Kasutajainfo

Ilja Varšavski

14.12.1908–04.07.1974

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ilja Varšavski ·

Inspektor otdela poleznõhh iskopajemõhh

(jutt aastast 1974)

ajakirjapublikatsioon: «Iskatel» 1974; nr 4
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Veel üks lask»
««Loomingu» Raamatukogu» 1985; nr 32

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud muus raamatus
  • Loomingu Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
6
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (6)

Nalja (mis ka hea) on ulmes alati vähe olnud.
Ilja Varshavski loomingust tugeva poole moodustavad paroodiad ning naljalood. Ning mis kõige üllatavam: need naljad on vaimukad, ka esineb neis naljalugudes üsna ägedaid fantastilisi ideid ja originaalseid leide.

«Maardlate osakonna inspektor» on paroodia nii ulme- kui ka detektiivkirjanduse stampidele... aga omab samas ka leidlikku fantastilist ideed.

Soovitan see tunnike leida ning antud LR läbi neelata. Usun, et keegi ei kahetse.

Miks sel jutustusel eesti keeles sedavõrd tobe pealkiri on? Lihtsalt mingid onud leidsid (isegi ajalehes ei häbenenud seda tunnistada), et nad on targemad, kui autor ja leidsid, et «Maardlate osakonna inspektor» viitab kole üheselt tootmisromaanile jne.

Ka on seda juttu kunagi hallil stagnaajal Eesti Raadios järjeloona ette loetud, aga siis oli ta pealkiri «Plahvatus Mazyl» (või midagi samalaadset, täpselt enam ei mäleta).

Teksti loeti eesti ja vene keeles

See pikem jutustus on kirjaniku viimane lõpetatud teos. Lummab vaikne huumor ja oskus kasutada “hard-boiled” detektiivkirjanduse elemente. Loo peategelaseks on Londonis elav iiri soost eradetektiiv Jack Clinch. Omaette pärl on autori järelsõna 20. trükile. Seal kirjutab autor: “Hiljaaegu ilmus mõnede lääneriikide ajakirjanduses sensatsioonilisi teateid selle kohta, nagu oleks käesoleva loo autor kasutanud turismituusikut Inglismaale, et kogu süzhee Jack Clinchilt komplekti matrjoshkade ja pudeli vene vodka vastu välja meelitada.” Selliseid lugusid saab hinnata vaid viiega!
Teksti loeti eesti keeles

Lugu oli tõesti hea! Yks selliseid, mida ma ikka aegajalt hea sõnaga meelde tuletan. Kui keegi kuskilt selle vana Loomingu Raamatukogu kätte peaks leidma, siis soovitan soojalt.
Teksti loeti eesti keeles

Suurepärane paroodia Lääne stampsopakate aadressil. Clinch oleks selle Dolorese kah rajalt maha võtta võinud, oleks veel rohkem sedamoodi olnud... Dolores oli üldse kõige viletsam kuju selles seltskonnas, arst, kes väitis, et ei suuda purukslastud pead vaadata. Eriti armas oli raamatu osa, mis eelnes Clinchi kosmosesse saatmisele -- kuidas ta suvalisse baari astus ja kohe seal kohe andmiseks läks... Ka järelsõna 20. trükile on tõesti igati omal kohal. Sellits head naljakirjandust annab otsida ja eriti ulme vallas!
Teksti loeti eesti keeles

Kui ma poisike olin, viskas ema ükskord vanu LR numbreid (see oli meil siis tellitud) prügikasti. Leidsin sealt Var$avski teose ja lugesin läbi. Pärast sibasin kiiresti prügikasti manu ja tõin kõik muu sealt ka välja, aga midagi nii head ma enam ei leidnud :-(
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: