Kasutajainfo

Tšõngõz Ajtmatov

12.12.1928-

Teosed

· Tšõngõz Ajtmatov ·

I dolše veka dlitsja den

(romaan aastast 1980)

ajakirjapublikatsioon: «Novõi mir» 1980; nr. 11
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Ja sajandist on pikem päev»
Tallinn «Eesti Raamat» 1983 (Nüüdisromaan)

Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
1
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Raamat oli igav. Ei soovita seda kellelegi lugeda, eriti nendele kelle ei meeldi segased raamatud. Tegelikult see oli üks raamat mille lugemiseks pidin end taga sundima. Õigemini öeldes mind sunniti taga, kuna see oli keskooli ajal kohustuslikuks kirjanduseks. Ise enesest ma ei leidnud sealt midagi nii väärtuslikku mille eest panna teda lausa kohustuslikuks kirjanduseks. Saan aru "Meister ja Margaritast" too oli väärt midagi, kuid see mitte. Esiteks ei saanud ma juba eriti pihta sellele tegevusele, mis seal toimus. Siis ei saanud ma ka täpselt aru mida seal öelda taheti, sisu oli keerukas ja segane üle üldse oli halva teostusega raamat. See raamat oli igatahes mitte midagi ütlev ja lihtsalt igav lugeda. Enne raamatu kirjutamist oleks võinud kirjanik endale selgeks teha milleni ta välja jõuda tahab. Jättis väga läbi mõtlemata teose mulje. Teemad kogu aeg hüpplesid tähendab, et ei olnud mingit sujuvat üleminekut episoodilt episoodile vaid lihtsalt, kui peatükk sai läbi mindi uue teema juurde. Ma ei saanu sellest sisust mitte mõhkugi aru. Vähe sellest, sellel raamatul puudus ju praktiliselt täielikult nii sissejuhatu kui ka lõppsõna. Mitte ei soovita lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Mina soovitan küll seda raamatut lugeda. Ka Satyrosel - hoolikamalt. "Viit" ei pane seepärast, et ulmeosa oli tõesti mõnevõrra tagasihoidlik, aga mingi superfantastiline kest oleks loole ainult halba teinud. Ajtmatov on ikka ainus Kesk-Aasia kirjanik, keda tasub lugeda. "Tapalava" on veel parem, ehkki mitte ulme.
Teksti loeti eesti keeles

Natuke üllatav, et seda raamatut nii vähe arvustatud on. Võob-olla veelkordne näide, et kui mõni kirjanik juba kohustusliku kirjanduse hulka satub, on temaga lood halvad ;-) Kui nüüd keegi ootab minu tavalist suhtumis nõukogude ulmesse, siis... see raamat ei ole tavaline, see ei ole "nõukogude" ja selle ulmeline liin on vaid peamise illustreerimiseks. See on väga realistlik jutustus ühe inimese elust, karge, parajalt kurb ja väga eluline. Seda raamatut ei saa lugeda nagu ulmet, siis on tulemuseks häving. Kaks liini - ulmeline ja realislik toimivad kõrvuti, ruumiliselt väga lähedal, saamata tegelikult kordagi kokku. Ulmeline (kontakt võõrtsivilisatisooniga ja mis sellest saab) on natuke irooniline oma teinekord talumatu absurdini viidud deklaratiivsusega (jäädes siiski väga usutavaks), realistlik pool aga lihtsalt hea ja südamesseminev, kuigi et annaks jumal noortele jõudu natuke süveneda ja mis seal salata - võin eksida, aga pean vene ülemöödunud sajandi realistliku kirjanduskoolkonna mõjuks teatud sõnaohtrust ja mõtete peenemate nüanssideni lahtiseletamist. Kokku saavad need pooled aga raamatu mõttes. Milline see aga on, avastage ise. Kokkuvõtvalt - sisuliselt maagilisse realismi kuuluv üsna omapärane raamat, mille lugemist ei kahetse.

12.12.2007 --
Ei suuda tema 79 sünnipäeva puhul jätta ära toomata, milliste nimede all ta maailmas tuntud on:Ajtmatov, Cingiz
Aitmatow, Tschingis
Aitmatôp, Tsinghid
Aitmatov, Ch.
Aitmatov, Chinghis
Aitmatov, Chinghiz
Aitmatov, Chingiz
Aitmatov, Chingiz Torekulovich
Aitmatov, Chinguiz
Aitmatov, Chynggyz
Aitmatov, Chyngyz
Aitmatov, Chynhiz
Aitmatov, Cingiz
Aitmatov, Cingiz T.
Aitmatov, Genghis
Aitmatov, Shyngghys
Aitmatov, Tchinguiz
Aitmatov, Tshinguiz
Aitmatov, Tschingis
Aitmatov, Tsingiz
Ajtmatov, Cingis
Ajtmatov, Cingiz T.
Ajtmatov, Cingiz Torekulovic
Ajtmatov, Cy¸ngyz
Ajtmatov, Djingiz
Ajtmatov, Dshingis
Ajtmatow, Tschingis
Ajtmatow, Tschyngys
Ajtmatow, Tschynggys
Aytmatov, Cengiz
Aytmatuf, Tshinghiz
Ajtmatow, Czingiz
Meie nimekuju veel siia otsa, ja nimekiri ei ole kahtlemata täielik...

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020

Autorite sildid: