Kasutajainfo

Ian McDonald

31.03.1960–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ian McDonald ·

The Little Goddess

(lühiromaan aastast 2005)

ajakirjapublikatsioon: «Asimov`s Science Fiction» 2005; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)
12.2006

Omalaadne vaikselt kulgev lummava keelekasutusega lugu räägib tüdrukust, kes viieaastasena valiti välja kehastamaks elavat jumalannat. Tegevus toimub 21. sajandi keskpaigas Nepaalis. Iidsed usundid ja uusim tehnoloogia segunevad maailmas, mis kirjeldab tõenäolist arengut järgmise poole sajandi jooksul. Nepaal on enam-vähem säilitanud praeguse elu-olu, aga näiteks India on jagunenud mitmeks riigiks. Hegemoon on endiselt USA, kes surub peale erinevaid lepinguid, millega lepinguga nõustunud riik pälvib erikohtlemise.

Tüdruku elu jumalannana kestab kuni temast eraldub verd. Seepärast kaitstakse teda paari vanema naiskaaslase poolt igati, näiteks ei tohi ta peoga üle seina libistada, et pind näppu ei läheks ja kannab alati vastavaid jalanõusid, et varvast ära ei lööks jne. Üks tema “emadest” annab talle siiski väikese tehisintellekti sisaldava vidina, mis üldiselt on Nepaalis keelatud, millega tüdruk saab aimu ümbritsevast maailmast, ja teine annab puberteeti edasilükkavaid tablette. Tõeline lugu läheb siiski lahti alles siis, kui tüdrukuga juhtub õnnetus ja vigastuse tõttu voolab temast verd.

Peale seda kui tüdruku vanemad mõistavad, et Nepaalis ta endale meest ei leia – no kes julgeks abielluda jumalannaga, olgugi endisega – müüakse ta Indiasse, kus ta satub pruute vahendava maadami käpa alla. Ka seal ei lähe mitte just kõige paremini ja lõpuks satub tüdruk tehisintellekte India eri riikide vahel smugeldava kamba liikmeks. Tehisintellektid keelustatakse USA nõudmisel järjest igal pool, kuid neid oma peas eri riikidesse smugeldamisega võib kenakese papi kokku ajada. Tüdrukut opereeritakse, nii et ta võib oma pähe neid üles ja alla laadida. Intellektid on tegelikult abivahendid, näiteks meditsiinialased, seebiooperile, mehhaanikale või arhitektuurile vastavalt programmeeritud.

Kontroll suureneb järjest, kullereid tapetakse ja mingil hetkel pääseb tüdruk minema, kui tema jõuk hävitatakse, viis tehisintellekti, “deemonit”, tema peas.

Lõpp on ilus ja loogiline. Hästi kirjutatud lugu, poeetilise keelekasutuse ja ääretult huvitava süzheega. Kindel “viis”.

Teksti loeti inglise keeles

No on jah poeetiline keelekasutus - suurepärane vorm varjab aga kaheldava väärtusega sisu. Tarkvara kolba sees vedamine ei ole loogiline, mitte ei ole. Ja kui tüdruku abikaasa oli superrikas ja geneetiliselt moondatud, siis riista suurus pidanuks tal küll viimane mure olema.
Teksti loeti inglise keeles

Lugu, mis jääb meelde. Mõnus selle sajandi SF, küberpungilik ja üsna helge settinguga. Sisu siis selles, et üks tüdrukuke Nepaalis jumalannaks kuulutatakse, mis aga ühtlasi tähendab raskusi siis, kui ta ükskord täiskasvanuks saab. Kuigi mõningaid asju loos tuleb võtta nii, nagu need on, oli üldtulemus meeldiv ja minu hinnang kattub Lauri omaga.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: