Kasutajainfo

Ted Chiang

1967-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ted Chiang ·

Understand

(jutt aastast 1991)

ajakirjapublikatsioon: «Isaac Asimov`s Science Fiction Magazine» 1991; august
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Loo algus toob paratamatult pähe paralleelid jutuga “Lilled Algernonile”. Minategelane on napilt pääsenud uppumissurmast. Mees saadi jää alt kätte viimasel hetkel. Kesknärvisysteem oli hapnikupuuduses juba põhjalikult kannatada saanud ja normaalset elulooma temast enam saanud ei oleks. Õnneks oli meedikutel parasjagu katsetamisfaasis uus preparaat, mis soodustab närvisysteemi taastumist. Ootamatult selgub, et sellel preparaadil on kõrvalmõjud - doosi kätte saanud patsiendid muutusid intelligentsemaks!

Uuringute käigus tehakse mehele veel teinegi syst, pärast mida võib öelda, et “geenius” on tema kohta ikka kuradi leebelt öeldud. Siis tehakse kolmas syst. Pärast seda teeb mees kliinikust ja CIA eest mängeldes sääred. Yhtlasi rekvireerib ampulli preparaadiga, neljanda doosi tarbeks.

Eriti Vinge Jutt. Tundub et ma olen enda jaoks jälle yhe sellise autori avastanud, kelle nimega tekste tuleb aktiivselt otsima hakata.

Teksti loeti inglise keeles

Eelöeldule pole nagu eriti midagi lisada. Omapoolseks kommentaariks vaid niipalju, et näib, et mul hakkab sellest kirjanikust juba pilt välja kujunema. Ideed on Chiangil head. Minu isiklikule maitsele aga ei istu vist hästi tema jutustamisstiil.

Siinse loo juures häiris «superkriitilise» mõistuse tegutsemise kujutamine mind tegelikult üsna palju. Ei teagi, mida oleks võinud paremini teha (kui üldse) aga niimoodi esitatuna muutus see kohati võrdlemisi lapsikuks. Vahest oligi lool selline eesmärk. Mine võta kinni. Üldiselt jääb mulje, et lugu on igati viite väärt... aga ise panen nelja.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: