Kasutajainfo

Paul Viiding

22.05.1904-27.06.1962

  • Eesti

Teosed

· Paul Viiding ·

Mehhanism

(jutt aastast 1938)

ajakirjapublikatsioon: «Looming» 1938; nr 9
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Paul Viiding «Valge krae»
Tallinn «Eesti Raamat» 1987 (Eesti novellivara)

Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Jutt ühest diktaatorist, kes ka insener on ja plaanib leiutada ühte äärmiselt olulist mehhanismi. Mehhanismi olemus antakse edasi alles jutu lõpus, nii et välja seda ütlema ei hakka. Ülejäänud jutt on tolle diktaatori mõtted ja meenutused...

Jutt igati kena. Sügav ja mõtlemapanev. Huvitavaid mõtteid ja mõttekesi tuleb nagu Vändrast saelaudu. Ainus asi, mis jutu natuke ära rikkus oli lõpplahendus, aga see ei muuda eelnevat väärtusetumaks.

Teksti loeti eesti keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Juttude „The Anything Box“ ja „The Substitute“ tegevustik leiab aset koolis. Nende juttude keskmes on erandlik õpilane, kes algul kogeb õpetajate poolt vääritimõistmist, mis aga hiljem hajub. „The Anything Box“ tuletas kohati meelde Clifford Simaki pastoraalse ulme jutte, nagu nt The Autumn Land.

 

Sõjajutud on Subcommittee ja The Last Step.

 

The Grunder on üks väheseid selle kogumiku jutte, mille tegelaste hulgas pole lapsi. Noored Ellena ja Crae püüavad käituda nagu täiskasvanud. Jutu taustaks on noorte poolt juhuslikult kohatud vana Eli muinasjututaoline pajatus. Noorte raskustest muutuva maailma hindamisel räägib ka Things.

 

Kogumiku paremateks juttudeks pean Something Bright’i ja Walking Aunt Daid’i Mõlema loo jutustajaks on laps, kes satub olukorda, kus ta peab koos tegutsema vanainimesega.

Teksti loeti inglise keeles