Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

07.07.1907–08.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Columbus Was a Dope

(jutt aastast 1947)

ajakirjapublikatsioon: «Startling Stories» 1947; mai
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

See pala võiks vabalt olla ka Asimovi kirjutatud. Kõige esimesena tuleb meelde "The Machine That Won the War". Ühesõnaga, inimesed jagunevad kolmeks:a) kolumbused b) konservatiivid ja c) inimesed, kes peavad kolumbustest lugu, kuid kellel Kolumbuseks olemiseks söakust napib.
Teksti loeti inglise keeles

Võrdlused Asimoviga (vt. eelmine arvustus) tunduvad Heinleini puhul alati kohatud... ei saa ikka võrrelda võrreldamatut. Samas hinde suhtes olen ma eelarvustajaga ühel meelel – viite see laast välja ei teeni, tugeva nelja saab aga küll!

Tegelikult on ju tegu üsnagi lummava laastuga, et vestlevad mõned mehed kõrtsis, aga kui palju selle kõige käigus ära öeldakse, nii maailma, meeste endi, kui ka nende mõttelaadi kohta... Kaif!!!

Ise näen küll jutu mõtet lihtsamalt (vt. taas eelmist arvustust)... Mina sain asjast aru nõnda, et kõik ei peagi kuhugi edasi trügima, enamus peaks pigem oma tavalise eluga tegelema... kuid need kes midagi teedrajavat ette võtavad, nende kohta pole mõtet ju kah lõugu laiutada, sest kui Kolumbus oleks olnud see, kelleks teda pealkirjas nimetatakse, siis poleks ju jutu tegelased ja see kõrts seal, kus nad on?

Teksti loeti vene keeles

Pretensioonitu kolmeleheküljeline laast, mis on vormistatud baarileti-jutuna, nagu ma neid vihkan. Aga selles loos on mingit vaid Heinleinile iseomast kargust ja loogilisust ja usku hakkajasse inimesse...

Kohtuvad baaris täppisinstrumente müüv Nolan, terasetööstur Barnes ja esimest Proxima Centaurile lendama pidavat tähelaeva ehitav Appleby. Mehed on varasemast ajast New Yorgist tuttavad, kuid Appleby tunnistab, et pidi siia pärapõrgusse kolima, kuna ei saa ju Long Islandil tähelaeva ehitada. Meeste vahel lähebki vaidluseks plaanitava reisi üle. Barnesile ei meeldi üldse mõte, et Appleby kavatseb reisile kaasa võtta naisi ja lapsi, kuna tegu on mingis mõttes ka põlvkonnalaeva reisiga, kohale plaanitakse jõuda 60 aasta pärast. Igatahes usub Barnes, et tähelaev suure tõenäosusega plahvatab juba startides või mis iganes, aga et kõik nad on hukule määratud. Tuuakse välja paralleelid Kolumbuse reisiga ja Mayfloweriga, kuid üha kiiremini napsu kurku kallavat Barnesi see kõik ei veena.

Igaühel on võimalik valida oma pool, et kas Kolumbusega kaasa minna, teda mõista või hukka mõista. On ka selline pisike naljakas puänt, mis kogu toimunu ja räägitu hoopis uude perspektiivi seab. Miks mitte.

Teksti loeti inglise keeles

Et vähemalt üks eelarvustaja on lugu hinnanud "tugeva neljaga", siis ma täpsete kümnendkohtade arvu suurendamiseks ümardan ülespoole. Pärast Apollo lende kosmose hõlvamisse levima hakanud suhtumise "ah, see on nii ohtlik ja nii raske ja nii kallis ja mõelge, mitu nälgivat neegrit selle rahaga ära saaks toita..." taustal päris vajalik tekst. Soovitage.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: