Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Gulf

(lühiromaan aastast 1949)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1949; november - detsember
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Jutuke kogust ''Assignment in Eternity''. Nagu Avo Nappo seda kogu kommenteerides ütles, on natukene tegu ''Friday'' eellooga, minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt on see asjaolu võrdlemisi täbar. Samamoodi nagu ''Fridays'', ei suutnud vähemalt mina kuidagi jutu algust ja lõppu omavahel kokku viia, autor kirjutab mitmest eri asjast neid omavahel eriti sidumata.
Sellegipoolest on jutus mõned väga head ideed, eriti tõstan esile dr. Baldwini arutlust superinimeste teemadel - superman pole mitte Arnold Schwarzenegger, vaid pigem tegelane, kellel parem mälu, kiirem mõtlemine ja muud vaimsed eelised, igavesti hea mõte minu meelest.
Natuke tahan veel iriseda ka - nimelt mainib Heinlein siin jutus sellist kavalat keelt nagu speedtalk, milles need supermehed ja -naised omavahel vestlevad. Autor väidab selle keele nii loogilise olevat, et seal pole võimalik väljendada näiteks habemeajaja paradoksi. Samas on habemeajaja paradoks formuleeritud matemaatliselt, predikaatarvutuse lausena, kui speedtalk on loogilisem kui matemaatika, siis on küll tase :-)
Kokkuvõttes siis neli, aitab lugeda küll.
Teksti loeti inglise keeles

Ma ei ole eelarvustajaga nõus. Jutu algus ja lõpp on hoolikalt koha ja tegevuse ühtsust silmas pidades kokku klapitatud. Algas lugu sellega, et peategelane lendas Kuult Maale, kotis mikrofilm, mis kirjeldas leiutist, millega võiks planeedi hävitada. Lõppes sellega, et peategelane lendas Maalt Kuule, kus oli ennast sisse seadnud pahalane, kes noodsamad skeemid oma valdusse oli saanud ning leiutist kasutama valmistus.

Loo viimane kolmandik oli üpris sarnane "Pika vahikorraga", keskmises aga arendas Heinlein oma üliinimese-kontseptsiooni ning 1949. aasta kohta sugugi mitte halvasti. Tekib muidugi küsimus, et kas ta ise tahaks nende hulgas elada ja nende newspeak`i rääkida - täiuslikult loogiline ja paradokse välistav keel ei kõlba ju kunstiliseks kirjutamiseks (ega ka korralikuks vandumiseks, nagu üks keskne tegelane õigesti märkis)...

"Viie" poole kallutas hinde suurepärane keelekasutus, mis avaldas muljet hoolimata sellest, et ma eriti hästi inglist ei oska. Ma olen Heinleini vähe lugenud, nii et ei tea, kas ta kirjutas alati niimoodi, aga see lühiromaan on küll stilistiliselt meisterlik.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: