Kasutajainfo

Robert A. Heinlein

7.07.1907-8.05.1988

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert A. Heinlein ·

Time for the Stars

(romaan aastast 1956)

Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Üks paljudest Heinleini noorsooulmekatest. Maakera, teadagi, on ylerahvastatud (kirjutatud 1956. aastal). Päikesesysteemi planeetidest on aga Maa ainuke koloniseerimiseks kõlbulik. Nii ehitataksegi terve laevastik, mis lähima 100 valgusaasta raadiuses sobilikke planeete peab otsima.

Sellega aga omad probleemid. Kuni peaaegu valguse kiirusel uurimislaevad mööda kosmost ringi tuiskavad, möödub Maal ysna mitu põlvkonda. Raadioside sellistel kiirustel ja kaugustel loomulikult ei tööta. Ja ysna suure tõenäosusega jääb suur osa laevu teadmata kadunuks. Ehk siis - nende kogutud andmed lähevad kaotsi.

Siis aga avastatakse, et paljud yhemunakaksikud, kui neid natuke tagant aidata, on võimelised omavahel suhtlema telepaatilisel moel. Ning et selline side on valgusest kiirem. Hetkeline. Nii otsitaksegi välja trobikond kaksikute paare ning jaotatakse laevadele laiali. Igast paarist jääb yks koju, teine aga lendab tähtedele. Selline vahva arendus kaksikute paradoksi teemal. Romaani minategelaseks ongi yks säärastest kaksikutest-telepaatidest.

Õpetlik, asjalik ja hästi kirjutatud. Arusaamatul põhjusel on see yks Heinleini asjadest mida juba ammu-ammu uuesti trykki pole lastud. Parandasid selle vea meie idanaabrid, kes ta kogumikus koos romaaniga "Have Spacesuit - Will Travel" 1997. aastal välja andsid.

Teksti loeti vene keeles

Sisukokkuvõtte on Avo juba andnud ja midagi lisada ei ole. Ka hinne on sama, sest kui maha arvata teatav naiivsus, mida suuresti vabandab kirjutamisest möödunud pool sajandit, pole teosele midagi ette heita. Näiteks tollal oli just see aeg, kui koeri ja ahve kosmosesse saadeti, eks seepärast lastigi uuele planeedile rotid ja siga, kelle järgi siis vaadati, mis süüa kõlbab... Samas kõik muu oli tasakaalus nii tehniliselt kui inimlikus plaanis, tegelased sellised armsad ja juhtumised usutavad.
Teksti loeti inglise keeles

Heinleinile telepaatia miskipärast meeldib, kuid see ei sega. Mõnus lugu, pisut sentimentaalne...
Mulle jäi kõige tugevamini kõlama (varjatult öeldud) mõte: kui Kolumbus oleks istunud sadamas ja oodanud, kuni ehitatakse terasest aurulaev -- või, veel parem, Boeing 747 --, poleks ei tema ega kogu inimkond kuigi kaugele jõudnud.
Soovime härra Muskile tema töödes edu...
Teksti loeti inglise keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustused:

Mõne pisema venna täielikul jutukogul oleks vähemalt täielikkuse väärtus, siin kaalub selle paar suurusjärku üles sisu väärtus. 
Teksti loeti inglise keeles

Hm... kas Lem luges selle jutu läbi ning otsustas kaheksa aasta pärast kondikavale ka muskulatuuri kasvatada?
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kakssada aastat pärast U.S. Robotsi asutamist tahetakse firma kinni panna. Teadusdirektor võtab selle vastu kõikvõimalikud meetmed, kuid lõpptulemus on ootamatu.
Asimov selgitab siin ka, miks kolme seadusega roboteid ei saa harilike inimeste sekka lahti lasta.
Teksti loeti inglise keeles

Veel üks Susan Calvini jutt. Kuigi mitte ainult, tema on juba pensionil...
Juhtub midagi, mille tõenäosus on imeväike, nullilähedane. Kuid mitte null. Nimelt tabab meteoriit lennukit ja kõik selles viibinud saavad muidugi surma. Piloot. U.S. Robotsi uus ülem-robopsühholoog Madarian. Ja robot JN-5 ehk Jane, esimene funktsioneeriv "intuitiivne" robot, kes on just teinud jube tähtsa avastuse.
Susan Calvin kutsutakse appi ja eks ta jama lahendabki.
Kõrvalmõttena märgitakse, et teist lihtsamat või vähem prestiižset tööd tegeval inimesel on üldiselt rääkides sama hea aju kui teil, mida võiksid tähele panna nii (eriti vasakpoolsed) poliitikud kui igasugu pii-arštšikud.
Teksti loeti inglise keeles

"Little Lost Roboti" ja "Escape-i" vahele kirjutatud jutt Hüperbaasi elust, kus kohtame taas noorhärra Blacki, kes seekord aga on enam-vähem peategelane. Muidugi Susan Calvini kõrval. Ja et siin pole juttu niivõrd robotitest kui nende ja inimeste suhetest, tasub meenutada, et Stephen Byerley ütles kord dr. Calvinile: "Näete, te olete ka inimeste psühholoog".
Teksti loeti inglise keeles

U.S. Robots on kohtusse kaevatud. Selgub, et nad (Lanningu isikus) on ühte ülikooli andnud ühe roboti, kes oskab igasugu musta vaimset tööd -- loeb korrektuuri, joonistab graafikuid jpm., ning teeb seda veatult. Kuni...
Jama likvideerimisel töötavad koos U.S. Robotsi kaitsja ja Susan Calvin.
Ahjah, üks kõrvalmõte on siin, et juhuslike teadmisetükkidega ei maksa väga kõrgele hüppama hakata.
 
Teksti loeti inglise keeles

Ühe LNE-seeria roboti valmistamisel läheb midagi vussi, kuid Susan Calvin leiab sellise masina tundmaõppimise väga huvitava olevat ... ja leiab veel midagi väga tähtsat. Les femmes...
Ka meenutas jutt mulle pisut "Professioni".
Teksti loeti inglise keeles

Variatsioonid Asimovi ühe märksa vanema loo teemadel. Ehk tegelikkusele lähemal, kuid mitte nii haarav.
Teksti loeti inglise keeles

Elijah Bailey poole pöördub vana partner R. Daneel Oliwaw ja palub lahendada ühel tähelaeval lahvatanud vastasseisu. Kaks matemaatikut süüdistavad teineteist idee varastamises ja nende kõneluse ainsateks tunnistajateks on nende robotteenrid.  Bailey muidugi lahendab olukorra, kasutades...
Teksti loeti inglise keeles

Külma sõja aegne lugu, mis veidi meenutab Heinleini juttu "Project Nightmare", ain't ilma telepaatiata ja muu säärase jamata. Kui sul on üksainus pomm, kus tuleks see lahti lasta, et vastasele kõige rohkem kahju teha?
Teksti loeti inglise keeles

Hea Doktor pidi elu jooksul oma rahvuse tõttu tõenäoliselt mitmeid ebameeldivusi läbi elama; igatahes lööb see tema loomingus aeg-ajalt välja. Kuid ei tee seda paremaks.
Teksti loeti inglise keeles