Kasutajainfo

George R. R. Martin

20.09.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· George R. R. Martin ·

A Feast for Crows

(romaan aastast 2005)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
4
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.429
Arvustused (7)

Kaua tehtud, kaunikene. Aastad ootamist on möödas, George Martini “maailma parimasse sarja” lisandub neljas osa.

Umbes neljandast osast alates hakkas Robert Jordan mingisugust fantasy ja mehhiko seebiseriaali segu kirjutama. Martiniga pole seda õnneks juhtunud. Juba esimestest lehekülgedest peale viibib lugeja jälle sellesamas külmas, karmis, verises ja surmavalt ohtlikus maailmas, kus toimuvaid sündmusi kirjeldab autor nii, et lugejal pole aega ei süüa ega magada.

See raamat ei tulnud autoril kergelt. Ühelt poolt oli ta pidevalt lugejate meilirahe all, kes nõudsid väsimatult uut osa, nurusid infot tulevaste sündmuste kohta ja tundsid muuhulgas muret, ega Martin surema hakka. Teiselt poolt käisid pinna peale kirjastajad, kelle lubatud ilmumistähtajad aegusid mitu korda aastas. Kolmandaks probleemiks osutus raamatu paksus. Ilmnes, et kogu kavandatud teksti raamatuks vormistamisel tuleks selle paksus vähemalt 1500 lehekülge, kui mitte rohkem. Martin ja kirjastajad lahendasid selle probleemi nii, et põhimõtteliselt tehti raamat pooleks, kuid mitte tavalises mõttes. Lihtsalt mõnede tegelaste peatükid visati sellest köitest välja ja nad ilmuvad alles järgmises osas. Nii ei kuule me selles raamatus mitte midagi Tyrionist, Stannisest, Branist, Rickonist, Daenerysest. Jon Snow ilmub ainult hetkeks raamatu alguses ja Catelyn Stark (või õieti olevus, kes kunagi oli Catelyn Stark) vilksab korra läbi raamatu päris lõpus.

Sisust lähemalt rääkida pole mingit mõtet. Eelmiste osadega kursis olevad lugejad teavad, et tegelasi on tohutult palju ja nad kõik sebivad ringi mandri erinevates osades ja ajavad kõik mingit oma asja. Mastaapseid lahinguid, nagu eelmistes raamatutes, ei esine. See-eest tõusevad Raudtrooni ümber aetavad intriigid täiesti uuele tasemele. Raamatu vastikumaks tegelaseks tõuseb kahtlemata Cersei Lannister, kes mingi eriline õieke pole muidugi kunagi olnud. Ent Martinil ei ole must-valgeid tegelaskujusid. Cersei vastikuid intriige motiveerib hirm oma poja kuningastaatuse kinnistamise pärast ja lapsepõlves teada saadud ettekuulutus oma surmast, kusjuures Cersei ei tea, aga lugeja teab, et ta võitleb täiesti valel rindel.

Kirjutada Martin oskab. Vähemalt kolme tegelase peatükid lõppevad sellise cliffhangeriga et kui need läbi on ei tea kas nutta või naerda – järgmises köites, nagu me juba teame, neid tegelasi ei esine. Sarja nime suhtes lugeja eriti targemaks ei saa – tegevus keskendub rohkem King`s Landingusse. Ice (Jää, vihje Müürile ja selle taga toimuvale) ja Fire(Tuli, vihje Daeneryse lohedele) jäävad mõlemad ilmselt järgmisesse köitesse. Plussiks muidugi see, et autoril on suurem osa juba praegu valmis kirjutatud ja loodetavasti näeb viies, üleplaaniline osa ilmavalgust juba 2006. aastal.

Viis mitme plussiga, mis siin veel seletada. Lugege. Alustage ainult ikka esimesest osast. Pikemat aega käivad ka kõlakad, et üks eesti kirjastus tahab hakata sarja välja andma, või vähemalt esimest osa. Elame, näeme.

Teksti loeti inglise keeles

Kõigepealt väärib „Ice and Fire” neljanda osa puhul tähelepanu autori kindlameelsus ja enesekriitika. Kuna tegu on selle sajandi seni oodatuima ulmeraamatuga, oleks Martin võinud kas või finantsilistel kaalutlustel valmis peatükid juba aasta-kaks tagasi müüki paisata ja rahulikult järgede kallal edasi nikerdada. Kirjanik jäi aga lugejate mangumise suhtes kindlameelseks ja tegi ikkagi nii, nagu ta ise tahtis, kvaliteedile ja sarja ülesehitusele järeleandmisi tegemata. Lõpuks ilmus siis köide, mis lugejate ootusi kindlasti mõnevõrra pettis – tegelaste hulgas pole sarja senist superstaari Tyrioni ja kõige lähemat tegelaskuju positiivsele kangelasele Jon Snow’d (ta vilksatab küll episoodiliselt). Autor jäi aga endale kindlaks – selline „poolik” köide oli ainuvõimalik lahendus. Lugejad peavad kerge pettumuse alla neelama ja varuma kannatust.

See aga, mis kaante vahele sai, ei ole mingiski mõttes nõrgem sarja eelmistest osadest. Tuntud tegelaste puudumise kompenseerivad uued tegelased, neist olulisem on ilmselt Cersei. Kuid rohkem tähelepanu jagub ka Raudsaarte („viikingite”) troonipärilusmadinale ja rünnakule mandri vastu ning Dorne’i vürstiriigis toimuvale. Dorne’i vürst ongi uutest tegelastest üks põnevamaid, tegu on mehega, kes on suutnud jätta endast mulje, kui passiivsest ja konformistlikust laisikust, kuid kes tegelikult salajasi kättemaksuplaane sepitseb. Cersei valitseb regendina King Landingus, põeb jälitusmaaniat ja suudab kõik sõbrad endast lahti raputada. Jaime, kes ei leia King Landingus kuidagi oma kohta, saadetakse vallutama viimast Tullyde käes olevat kantsi, Riverruni. Brienne on täitmas Jamie’le ja Catelynile antud lubadust, ja otsib Sansa Starki. Sansa on aga Alayne nime all Arrynis, kehastamas Littlefingeri tütart. Arya (kes mitte kunagi kuhugi kohale ei jõua) on lõpuks jõudnud Braavose saarele ja liitub ühe kummalise ususektiga. Teos algab ja lõppeb episoodiga Oldtownist, linnas kus õpetatakse maestereid, ja kuhu lõpuks jõuab Müüri äärest teele saadetud Samwell.

Tyrioni, Jon Snow’, Brani, Daenerysi, Stannise ja mitmete teiste tegemised jäid sellest köitest siis välja. Ähmaselt omandab piirijooni, (kuid jääb siiski veel ebaselgeks) kogu intriigi algus ja motiivid, musta maagia päritolu ja Littlefingeri roll selles kõiges. Romaan ongi tervikuna selline vaheköide, kus ükski liin otseselt lõpuni ei jõua ja viimast lehekülge sulgedes nõuab lugeja kirudes kiiresti järge.

„Vareste pidusöök” peaks tähendama seda, et suurem lahingutegevus on läbi saanud, kõikjal üle Westerose vedeleb laipu, mida varesed nokivad; see on sõjajärgne masenduse aeg, kuid mitte kainuse aeg. Kui varasemate osadega mingeid erinevusi on, siis just religiooni osatähtsuses. Sõda on maad niivõrd laastanud, et üha rohkem pideta inimesi pöördub usu poole. Tekib „Varblaste” usuline massiliikumine – selline fundamentalistlik ja sõjakas vaesusekummardajate ordu. Cersei taastab endisaegseid rüütliordusid, mis meenutavad meie templirüütleid jne. Julmust, vägivalda, seksi ja huumorit, seda kõike jagub siia aga samapalju kui varasematesse osadesse. Hinde suhtes polnud juba enne läbilugemist mingit kahtlust.

Teksti loeti inglise keeles

Veidi pettusin selles osas, et seni heideti varasemates raamatutes suhteliselt palju pilku Arya vaatekohast, kuid nüüd tahab kirjanik teda ootamatult maha kanda. Arya oli küll üht-teist kokku sebinud, kuid selget sihti seni tema tegemistes ei olnud. Lootsin, et tekib, kuid nüüd näib, et tagasi mängu tuleb ta ehk sama trikiga nagu Bran või mingil muul sama ebatavalisel viisil.
Teksti loeti inglise keeles

Martin on ilmselt mõistnud, et kui iga paarisaja lehekülje järel mõni peategelane lömaks lüüakse, saab sari liiga kiiresti otsa. Nii ongi seekordse osa sündmustik Westerosi skaalal vaadates lausa rahumeelne. Ühtki olulisemat tegelast ei raiuta tükkideks, mürgitata ära ega visata kaljult alla. Käivad vaid ettevalmistused kõigi nimetatud tegevuste sooritamiseks sarja järgmistes osades. Tehakse vaikselt poliitikat ja punutakse intriige. Aga natuke verd pritsitakse ikka ka, nii et igav ei hakka lugedes kellelgi ja kohustusliku viie saab hindeks ära panna.
Teksti loeti inglise keeles

Mulle meeldib eelnevate arvustajate ustavus autorile.
Ise tundsin raamatu lugemise järel umbes samamoodi. Aga nüüd, hiljem, pärast eredat pettumust, milleks oli "Dance of Dragons", kainema pilguga "Feast of Crows" peale vaadates olen sunnitud möönma, et... Polnud see teos enam see mis eelnevad "Jää ja tule laulu" osad.

Osade lemmiktegelaste puudumine köitest on täiesti vastuvõetav, nõus. Küll aga on mitmed uued tegelased parajaks pettumuseks. Dorne`i kannatlik meisteraju Doran paistab faktide põhjal olevat lihtsalt loll - tema pika vinnaga plaanid on nii pika vinnaga, et need lihtsalt ei saaGI õnnestuda. Cersei oli väljaspoolt vaadates põnevam kui POV-na. Ainsad Greyjoyd, kelle saatused mind huvitavad, on Euron, Theon ja Asha, teised tüütavad kohutavalt.
Õnneks on selles raamatus olemas Jaime, Brienne ja Samwell, kes ka lugu natuke edasi nihutavad. Arianne pakkus samuti kohati meelelahutust, kuigi kohati muutusid jälle nii seltskond, kus ta liikus, kui ta ise nii ajuvabaks, et loo usutavus hakkas kannatama.

Kokku: ses raamatus on palju häid kohti ja põnevusi ja draamat, aga - ta ei ole päriselt esimese kolme raamatu tasemel. Kaldub venimisele ja sarja 4. raamatu puhul puhul ei ole see üldse hea märk.
Teksti loeti inglise keeles

Noh, kari vähemhuvitavaid tegelasi müttas ja sumpas ringi, mõni sai surma kah. Oleks võinud vahele jätta. Näiteks Brienne -- sajab, külm, porine, hävitatud külad, suvalised jobud teel... ja nii läbi kõigi peatükkide muutumatus tempos ja helistikus lõpuni välja... Nüüd lähen loen vahelduseks teismelistest vampiiridest :-P
Teksti loeti inglise keeles

Kui Martini seni lõpetamata romaanisarja kolm esimest osa meeldisid mulle väga, siis neljas hakkab juba veidi venima. Oma osa mängib lugemisest jäänud muljes kindlasti ka asjaolu, et lugesin kahe köitena välja antud eestikeelset tõlget, köidete ilmumise vahele jäi päris korralik ajavahe ja teist köidet lugema hakates oli juba veidi raske meenutada, et mis esimeses täpselt toimus või kas mingi konkreetne sündmus toimus esimeses köites või sarja varasemates romaanides. Sarjale omane sünge fatalism (eriti, mis puutub Cersei solgerdamistesse, kes suures ennustusehirmus valesid samme astub), julmus ja must huumor on ka "Vareste pidusöögis" olemas, ent nii paksust romaanist ootaks nagu midagi enamat, kui vahepeatükki tohutus saagas. Hindeks seega "4" tugeva plussiga.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: