Kasutajainfo

Elläi Tuulepäälse

3.05.1975-

  • Eesti

Teosed

· Elläi Tuulepäälse ·

Hüpe üle draakoni silma

(jutt aastast 2001)

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2001; veebruar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: antoloogia «Stalker 2002: Eesti ulmeauhinna Stalker laureaadid ja nominandid»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
5
2
0
Keskmine hinne
3.3
Arvustused (10)

Selline postmodernne muinasjutt, mille peale ei oska suurt midagi öelda. Meeldis natukene, aga enamasti oli tüütu lugeda. See pole hea märk, kui mõtled pidevalt, et küll venib, saaks juba läbi.
Teksti loeti eesti keeles

Seda juttu Stalkeri-kogumikust lugema hakates tuli kohe meelde, et kunagi olen "Draakoni silma" juba "Algernonist" lugeda üritanud, aga teisel leheküljel pooleli jätnud. Teisel katsel pingutasin lõpuni, aga emotsioon oli umbes selline, mis võiks taimetoitlasel liha süües olla. Küsimusele enese piinamise motiivide vastan, et lisaks maitsenaudingute saamisele kihutab mind lugema ka teadmistejanu ja soov mitte rumal olla, sestap siis tuleb ette võtta ka sääraseid tekste.

Maitseotsustusest hoolimata ei suuda seekord mõistatada, kuidas ET lugu on nii palju positiivset vastukaja saanud. Algul tekkis mõte, et ehk on autor antoloogia koostaja hea tuttav, mis annaks põhjust seda lugu raamatus ümber trükkida. Siis kiikasin arvustusi võrgust ja tajusin, et menshevik ole hoopis mina. Rohkem mind häiribki vist see, et taoline jabur trall, lamedad naljad ja kohatu murdekeele kasutamine on leidnud parasjagu vaimustust kriitikute seas, mitte niivõrd jutt ise (no on ju nõrgemaidki debüüte).Eessõnas ütleb autor, et lugu on kummardus mitmesugustele orientaalsetele filosoofiatele. Et ma end kuidagi nende valdajaks ei ei saa pidada, tuleb muidugi jätta reservatsioon, et tekstis on mingi peidetud kood (tegelane Zen, kahupäine võlur ja mõned muud seigad nagu sunniksid nii arvama). Kunagi lugesin läbi Ülo Mattheuse "Läheb, ega peatu" õndsas teadmatuses tema seosest "Tiibeti surnuteraamatuga". Samas ei näi teiste arvustajate muljed mingi varjatud tähenduse olemasolu kinnitavat. Nii et esialgu kaks.

Teksti loeti eesti keeles

Jura. Mitte halvasti tehtud jura, aga siiski jura.

On andekat jura, mil on ka sisu - näiteks "Alice peegli taga" või "Jason imedemaal". Aga see ei ole kahjuks selline jura. See on lihtsalt jura.

Filosoofias mõneti pädeva isikuna võin kinnitada, et erinevate idamaiste filosoofiaharudega on sel sama palju tegemist kui "Karupoeg Puhhil" Schopenhaueriga. Nagu me teame, suudab austet neiu Tuulepäälse märksa pareminigi. Paraku mujal.

Teksti loeti eesti keeles

Peapuuduseks, nagu "Algernonis" omal ajal ka kirjutasin, on kokkupandus kahest erinevast ja väga lõdvalt seotud loost. Aga andis lootust.
Teksti loeti eesti keeles

Mälestused sellest jutust olid mul paremad kui see jutt ise. Esimest korda lugesin seda "Algernonist" ja siis jättis see mulle väga hea mulje. Nüüd aga... pole see mulje enam sugugi nii hea. Tekst on katkendlik, tegevus kaootiline, keelekasutus lohakas. Ülesehituselt jätab asi ka tugevalt soovida, ei saanud mina vahel aru kes, kus ja miks. Aga midagi selles jutus ikkagi oli, mingi visioon, mida autor oleks pidanud natuke rohkem arendama. Kolme veab välja, aga oleks saanud ka paremini
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: