Kasutajainfo

August Mälk

4.10.1900-19.12.1987

  • Eesti

Teosed

· August Mälk ·

Projekt Victoria: Kuus lugu tuntu ja tundmatu vahemailt

(kogumik aastast 1978)

eesti keeles: Lund, Eesti Kirjanike Kooperatiiv, 1978
Tallinn «Valgus» 1998

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
0
3
1
0
Keskmine hinne
2.75
Arvustused (4)

Tuntud Eesti realistlik kirjanik lõpetab oma loometöö ulmega. Minu meelest üsna sümboolne, mis? Võiks teha järelduse, et ulmes annab ja tasub kirjutada ka niinimetatud tavakirjanikel.

Asjast endast. Tekstid, mida raamat sisaldab, ei ole midagi erilist. Pigem on nad üsna ühetoonilised ja suisa tüütud lugeda. Ilmselt mulle lihtsalt ei sobi Mälgu stiil, mis on kuidagi lohisev ja igav. Just igav. Lood isegi olid iganenud ilmselt juba ajal, mil nad ilmusid.

Taevas halasta! "Kaotatud aasta" on näiteks sedavõrd tüüpiline tekst, et selliseid on ilmselt sadu kirjutatud, nende seas kindlasti paremaid kui see. Enam-vähem sama kehtib ka teiste tekstide kohta. Ta jutustab ümber vanu ulmekate ideesid. Ehk avastas ta vanas peas enda jaoks ulme ja nagu paljud fännid, hakkas ka ise kirjutama? Tavaliselt sellised käigud ei õnnestu. Siit oleks aga midagi enamat oodanud, sest tegu on siiski tunnustatud kirjanikuga, kellel vähemalt teoreetiliselt peaks kirjutamisoskust olema.

Teksti loeti eesti keeles

Ühelt poolt Mälk nagu Mälk ikka, teiselt poolt… jah, sümboolne on ulme poole pöördumine kahtlemata, näidates (kui me hirmsasti tahame) tema arengut, aga midagi head ja põhjapanevat… järgi mõeldes isegi positiivselt keskmist autor endale võõras keskkonnas ei saavuta. Hoiatus! (minu arvates) esimene lugu on neist kõige halvem, selle järgi ei saa raamatut, mis tegelikult novellikogu, hinnata. See on kõige "ulmelisem" ja seetõttu ka kõige ebaõnnestunum, ülejäänud lood on muidugi ulme, (kui me võtame aluseks ebareaalse elemendi sihipärase kasutamise) ent oma sisult ja ülesehituselt on siiski tegemist rohkem maagilise realismiga. Muide, lugemist alustades otsisin veelkord üles esilehe, uurides uskumatusega esmailmumisaastat, sest minulgi tekkis tunne, et lugu ei ole (nagu väidetud) kirjutatud 70-ndate alguses, vaid vähemalt aastat kaks-kolmkümmend varem. Veelkord, esimene lugu saaks minult "1" - selline virisemine sellest, kuidas inimesed üritavad loodust suures mastaabis ümber teha, sekka naeruväärseid populaarteaduslikke selgitusi aasta 2000 supertehnikast. Ämber. Edasi läheb paremaks, kuigi midagi väga uudset seal pole, ja nagu eelmises arvustuses mainitud, on naise kadumise lugu juba aegade algusest hapnenud teema läbikirjutus. Kokkuvõtlikult - (ja vabandan, kui see väga küüniliselt väljendatud on) on tegemist loojuva looja sahtlisse kogunenud materjali rõõmutu ja suhteliselt väärtusetu väljaandmisega, et veel üht raamatut kokku saada. Kirjanikust uut külge avav ja tegelikult üldse mitte tappev lugemisvara.
Teksti loeti eesti keeles

Kogumik, tuleb öelda, on ühtlane. Selles sisalduvatele ulmeteostele andsin kolm kaht, ühe kolme ja ühe igeriku nelja. Lisaks leiab siit veel heietuse hingevaakuvast Iisraeli pojast, kes näeb unes, et ta külmutatakse ja ta ärkab tulevikus oma viimaseid elunädalaid elama - see tykk poleks ka üle 2 palli saanud. Kokkuvõtvalt on tegu küllaltki vanamoodsa jamaga.

Hinnet kangutab allapoole veel Aarne Vinkli järelsõna teisele trükile (1998). Kui omal ajal põhjustas kohaliku publikumi hulgas palju ohkeid, ahkeid ja röhkeid Gohar Käsper-Markosjani järelsõna "Inetutele luikedele", siis Vinkli ignorantsuseorgia kõrval on see lausa kõrgel tasemel esseistika... Alustab AV sellega, et paigutab Mary Shelley 19. sajandi teise poolde, tal pole aga ka aimugi ei sellest, et ka enne 1940. aastat eestis teadusulmet kirjutati ega ka sellest, et üheksakümnedatel eksisteerisid nähtused pealkirjadega "Mardus" ja "Täheaeg". Lisaks kuulutab ta "Kadunud aasta" tüüpiliseks science fiction looks ja tõmbab üleüldse kogu zhanrile vee peale, tehes loomulikult kohustusliku kummarduse düstoopiaautorite Orwelli ja Huxley poole. Ühesõnaga tüüpiline zhanrist mitte halligi teadva tavaliteraadi vigin. Mälku tabas antud väljaande näol postuumne õnnetus sattuda ühtede kaante vahele kirjaniku loomingut ja elukäiku küll hästi tundva, kuid muus osas silmaklappidega ringi käiva kirjandusteadlasega ning hoolimata kogumiku suhteliselt madalast kirjanduslikust tasemest polnud vanameister seda nüüd küll ära teeninud.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2021
juuni 2021
mai 2021
aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021

Autorite sildid: