Kasutajainfo

Andrei Lazartšuk

6.02.1958-

Biograafia Bibliograafia
  • test

Teosed

· Andrei Lazartšuk ·

Mumija

(jutt aastast 1992)

ajakirjapublikatsioon: «Ehho» 1992; nr 3 (märts)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Muumia»
antoloogia «Muumia: Vene ulme antoloogia» 2006

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
11
3
0
1
0
Keskmine hinne
4.6
Arvustused (15)

Jutu algus näitab, et elatakse maailmas, mis täis maagiat. Üks Moskva klass viiakse ekskursioonile Kremli. Kõigil on hirm Kremli ees, kardavad sellest isegi rääkida. Ainult sosistavad omavahel: kui juht suri – või nagu suri – otsustasid ta võitluskaaslased teha ta kehast muumia; pärast aga tuli nende juurde üks maag ning küsis, kas nad tahavad, et muumia elustuks. Viimased ei osanud ilma juhita elada ja ütlesidki: tahame. Nii Kremli muumia elustuski. Selline on loo algus. Jutt läheb aga üha võimsamaks. Soovitan lugeda Moshkow`ist.
Teksti loeti vene keeles

Lenini muumia elustatakse. Ta elab mausoleumis ja võtab vastu külastajaid. Kuid miks toimub see, mis toimub? See pole ju kellelegi ootamatus, seda teavad nii täiskasvanud kui mõned lapsedki. Täiskasvanutega ei juhtu nähtavasti midagi. Teiseks: miks lapsi üldse Lenini mausoleumi lastakse? Mina paneksin uksele sildi "Alla 16 aasta keelatud". Praegusel kujul pole see jutt midagi väärt.
Teksti loeti vene keeles

Ränk lugu!!!

Iseenesest on ulmes (ja mitte ainult seal) üks banaalsemaid võtteid, kui näidatakse tegevust lapse silme läbi... et tekst polegi lastele mõeldud, kuid peategelane on laps ning tema reaktsioonid on lapselikult lihtsad. Usun, et lapsed ise neid jutte ei hinda, kuid täiskasvanutele keerab see emotsionaalselt mingi lisavindi peale.

Õhtul tuleb Ruskale meelde, et õpetaja ütles, et homme läheb klass teatrisse. Süütu märkus, kuid vanemad lähevad paanikasse... otsitakse välja kõiksugu amuletid ning muud rõivad, mis peaks kurja eest kaitsma.

Sisust ei räägi enam... lugege ise! Räägiks maailmast! Tegevus toimub Nõukogude Liidus... ainult püüdke ette kujutada, et see müstika, mis ateistlikus nõukogude riigis omamoodi sordiini all oli, et see müstika oleks puhas tõde. Noh, et tornitipus on viisnurga asemel pentagramm, et nekromandid on elustanud Suure Juhi muumia...

Väärt jutt, mis peaks sobima nii õudusfännile, kui ka tavalist ulmet kaifivale isikule. Soovituseks ehk ka see, et jutt võitis 1994. aastal Interpressconi auhinna ja Boriss Strugatski auhinna Bronzovaja Ulitka, kui parim 1993. aasta lühijutt ning 1995. aastal Stranniku zhanriauhinna «Lunnõi metsh» kui aastate 1993-94 parim vene müstika- ja õudustekst... Hoiatuseks ka see, et tavalise õuduslooga siin tegu pole... pigem SF, mis lahendatud õudusjutu vormis ja vahenditega.

Teksti loeti vene keeles

Hea asi on. Liigub pisut samadel ideeradadel kui Pelevini "Zombifikatsija" ja "Spi". Ei oska arvata, kuidas vene noored ca 10-15 aasta pärast, muust ilmast rääkimata, sellest loost aru saavad. Natuke teisiti, ma arvan, sest lugu vananeb ideoloogiliselt ära. Või kasvab uus põlvkond endise ideoloogia varjust välja. Või mis iganes.

Muu kiidukõne on eelarvustajate poolt nagu juba ära peetud.

Teksti loeti vene keeles

Ei, lugu oli muhe.. Laske lapsukestel minu juurde tulla.. ;)) 100% kaifi kättesaamiseks sellest jutust on ilmselt vajalik mingisugunegi mälestus sellest, mis Pyha Iljitshi kuju ymber omal ajal kokku keerati.
Teksti loeti vene keeles

Erakordselt sünge lugu, mida antakse edasi poisikese silme läbi. Paistab et arvustaja Taivo Rist pole millestki aru saanud. Lapsed lähevad külaskäigule Kremlisse, seal aga on muumia...Eriti meeldis mulle koht, kus zombi Lenin tegi vasaku käe nimetis- ja väikest sõrme tõstes Saatana märgi, mida tuntakse aga ka üleüldiselt heavy märgi all.

Sardellikesed...

Teksti loeti eesti keeles

2006. aastal maakeeles ilmunud vene ulme antoloogia nimilugu ja tõenäoliselt ka üks parimaid selles. Sisust on ülal juba piisavalt räägitud, lisaksin seetõttu ainult mõned märkused. Meeldis, kuidas autor oli asendanud inimeste tavalise hirmu organite ees hirmuga maagia vastu. Minu arust keerab see juba niigi paranoilisele õhkkonnale veel ühe vindi peale. Ja loomulikult ei saa mööda vaadata Muumiast endast. Asetab see asjad ju hoopis teise valgusesse. Kindlasti on see üks originaalsemaid tekste, mida ma viimasel ajal lugenud olen. Viis
Teksti loeti eesti keeles

Jüril on õigus - lugu läks peale ka minusugusele ulmefännile, kes muidu üldiselt sedasorti lugudest suurt ei pea. Küll aga ei nimetaks ma seda science-fiction`iks ega ka mitte horror`iks vaid pigem alternatiivajalooliseks fantasy`ks.

Lõpp vajus tiba ära, aga samas kompenseeris selle näpuviskamine. :-D Tugev neli.

Teksti loeti eesti keeles

Tõesti võimas jutt. Minu jaoks ei ole ta sugugi oma mõju kaotanud, hoolimata sellest et Suure Juhi reziimi lagunemisele järgnenud "riigivastase kirjanduse" buumist, mille hulka ilmumisaasta järgi seegi kuulub, on juba tubli pool inimpõlve möödas. Ma arvan et selle jutu hindamiseks ei olegi tingimata vajalik et lugeja oleks ise NLis elanud, sest ega nõukogude-nostalgiale autor suurt ei rõhu. Sama mõjuv oleks jutt minu jaoks ka siis kui peategelaseks oleks Adolf või Esimees Mao.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: