Kasutajainfo

Neil Gaiman

10.11.1960-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neil Gaiman ·

Smoke and Mirrors: Short Fictions and Illusions

(kogumik aastast 1998)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
1
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.75
Arvustused (4)

Liiga hea raamat. Mul ei ole väga pikka aega olnud lühijuttude lugedaviitsimise tunnet - mõistliku kvaliteediga tellis on ikka palju turvalisem. Et kui vähegi midagi head on, siis on seda vähemalt palju. Peale Wheel of Time aeganõudvat (!) läbinärimist tekkis tunne, et ka iga mõnusamat sorti tellis võiks ikka vähemalt triloogia olla, siis jätkub rohkemaks kui paariks õhtuks... "Smoke and Mirrors" tuletas mulle nii selgelt meelde, kui hea võib olla lühijutt (hoolimata sellest, et see lühike on, eksole!). Kogumik sisaldab tervelt kolme juttu, mis panid hinge kinni hoidma - The Price; Snow, Glass, Apples ja Looking for the Girl. Kahel esimesel on baasis arvustused olemas, kolmas oli lihtsalt.. inimlik ja nukker ja tark ja ehe ja ilus ja. Nagu Gaimani kümnessetabamised ikka. Oli väga mitu lugu, mis olid vaimukad, andekad ja reaalsustkõigutavalt elusad. Jah, olid ka mõned, mis eriti ei korda ei läinud, aga kokkuvõtteks oli see jutukogu nii saatanlikult värskendav ja läbiloksutav lugemiselamus, et hüüaks kurnatud häälel "appi-hurraa" ja jääks lootma, et ehk antakse veel. Gaiman on Gaiman on Gaiman.
Teksti loeti inglise keeles

Gaiman on üks väheseid tänaseid superstaare ulmes. Tema teosed ei pea ilmuma ulme imprintides vaid saavad ilmuda general fictioni all. Tal on suured tiraazhid, hea ülemaailmse levikuga, ka see 98. aasta jutukogu on endiselt trükis ja hästi saadaval - ja sellest supertsaari statusest tulenebki miks Gaiman saab avaldada selliseid kogumikke, sest mitte iga kirjanik ei saa avaldada suure tiraazhiga noorepõlve suleharjutusi ja muid marginaalseid kribamisi. Või noh, tegelikult on Gaiman päris hea kirjanik ja vast üks ainukesi, kes on sellise staatuse saavutanud ainult viie avaldatud romaaniga (rääkimata sellest, et Anansi Boyz oli vasakliberalistlik sitt). Aga ta on hea kirjanik ja ka selles kogumikus on mitmeid suurepäraseid novelle. Kogumiku hinne ei tule sellest, et siin on mitmeid "kolme"-väärilisi jutte, sest pole vist ainumatki kogumikku, kuhu autor oleks suutnud koondada kõik superhead tekstid, ikka lipsab sisse vähem õnnestunud tekste. Hinne on neli miinus sellepärast, et Gaiman pole suutnud vastu panna ja on avaldanud ära rea suleharjutusi, proosapoeese ja suisa luuletisi nii et segamini suurepäratse novellidega ei moodusta nad mingit tervikut ega anna lisaväärtust vaid jätavad kogumikust pigem juhmi mulje. Ei, aga muidu on Gaiman hea, kohati väga avameelne (mõned ütleksid, et haige või rõve), tal on huvitav fantaasia, selline pisut kiiksuga ja kuni ta püsib meelelahutaja lainepikkusel ega ürita kunstkirjandusse pürgida ja eputama hakata, suudab ta kirjutada geniaalseid jutte. Gaiman ei armasta väga puänte ja kui selliseid lahtise lõpuga jutte ühte kogumikku liiga palju saab, siis ei ole ka vist väga hea. Aga muidu üpris huvitav kogumik, millest umbes pool on igati kvaliteetne kraam aga umbes ühe kolmandiku nn. proosapoeese (või mis need ka ei olnud) võite rahuga vahele jätta.
Teksti loeti inglise keeles

Selline piiripealne kogu. Peaaegu jama, aga napilt veel mitte.

Võtsin ta arvustamiseks uuesti kätte (mingis meeltesegaduses ostsin endale kunagi terve kuhja eesti keeles avaldamata Neil Gaimani raamatuid. Sellest pakis meeldis mulle õigupoolest ainult "Newerwhere") ning juba kerge lappamise tulemusena tahtsin kähku taas käest panna ja unustada.
Smoke&Mirrors vist ei ole halb raamat - ta sai hakkama sellega, mis ilmselt oligi tema eesmärk, nimelt mul oli raamatut lõpetades halb olla.

Et lõpulugu on suurepärane, aga ajju väga kraapima jääv Snow, Glass, Apples, oleks võinud ära kannatada. See lugu oli väga hea vähemalt, mis siis, et valus!

Aga ka ülejäänud kogu oli täis lugusid, mis isegi ei olnud väga põnevad ega kaasahaaravad ega eredad, aga jäid ajju närima nagu tegemata kodune töö, kalli koera surm või lihtsalt peavalu. Lugusid, mille jälg ei olnud "uus vaatenurk" ega "unustamatu tegelane" vaid mingi limane "nüüd on mul halb"-tunne.

Mis siis oli hea, et positiivne hinne ikkagi kokku tuli:

* õhustikuloomine. Kõik need erinevad räpased ja koledad kohad. Vihm, asfalt ja ängistus.
* Lõpulugu. Alguslugu, enam-vähem (igav, aga armas). "Mõrvamüsteeriumid", "Trollisild", "Valge tee". "Maitsemised".
* Sissejuhatus.

Muu: ma ei saa aru, kus on seal hea kirjandus (vaadates ohjeldamatuid kiidusõnu tagakaanel võiks arvata, et kuskil on). Jüri Ehlvest tuli kohati meelde. Või siis härra Lammas teosest "Sirli, Siim ja saladused". Kohati tulid meelde ka kõikvõimalikud omaenda teismelised sõbrad ja nende kirjutised.

Lugeda võib, kui on head närvid ja kergesti masendusse ei sattu. Aga minu riiulis on see raamat ülearu. Võin soovijaile ära kinkida, sest ei kavatse ise seda enam tervikuna kunagi lugeda.

Gaiman võiks rohkem täismahus romaane kirjutada. Tema romaanid on paremad.

Teksti loeti inglise keeles

 

Millegipärast kogumik ei meeldinud, kuigi sisaldas minu jaoks olulist Snow, Glasse, Apples’it ja neljaväärseid lugusid Wedding Present, Troll Bridge ja The Price. Mäletan, et tahtsin seda Lumivalgekese ja võõrasema lugu isegi ühte oma antoloogiaase saada. Ei õnnestunud. Kogumiku müüsin Estconil 4-5 aastat tagasi ära. Riiulil vaja ruumi teha eestikeelsele ulmele.
 

 NB! Teine Gaimani raamat, mille ruumipuudusel müüki panin, oli Ameerika jumalad. Ülejäänud Gaimani raamatuid säilitan.
 

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: