Kasutajainfo

Alastair Reynolds

13.03.1966–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alastair Reynolds ·

Great Wall of Mars

(lühiromaan aastast 2000)

ajakirjapublikatsioon: «Spectrum SF» nr 1 (veebruar 2000)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Suur Marsi müür»
Alastair Reynolds «Suur Marsi müür» 2012 (Orpheuse Raamatukogu 5/2012)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
4
2
0
0
Keskmine hinne
4.111
Arvustused (9)

Enamus Alastair Reynoldsi loomingust kuulub Revelation Space Universe nimelisse sarja. See lühiromaan on neist kronoloogiliselt üks esimesi ja leiab aset umbes paarisaja aasta pärast.Peategelane on Nevil Clavain, kes koos oma venna Warreniga kuulub Koalitsiooni hulka. Inimkond on jagunenud omavahel sõdivateks gruppideks ja Koalitsioon on saavutamas otsustavat ülekaalu Marsile taganenud Conjoinerite üle. Conjoinerid on inimrühm, kes arendavad ja täiustavad nanotehnoloogiat, luues mõistustevahelise võrgu ja iselaadse tarumõistuse. Nevil Clavain saadetakse oma Deimoselt asuvast Baasist enda arvates rahuettepanekuga Marsile kus Conjoinerid on Marsi Suure Müüri all tuntud hiigelsuures enam-vähem hingamiskõlblikuks muudetud õhuga Baasis varjul. Neutraalseks vaatlejaks on kaasas Demarchistide (=demarhistide=demokraatlike anarhistide) liider Sandra Voi.

Maandumisel langeb nende süstik sõja jäänustena ringiliikuvate hiigelsuurte robotusside ohvriks ja Voi saab surma. Clavain pääseb Conjoinerite juurde, kus ta aga avastab, et on olnud ainult kattevarjuks oma venna kättemaksuhimulise genotsiidi korraldamiseks. Nevil (kes kronoloogiliselt hilisemates juttudes ja romaanides mängib tähtsat osa) saab rünnaku käigus haavata ja on sunnitud vastu võtma pääsemist võimaldava nanotehnoloogia, mis aga seovad ta Conjoinerite ühistajuga. Conjoinerid põgenevad nii Marsilt, kui Marsi kuult Phoboselt oma upgreiditud mõistuse abil ehitatud ülivõimsate laevade abil kuhugi kaugemasse kosmosesse.

Alastair Reynoldsil on selline stiil, et midagi suurt ei seletata. Enamus selgub tegevuse käigus jutukatketest. Ometi on sellisel väga pisikeste tükkide abil sellesse suurepärasesse universumisse langemisel hämmastavalt sõltuvusttekitav mõju. Arvustaja peab Reynoldsit üheks praegusaja muljetavaldavamaks hard sf/space opera autoriks ja selle lühiromaani (mis on arvustajale enimmeeldivamaks kirjanduse vormiks) hindes pole kahtlust.

Tahaks veel.

Teksti loeti inglise keeles

Iseseisva loona ei jätnud see tükk küll erilist muljet. Ja kuna ma pole muid Revelation Space jutte lugenud, siis iseseisvana ma seda ka võtan. Nõrk. Peamiseks puuduseks pean seda, et kõike nagu oli aga kõike oli nagu liiga vähe. Madinat peaaegu nagu oli - aga pigem riivamisi, süzeepöördeid nagu oli - aga mitte piisavalt järskusid, huvitavaid tegelasi oli - aga nad jäid kasutamata, kirjeldati korra ja siis räägiti jälle millestki muust. Lõpp ka nagu oli - aga mitte eriti ere. Peategelane oleks võinud veidi enam emotsioone pritsida või veidi enam süvamõtiskleda sel teemal.
Teksti loeti inglise keeles

Hinne on tegelikult nelja ja viie vahel, aga eelnevaid madalaid hindeid tasakaalustamaks paneme siis viie.

Lühiromaani "Suur Marsi müür" süžee on spioonikirjanduse klassikaline skeem, kus enese arust tähtis mängur osutub suuremate jõudude kõrgemas mängus tühipaljaks etturiks, kellega manipuleeritakse, et soovitud sündmused esile kutsuda.

Päris mitmeski mõttes sobib see tekst Reynoldsi loodud tulevikuajaloo alguspunktiks nii sündmuste käivitumise kui lugemissoovitusena neile, kes Alastair Reynoldsi välja mõeldud maailmast veel midagi ei tea.

Teksti loeti inglise keeles

Hm, üldse mitte halb. Ideed on suurepärased, aga mulle ei meeldi lood, kus maailma saatuse panevad paika kolm enam-vähem ärasõitnud katusega tegelast... Aga lugeda kõlbas.
Teksti loeti inglise keeles

Reynoldsi tekste olen ennegi lugenud nii eesti kui ka inglise keeles, ent Revelation Space`i maailmaga on see lugu minugi jaoks esimeseks kokkupuuteks. Lühiromaanis kirjeldatud maailm on huvipakkuv ja Reynoldsi tihe stiil mõjub sümpaatselt (teine kaasaegne briti teaduslik fantast Peter F. Hamilton oleks ilmselt lühiromaani asemel kirjutanud samal teemal 1200-leheküljelise tüütult veniva tellise). Samas jätab "Suur Marsi müür" kuidagi kuiva ja visandliku mulje ning nagu Mant oma arvustuses maininud-kõike oli liiga vähe. Kokku "4".
Teksti loeti eesti keeles

Tulevik. Päikesesüsteemis käib võimuvõitlus mingisuguse koalitsiooni ja ühendujate vahel. Esimestele ei meeldi, et teised (nano)tehnoloogiaga liiga sõbralikud suhted sisse seadnud on. Maha on peetud isegi üks sõda ning järgmine on kohe algamas. Loo peategelane üritab seda ära hoida. Paraku ei sõltu temast suurt midagi. Üldiselt kena lugu, mille kõige nõrgemaks kohaks on peategelane. Probleemiks pole mitte tema tähtsusetus, vaid tuimus. Kuigi ta ise on sündmuste keskmes, annab ta neid edasi justkui kõrvaltvaataja, mille tõttu on talle ka üsna raske kaasa elada. Kui peategelane ei hooli, siis miks peaks seda tegema lugeja? Kui see pole just taotluslik, milles ma kahtlen. Erilist muljet ei jätnud, kuid autori ülejäänud loomingu vastu siiski mingit huvi tekitas. Neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: