Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

The Cat Who Walks Through Walls: A Comedy of Manners

(romaan aastast 1985)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

Alapealkirjaga: "Comedy of Manners". Järjekordne Heinleini Lazarus Longi seeriasse kuuluv raamat. Peaoasdes muuhulgas keegi Hazel Stone (vt. "Rolling Stones" ja "The Moon is a Harsh Mistress"). Mitte kyll nii tempokas kui Heinleini mõned muud raamatud aga ikkagi, tasub lugemist.
Teksti loeti inglise keeles

Muud Lazarus Longi lood lugemata, seetõttu võis midagi segaseks jääda, kuid peaks olema loetav ka iseseisva teosena - ausalt öeldes jätkub siin rabelemist mitmegi raamatu jaoks ja kohati muutub sündmustik ja tegelaskond üsna kaootiliseks. Nii et kui alguses on rändamine ruumis (kuu peal jms), siis poole pealt lisanduvad rändamised ajas, paralleelmaailmades ja idee poolest vaata et ka mütoloogias. Jutustamisviis mulle meeldis - just oma kohatise pealiskaudsusega: teravmeelsust on eelistatud ülevaatlikkusele, mis muidugi on kangelase iseloomustamise teenistuses. On toredaid sõnamänge ja iga peatüki alguses nauditavad sentensid. Kui selgub, et kusagil Iowa kolkas tegutsevad napsi- ja naistemaiad ätid on tegelikult teenekad ajakommandosed, siis oleks nagu korraks Simaki mängumaale sattunud (Simaki südamlikkus meeldib mulle tegelikult enam kui RAH). Tehisintellekti käsitlus on pisut naiivsevõitu (aga ega ühest raamatust ju liiga palju saagi tahta). Seni rohkem nagu optimistlikke Heinleine sattunud lugema, siin lähevad aga peategelase kõige paranoilisemadki kartused lõpuks täide. Tore! Tagakaanel on eksitav reklaam, nagu oleks tegemist "hitchhiker''s guide''ga mõtlevale inimesele". Segadusi, jah, peaaegu võrdväärselt Adamsi raamatutes esinevatega, aga sisuliselt asi siiski vastupidi ehk raamat ka neile, kes kammitsetud mõtlemisvõime tõttu hitchhikerile nagu pihta ei saa. Ei, ega viriseda pole midagi, 30 krooni eest ikka terveks päevaks nauditavat lugemist pole sugugi paha kaup.
Teksti loeti inglise keeles

Algas nagu hea kriminull... ning poole raamatu peal oli mul juba valmis mõeldud, kuidas lugu lõppeda võiks. Ja siis äkki läks kõik nii segaseks, et pilt sai piisavalt kirju. Meelde tuli Tove Janssoni Muumitrolli- lugu sellest, kuidas Muumipapa kirjutas näidendi, mida hiljem ka etendama hakati. Nagu ühes õiges tükis olema pidi, olid seal kõik tegelased omavahel sugulased. Tütrepoja õed ja õepoja tädid ja... lõpp pidi olema kindlasti traagiline. Heinlein on siiski asjasse tõsisemalt suhtunud, kui Muumipapa. Eks tal ju rohkem kogemusi ka. Tulemuseks on raamat rubriigist "Igaühele midagi".

Tagantjärele ei kahetse, et just see oli RAH-lt esimene, mida lugesin. Igatahes tekitas ta huvi teiste vastu ja seda rohkem oli hiljem äratundmishetki. Ja kui esimene kord sai loetud rohkem lugemisrõõmu pärast, siis hiljem hakkas ka filosoofia kohale jõudma... ja meeldima.

Teksti loeti inglise keeles

Olen ka teisi Lazarus Longi lugusid lugema sattunud, nii et suur osa raamatu teises pooles ringi trampivast seltskonnast oli tuttav. Iseenesest oli tore moment - lugema hakates ei teadnud, et teos sinnasamasse vanasse sõpruskonda pöörab, nii et kui hakkasid tuttavad nimed ja näod, oli äratundmisrõõmu palju. Paraku pean seda teost nõrgemaks, kui Lazaruse muid lugusid ja Kuu vabastamise juttu, kus Adam Selene peategelane on. Kasvõi sellepärast, et terve esimese kahe kolmandiku osas toimunud segase tormamisega ongi nii, nagu tundub ja konflikt Lazarusega on natuke sulepeast imetud.

Ah jaa, läbi seinte kõndiv kass on täiesti olemas, ja temaga käib kaasas tõeliselt vinge lugu, aga see elukas on detail illustreerimaks raamatu ideed, mis omakorda tekitab tunde, et RAH ehitas seekord üles sellise faabula, kust ta päris hästi reeglite järgi välja tulla ei osanud... aga see võib rumal norimine olla, sest pakutud teooriaga läheb sündmustik tagantjärele üle mõeldes ilusti kokku, iseasi, kas see seeditav on.

Kokkuvõttes hea lahe lugemisvara, kasvõi sellepärast, et kogu aeg oli põnev ja RAH killud on klass omaette - niipalju elutarka humoorikat teravust kohtab harva. Paraku soovitaks enne Time Enough For Love ja Moon Is A Harsh Mistress läbi lugeda.

Teksti loeti inglise keeles

"Moon Is A Harsh Mistress" on küll lugemata, aga sellegipoolest äratundmisrõõmu oli palju, kuna teised Lazarus Longi raamatud loetud. Tegelikult Läheb see Lazarus Longi maailm järjest segasemaks ja raskesti jälgitavamaks, kuna igas raamatus lisandub juurde u. kümme uut tegelast, kes ka järgmistes raamatutes rõõmsalt ringi sebivad. Seega, et saada järjele kõigi nende tegelaste suhetes, ja neid ka nautida, tuleks lugeda Lazarus Longi raamatuid kirjutamise järjekorras. See aga ei tähenda, et neid raamatuid muudmoodi lugeda ei tohiks, kuna Heinlein annab igas raamatus päris palju aimu eelnevatest sündmustes. Selle raamatu kohta siis, et tegu on natuke nõrgema raamatuga Lazarus Longi seerias, kui eelmised, aga hinnet see ei kõiguta.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: