Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

The Roads Must Roll

(jutt aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1940; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Säherdune viis miinus lugu...

On tulevik (aastate põhjal pigem küll juba minevik), kus kogu USA sõltub liikuvatest teedest. Mis juhtub siis, kui miski kompleksihunnik suudab teid hooldavad töölised streigile õhutada...

Jutu miinuseks on (minu arust) üsna vaieldav sotsiaalne tsunftilik skeem, noh see tööliste elu-olu. Plussiks aga see põhjalikkus ja järjekindlus, millega RAH oma skeemi ellu rakendab.

Üks kõrvaline moment veel: need teed saavad energiat neistsamustest ekraanidest, mille leiutamisega tegeleti jutus «Let There Be Light» (vt.), mis aga miskipärast hilisemal ajal «Tuleviku ajaloo» sarjast välja jäeti.

Teksti loeti inglise ja vene keeles

Heinlein oma tuntud headuses. Hästi kirjutatud, korralikult väljaaretatud maailm, põnev syzee - loe ja mõnule. Yks kõrvalkvaliteetidest, mis Jyrkal mainimata jäi, oli autori hinnang tehnokraatlikule revolutsioonile (liikumine mis nimetas ennast funktsionalistideks). Yhest kyljest oli ju Heinlein isegi paras tehnokraat, militarist ja mis kõik veel.. Mingil arenguetapil jõuab iga inimene mõtteni, et maailma hädasid saaks parandada kui asendada idiootidest poliitikud tyyri juures inimestega, kes teavad mismoodi asjad tegelikult käivad.. Ajalugu paraku näitab, et enamasti lähevad asjad sedaviisi hullemaks.
Teksti loeti inglise keeles

Kirjeldatud maailm on iseenesest päris huvitav. Veidi naljakas, et Heinleini visioonis saabub eraautode mihklipäev Ameerikas aastal 1957, mil seoses puhkenud II Maailmasõjaga haarab armee nafta oma käpa alla. Ka üledramatiseeritakse tunduvalt autodega seotud probleeme. Autoliikluses tekib tõesti palju probleeme, ent inimkond on nendega juba harjunud ja võtab neid paratamatusena.

Loo hinde võtab maha justkui Hollywoodi filmi või mõnd märulisarja osa meenutav lõpplahendus. Noh, võib-olla aastal 1940 ei tundunud see sellise klišeena, aga praegu tundub küll.

Mis puutub tööliste elukorraldusse, siis kuidagi väga huvitav tundus see sõjaväelise distsipliini ja aumõiste praktiseerimine koos sotsiaalsete garantiidega-need liikuvate teede töölised olid justkui mingi sõjaväe eliitüksus. Tekkis mõte, et kui olulisi funktsioone täitvaid isikuid sel viisil välja drillida, võiks vältida selliseid mõttetusi nagu aastatetagune lennudispetšerite streik Soomes.

Teksti loeti inglise keeles

Ma ei tea, ma ei neelanud hästi neid päikeseenergial liikuvaid ja töötavaid maanteid alla, mu meelest need tundusid sama "asjalikud" kui näiteks ütleme mingid puuküttega lendavad korrusmajad või mõni muu aastakümnetetaguse tulevikuvisionääri välgatus. Meenub nupp igivanast Horsiondist, et Nõukogude teadlased on loonud uue teadusharu mis hakkab uurima Marsi taimestikku ja loomastikku...

Lugu ise oli selline...mitte just otseselt igav aga mitte eriti kaasahaarav ka. Nagu öeldud, põhiintriigi absurdsus võttis punkte maha. Keskmine "kolm".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: