enam meenutama koonduslaagrit. Kuna presidendile endale meeldivad naised rohkem kui mehed, siis erilisi süümepiinu ta sellise poliitika juures ei tunne. Ühesõnaga - võrdlemisi kole. Asja rõhutamiseks pole raamatus ühtegi tavaliselt kirjanduses esinevat kangleasetüüpi, kõik mehed, peategelane kaasa arvatud, on mingid käkid, kes vaevalt julgevad oma naissoost vangivalvuritele otsa vaadata. Mis lõpuks saab, võib igaüks juba ise lugeda, eriti palju paremaks asi ei lähegi.
Kui see Piret Loone unelm (see on sõbralikult öeldud, palun mitte solvuda) kedagi huvitab, siis on raamat ilmunud aastal 1980 ``Loomingu Raamatukogus`` (number 5-8), kuulda on olnud, et ka 1993 anti välja, aga seda ma täpsemalt ei tea.
Teksti loeti eesti keeles

Robert Merle on vististi Prantsuse autor, kelle seos ulmekirjandusega pigem juhuslik. Teine eesti keeles ilmunud romaan ''Saar'' on näiteks kuunar ''Bounty'' mässu kujutav päris tugev teos. ''Kaitstud mehed'' iseenesest on ka korralik tükk. Targo tutvustusele midagi olulist mul lisada pole. Kas romaanis kujutatu on meie tänapäev ja tulevik, on omaette küsimus. Kõrgeimat hinnet ei tule siin seepärast, et lugemishetkeks (6 aastat tagasi) olid probleem ja teema minu jaoks oma põletava aktuaalsuse suutnud kaotada. Mul on sugudevahelisest lahmimisest juba pikemat aega kõrini. Nüüdsel ajal naelutataks autor ilmselt sellise teose eest risti, kuid õnneks ükski USA enesest lugupidav raamatulugeja reeglina rohkem kui viis aastat vanu raamatuid ei loe.
Teksti loeti eesti keeles

Robert Merle tunneb vist tõesti peahuvi nö sugusuhtete vastu. Ka oma "Bounty" loo on ta traditsiooniliselt mereröövli/mässamise teemalt hoopis kaugele pööranud. Kahtlemata on Merle hea kirjanik, kuid tema teostest õhkub mingit raskeltsõnastatavat nilbust, mis mulle veidi vastu hakkab. Kahtlemata suurepärane raamat ning mingile lugejatüübile ka piibli eest, kuid minu silmis ta parim ei ole. Ja pealegi - vaatamata "ulmelistele" sündmustele ei suuda ma vaadata "Kaitstud meestele" kui ulmekale. Neli.
Teksti loeti eesti keeles

1974 ei olnud AIDS veel eriti kuum teema. Aga kui oletada ;-),et HIV oleks esinenud vaid ühel sool.....siis oleks AIDS-i nakkatumise "tippaeg"(?) ja feminismi tõus enam-vähem kokku läinud. Mis puutub nilbusesse, siis sõltub kõik vaatenurgast. Ega R.M. oma "Saares" kah seksi teemast eriti mööda läinud. P.M.-s meeldis mulle see, et peategelane ajas mul terve raamatu jooksul kopsu üle maksa. Ka see võib vahel huvitav olla.
Teksti loeti eesti keeles

Sattus ka kätte ja lugesin läbi. Ei tekkinud sellist tunnet, et peaks käest ära panema. Hea raamat. Ikka omaette klass võrreldes nende "Naiste maailmadega" ja muu taolise kirjandusega kõrvutades. USA-s peaks olema vist kole huvitav elada küll. Seal ikka juhtub igasuguseid hulle asju kogu aeg. Juttudes ja muidu. Kindlalt üks paremaid. Aga ikkagi ei saa aru, miks just mehed igasuguste viiruste kätte hakkavad kärvama kogu aeg??? Huvitav, kas teistpidiseid jutte ka olemas on? Aga lugu soovitaks küll. Muidugi mitte madala laubaga meestele/naistele.
Teksti loeti eesti keeles

Autor oli päris hea jutu kirjutanud. Kuigi seal kujutati maailma (eriti loomulikult Ameerikat) peale haiguse möödumist päris jubedana. Kurat, ei saa ju olla, et ühe aastaga(!!!) kõik nii muutub. Mehed on nagu mingid haledad lambukesed, kes ei julge midagi naiste käsu vastaselt teha. Kõige lollim on see, et peategelast ennast kasutatakse ära ilma, et ta ise aru saaks. Raamatut lugedes tundus, et mehed nagu oleksid rahul oma uue positsiooniga ühiskonnas (lõpuks said nad ju siis aru, et on naisi juba aastatuhandeid hoitud "fallokraatia orjuses"). Noh, raamat ise oli hästi kirjutatud, kuid "viit" ma ei pane seetõttu, et see teos tekitas minus lihtsalt halba enesetunnet (võib-olla kardan ma selle raamatu mõjul "fallokraatia" langust).
Teksti loeti eesti keeles

See romaan on kanadalase maiuspala. Neil olevat USA suhtes mingi vanema venne kompleks ning eurooplastest on neile kõige lähedasemad prantslased. Siin ongi USA valitsus paha-paha ja peaaegu hukutab inimkonna (inimkonna päästjana esineb USA valitsus hoopis enamates teostes. Kanada ja Prantsusmaa on seevastu heade esirinnas. Kuuba ja Castro on ka head.

USA asepresidendiks ei oleks sel sajandil mingil juhul valitud meestevihkajat. Kõrge riigiamnetnik ei või vihata suurt osa riigi alamatest.
Nii ei saa olla, et aastaga tekivad meestevastased pogrommid. Isegi fa$istlikul Saksamaal läks Hitleri võimuletulekust Kristalliööni mitu aastat.
Pole usutav, et 75-aastane mees, kes rööviti kahe teismelise tüdruku poolt, mõistetakse süüdi vägistamises. Et tüdrukud karistusest praktiliselt pääsevad, saan ma veel aru.
Pole usutav, et pärast hakatakse nikerdama mingi uue riigikorra kallal, mis on ka ebademokraatlik selles suhtes, et mehed ja naised pole seaduse ees võrdsed. Tõenäoliselt taastataks status quo ante. Pärast sotsialismi lagunemist Ida-Euroopas ei hakatud üheski riigis aretama inimnäolist sotsialismi, kõik muutusid kapitalistlikeks. Nojah, seda Merle muidugi ei võinud teada.

Teksti loeti eesti keeles

Huvitaval kombel olen sattunud järjest arvustama meeste-naiste suhteid lahkavaid teoseid, sest just ladusin kahed "Kaksikliigile" ja kirjutan kahel käel alla ühes eelmistest arvustustest väljaöeldule - see teos on niipalju üle kohalikest, et madalad hinded viimastele vajaksid vaid ühet põhjendust - lugege PM-i. RM-i isikust - jah, tal kõik teosed sellised - üks mees ja kari naisi. Mees mõne koha pealt natuke äpu ja naised esindavad pea kõiki naise arheotüüpe. (Olen lugenud eesti keeles ilmunud "Saart", ja kuigi ei ole ulme, soovitan; olen lugenud netist arvustusi ta teiste teoste kohta.)

Kuna seda teost ei ole millegipärast Wõrokas arvustanud, pean mina olema see, kes kuulutab - raamat on tegelikult totalitarismi tõusust segastes oludes. Selle raamatu moto võiks kokku võtta peategelase poolt lausutud sõnadega, kui ta mõttes (!) õelutses, kui temast suurem ja tugevam naine, tema ülemus, kuulutas, et mees- ja naissoo vahel pole mingeid erinevusi, mida minevikus esile toodud: algas see kurtmisega, et jah, enam ei ole ei mees- ega naissuguelundeid, sünnitamisvõimet, erinevust südame rütmis ja kehakujus jne, ja siis tuli oluline - "Iga rahva elus on perioode, mil sõnamulin summutab teaduslikud tõed. Ja teha ei ole midagi. Tuleb vaid oodata, kuni sõnamaagia hajub." Ah et keegi ei usu, et nii võib minna? Naiivsed lapsukesed! Kui palju aega kulus Venemaal suhteliselt viisakast riigist bolðevistlikuks põrguks muutumiseks? Naistðekistid, kuulipildujalindid alasti kehal - see on ajalugu! Neljatunnise kursuse läbinud "kirurgid" Hiinas, ja sealsamas USA-s on piibli õpetused taas asendamas darvinismi. Lollide mass usub mida tahes; ja kui ka ei usu, karjub kaasa. Võib-olla võimendas raamatut minu jaoks veel ka see, et parasjagu õppisin TPI-s poliitökonoomiat ja kommunistliku partei ajalugu - aineid, mille olemus oli otsekui PM süngematelt lehekülgedelt maha kirjutatud...

Nii et kokkuvõtteks - irooniline hoiatusromaan, sekka üsna palju haiglasevõitu seksi. Tasub lugeda.

Teksti loeti eesti keeles

Pärast koolieas loetud «Saart» sai Robert Merle`ist hoobilt üks mu lemmikkirjanikke. «Kaitstud mehed» oli küll teisest ooperist, kuid kinnitas seda arvamust. Olen raamatut aeg-ajalt üle lehitsenud ja toonane mulje püsib. Hinne samuti. Ajahammas ei ole romaanilt midagi küljest ära närinud, pigem vastupidi - tänases maailmas meeldivalt «poliitiliselt ebakorrektne» raamat!

Taivo arvustuse juurde: minu mäletamist mööda autor Castroga otseselt küll ei sümpatiseeri. Räägitakse vaid Kuuba isaste mörinast, mis USA amatsoonpresidendi endast välja viib, ja et Havannast saab pommirünnaku tagajärjel «märterlinn». Aga see oli minu arust lihtsalt neutraalne tõdemus, mitte poolehoiuväljendus.

Teksti loeti eesti keeles

Võtsin selle raamatu kätte 2005. aasta sügisel - ajal, mil vähemalt mina olen nii naistevõimu kui ka totalitaarse ühiskonna teemat kirjanduses natuke üle tarbinud. Uskusin kuuldu põhjal, et on hästi kirjutatud raamat, aga ausalt ei uskunud, et viitsin selle lõpuni lugeda. Aga pagan võtaks, haruldaselt hästi oli kirjutatud. Mõni moodne kirjutaja oleks sellest kuus tuhandeküljelist tellist välja võlunud, Merle, jumal tänatud, piirdus paarisaja sisutiheda leheküljega. Ja raamat oli sihuke muhe ja üldse mitte fanaatiline. Meeleolult meenutas natuke poolakate filmi Seks Missija.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: