Kasutajainfo

Elläi Tuulepäälse

03.05.1975–

  • Eesti

Teosed

· Elläi Tuulepäälse ·

Apelsinikollane

(jutt aastast 2004)

eesti keeles: antoloogia «Terra Fantastica» 2004

Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
5
4
3
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (13)

Küberpunklugu suurkorporatsioonide valitsetavast tulevikumaailmast ja ühiskonda "tehnilistel põhjustel" sobimatust kodutust tydrukust.
Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu, millest on raske kirjutada... Väikese märkusena tahan öelda, et igasugused seosemaailma motiivid hakkavad ära tüütama. Mõeldagu juba mingi popim moodus välja, kuidas universumis korda luua. Aga lugu ise saab loomulikult igati väljateenitud viie. Tuulepäälse parim asi, mida on allakirjutanul seni olnud võimalust lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Minu jaoks selle kogumiku kõige huvitavam lugu. Ja - nüüd võib seda ehk juba öelda - selle aasta kõige huvitavam kohaliku päritoluga lugu.

Iseäranis kiidaksin stiili. Intensiivset ja kaasa elama sundivat. Kusjuures see kaasaelamine ei ole lihtne - sest peategelase tajud või lausa kogu olemus on pehmelt öeldes tavatud. Mis muidugi teebki selle talle heidetud põgusa pilgu põnevaks. Iga lugeja võib ise oletada, kellega/millega tegemist, kus juhtub, mis juhtub jne. See ei ole ju õigupoolest oluline. Kohtumine tundmatuga ongi üks ulme nn suurtest teemadest. Igivanadest teemadest - mis ometi on saanud värske väljenduse. Minu arvates on tegemist näitega 21. sajandi kirjandusest - sest eelmisel sajandil Eestis nii kirjutada ei osatud.

Teksti loeti eesti keeles

Võrreldes sama autori teise jutuga, mida ma lugenud olen ("Hüpe üle draakoni silma") on see ikka hoopis teine tase. Kui säärane ükskõik millises "hea ulme" antoloogias vastu trehvaks, ei paneks üllatusest kulmugi kergitama. Või kui, siis heas mõttes.
Teksti loeti eesti keeles

Ei oska ega tahagi kommenteerida. Ilmselt märgib hinne piisavalt täpselt, mida ma arvan taolisest kirjutuslaadist. Hinne on siiski palli võrra kõrgem, kui ma oleksin nõus ka intensiivse füüsilise piinamise järel andma hüppele üle draakoni silma.
Teksti loeti eesti keeles

Ei hakanud see lugu minu jaoks elama, kuigi tavaliselt mulle küberpunk meeldib. Maailm oli huvitav, hästi korraldatud ja teostatud, kuid tegelased üsna ilmetud. Ühiskonna hammasrataste vahele sattunud inimestest on kirjutatud vist aegade algusest saati ja ilmselt kirjutatakse edasi ka tulevikus. Samad probleemid, ainult butafooria erineb. Ka see jutt ei suuda millegi uuega silma paista. Korralikult teostatud, seda nüüd küll, kuid mitte eriti orginaalne. Leidlikud detailid ja huvitavad kirjeldused ei moodusta veel väga head juttu. Sellepärast ka neli.
Teksti loeti eesti keeles

Ma annan endale üsna hästi aru, et ma võibolla ei peaks üldse küberpungi peale oma aega kulutama (päris raiskamiseks ei taha seda ka nimetada, sest alamžanris on asju, mis mulle on vägagi meeldinud nii teksti kui filmina), aga kestvad kiiduavaldused ja taga igatsemine tegid paratamatult uudishimulikuks.
Hinne väljendab täpselt seda ükskõiksust, mida jutt tekitas. Lugesin ja lugesin ja ei saanudki üle-ega-ümber mõttest so what...? Võibolla peaks mul teistsugune ajuehitus ja reaalsustaju olema.
Teksti loeti eesti keeles

Neli miinus või kolm pluss, neli miinus või kolm pluss ..?
Mulle meeldisid loo ülesehitus, mõned head detailid peategelase kohta, tätoveeritud badass nunn ning suhtkoht õnnelik lõpp (v.a. lõpu-lõpupuänt, mis jäi täiesti arusaamatuks). Aga phmt loeb, et teadsin autorit kunagi Poogna-nimelises keskkonnas ja leidsin juba toona, et keelt ta valdab, ent samas tundsin tema lugude suhtes "kõik on segane, miski pole määratud, mul ei teki lugedes mitte üldpilti, vaid "nagunii millestki aru ei saa, nagunii kõik muutub suvaliselt, see lihtsalt ei köida" -ja nüüd lugedes tundsin üsna täpselt sedasama.
Ma ise olen rohkem "et lugu toimiks, on vaja seda ja seda ja nende asjade olemasolemise puhul on loogiline, et oleksid olemas ka too, too ja tooooo"-tüüp. Aga kui segasust on rohkem kui rubla eest ja enamik toimuvast on ja jääbki segaseks, mul tekib küsimus: "Miks seda lugu üldse jutustada?" 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: