Kasutajainfo

Tšõngõz Ajtmatov

12.12.1928-

Teosed

· Tšõngõz Ajtmatov ·

I dolše veka dlitsja den

(romaan aastast 1980)

ajakirjapublikatsioon: «Novõi mir» 1980; nr. 11
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Ja sajandist on pikem päev»
Tallinn «Eesti Raamat» 1983 (Nüüdisromaan)

Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
1
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Raamat oli igav. Ei soovita seda kellelegi lugeda, eriti nendele kelle ei meeldi segased raamatud. Tegelikult see oli üks raamat mille lugemiseks pidin end taga sundima. Õigemini öeldes mind sunniti taga, kuna see oli keskooli ajal kohustuslikuks kirjanduseks. Ise enesest ma ei leidnud sealt midagi nii väärtuslikku mille eest panna teda lausa kohustuslikuks kirjanduseks. Saan aru "Meister ja Margaritast" too oli väärt midagi, kuid see mitte. Esiteks ei saanud ma juba eriti pihta sellele tegevusele, mis seal toimus. Siis ei saanud ma ka täpselt aru mida seal öelda taheti, sisu oli keerukas ja segane üle üldse oli halva teostusega raamat. See raamat oli igatahes mitte midagi ütlev ja lihtsalt igav lugeda. Enne raamatu kirjutamist oleks võinud kirjanik endale selgeks teha milleni ta välja jõuda tahab. Jättis väga läbi mõtlemata teose mulje. Teemad kogu aeg hüpplesid tähendab, et ei olnud mingit sujuvat üleminekut episoodilt episoodile vaid lihtsalt, kui peatükk sai läbi mindi uue teema juurde. Ma ei saanu sellest sisust mitte mõhkugi aru. Vähe sellest, sellel raamatul puudus ju praktiliselt täielikult nii sissejuhatu kui ka lõppsõna. Mitte ei soovita lugeda.
Teksti loeti eesti keeles

Mina soovitan küll seda raamatut lugeda. Ka Satyrosel - hoolikamalt. "Viit" ei pane seepärast, et ulmeosa oli tõesti mõnevõrra tagasihoidlik, aga mingi superfantastiline kest oleks loole ainult halba teinud. Ajtmatov on ikka ainus Kesk-Aasia kirjanik, keda tasub lugeda. "Tapalava" on veel parem, ehkki mitte ulme.
Teksti loeti eesti keeles

Natuke üllatav, et seda raamatut nii vähe arvustatud on. Võob-olla veelkordne näide, et kui mõni kirjanik juba kohustusliku kirjanduse hulka satub, on temaga lood halvad ;-) Kui nüüd keegi ootab minu tavalist suhtumis nõukogude ulmesse, siis... see raamat ei ole tavaline, see ei ole "nõukogude" ja selle ulmeline liin on vaid peamise illustreerimiseks. See on väga realistlik jutustus ühe inimese elust, karge, parajalt kurb ja väga eluline. Seda raamatut ei saa lugeda nagu ulmet, siis on tulemuseks häving. Kaks liini - ulmeline ja realislik toimivad kõrvuti, ruumiliselt väga lähedal, saamata tegelikult kordagi kokku. Ulmeline (kontakt võõrtsivilisatisooniga ja mis sellest saab) on natuke irooniline oma teinekord talumatu absurdini viidud deklaratiivsusega (jäädes siiski väga usutavaks), realistlik pool aga lihtsalt hea ja südamesseminev, kuigi et annaks jumal noortele jõudu natuke süveneda ja mis seal salata - võin eksida, aga pean vene ülemöödunud sajandi realistliku kirjanduskoolkonna mõjuks teatud sõnaohtrust ja mõtete peenemate nüanssideni lahtiseletamist. Kokku saavad need pooled aga raamatu mõttes. Milline see aga on, avastage ise. Kokkuvõtvalt - sisuliselt maagilisse realismi kuuluv üsna omapärane raamat, mille lugemist ei kahetse.

12.12.2007 --
Ei suuda tema 79 sünnipäeva puhul jätta ära toomata, milliste nimede all ta maailmas tuntud on:Ajtmatov, Cingiz
Aitmatow, Tschingis
Aitmatôp, Tsinghid
Aitmatov, Ch.
Aitmatov, Chinghis
Aitmatov, Chinghiz
Aitmatov, Chingiz
Aitmatov, Chingiz Torekulovich
Aitmatov, Chinguiz
Aitmatov, Chynggyz
Aitmatov, Chyngyz
Aitmatov, Chynhiz
Aitmatov, Cingiz
Aitmatov, Cingiz T.
Aitmatov, Genghis
Aitmatov, Shyngghys
Aitmatov, Tchinguiz
Aitmatov, Tshinguiz
Aitmatov, Tschingis
Aitmatov, Tsingiz
Ajtmatov, Cingis
Ajtmatov, Cingiz T.
Ajtmatov, Cingiz Torekulovic
Ajtmatov, Cy¸ngyz
Ajtmatov, Djingiz
Ajtmatov, Dshingis
Ajtmatow, Tschingis
Ajtmatow, Tschyngys
Ajtmatow, Tschynggys
Aytmatov, Cengiz
Aytmatuf, Tshinghiz
Ajtmatow, Czingiz
Meie nimekuju veel siia otsa, ja nimekiri ei ole kahtlemata täielik...

Teksti loeti eesti keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Vaikuse sõdalased on küllalt meeliköitev romaan. Autor on päris palju vaeva näinud tegelaste välimuse  kirjeldamisele. Kõige rohkem on värvi saanud ootuspäraselt peategelane Tixu, kelle kohta lugeja võib isegi lapsepõlve ja hariduselu seikasid teada saada. Huvitavad on ka mõned episoodilised tegelased (nt üks šamaan ja üks poliitik), kuid kõige olulisema naistegelase kirjeldamine jääb pisut ühekülgseks.
 
Romaani sündmused kulgevad rööbiti mitmel planeedil, mistõttu suhteliselt suure loetud lehekülgede mahu juures, milleks ma kulutasin märkimisväärse hulga aega, möödub romaanis aega suhteliselt vähe, ja sellega oli algul vaja harjuda.
 
Romaani üldine õhustik on võrdlemisi sünge. Näiteks planeedi Punatäpp, kus toimub viie peatüki tegevus, ühiskond on düstoopiline. Kurjategijate ja heidikute ohtrus on omane just sellele planeedile, kuid  kõrvalekalletega tegelaste lai valik on esindatud teistelgi planeetidel.
Teksti loeti saksa keeles

Romaan algab sellise tagasihoidliku taustaga kangelase küllaltki napi kirjeldusega, mistõttu esimest paari peatükki lugedes küsisin endalt, kas loost üldse asja võib saada. Pikapeale aga olukord paranes, lugu muutus põnevamaks, kuigi peategelane jäi endiselt vähehoomatavaks. Üheksanda peatüki paiku hakkasid ilmnema mõned sarnasused van Vogti teostega, mida ma küll oodata ei osanud, kuid mis kokkuvõttes mõjusid pigem positiivselt. 
Teksti loeti inglise keeles

Greenworld — unustatud planeet“ on lugu kosmoses laevahuku üle elanud seitsmeliikmelisest seltskonnast, kes satub ühele nurgatagusele planeedile. Maa-sarnase planeedi teeb eriliseks, vähemalt autori arvates, selle koloniseerimise ajalugu. Greenworldi koloniseerimist alustati 2000. aasta paiku. Peagi pärast uusasukate planeedile toimetamist jäeti sealsed kolonistid kas tahtlikult või juhuslikult isolatsiooni ja unustati. Päeval, mil sinna saabub laevaõnnetusest pääsenud seitsmik (see on u aastal 2250), on Greenworld olnud juba üle paari sajandi Päikeseimpeeriumist ära lõigatud.

 

Tegelaste hulk, keda selles suhteliselt lühikeses tekstis lugejale tutvustatakse, on mõistlikult väike – nimeliselt mainitakse neist umbes 20-t. Üldiselt tegelastelimuse kirjeldamisele sõnu ei kulutata. Peale nime antakse teada tolle elukutse-tegevusala ja sõjaväeline auaste (kui on). Kohati on ära toodud tegelase vanus, Raamatu peategelaseks võib pidada hiirkobras Gucky’t. Umbes meetripikkune näriline on sageli pildil. Teised tegelased jäävad Gucky varju. Neist võiks mainida kapten Per Durac’i, tehnik Markus Rondinit ja professor Wladimir Bogowskit.

Lugedes jäi mulje, et sündmused toimuvad kiiresti. Nagu öeldud, tegelaste kirjeldamisega eriti vaeva pole nähtud. Sama võib õelda ümbruse kohta: loodus ja linnaruum esinevad siin pigem väljajätuna, millegina, mille lugeja oma kujutlusvõimega täitma peaks. Ja isegi sel juhul mõjus teose lõpus Gucky arvamus, nagu oleks Greenworld’s olnud midagi paradiislikku, üllatavana.

 

Teksti loeti vene keeles

Jutt vananevast seiklejast, keda kuulujuttudest ajendatud uudishimu toob kaugele planeedile. Ta on teada saanud, et Seitsme Maskiga Planeet on üsna omapärane ilmaruumi asustatud planeetide hulgas. Sellel puuduvad sõjad, vaenutegevus ja kannatused. Mingis mõttes olevat tsivilisatsioon seal jõudnud oma viimasesse arengujärku. Üldiselt aga on Seitsme Maskiga Planeedist teada vähe — maalane Stello ei ole isegi kindel, mis päritolu on sealsed asukad.
Teksti loeti vene keeles

Tegemist on justkui gootiliku õudusjutuga, millele autor on keelemänguga pisut vinti peale keeranud. Loo tegevus toimub Inglismaal ühes keskaegses lossis. Peategelaseks on keegi daam, kes on selle maja pärija.
Teksti loeti vene keeles

 Pärast karme lahinguid on sõjamees taas koduplaneedile jõudnud, olles väliselt terve, sisemiselt aga muserdunud. Peategelase mälestused sõjaväljal juhtunust on katkendlikud ja teda painavad sund-unenäod.
Teksti loeti vene keeles

Jutt on esitatud 16-aastase Monika päevikukatkendina. Peategelane räägib oma raskest ja üksildasest elust tulnukate okupatsiooni ajal.
Teksti loeti vene keeles

Matkahuvilisest riigiametnik on saanud puhkuse vihmaperioodil. Peategelane ei lase kehval aastaajal ennast heidutada ja alustab jalgsimatka oma kodumaa väheasustatud piirkonnas. Peagi jõuab väsinud rännumees  teeäärsesse kõrtsi, kus kohtab rohkem ja vähem värvikaid tegelasi.
Teksti loeti vene keeles

Selle laastu peategelaseks on robot, kes oma võimekuse tõttu on saanud tülikaks korporatsioonile, mis ta kokku pani. Korporatsiooni direktorite nõukogu arvates ohustab too robot nende positsiooni ja tekitab ühtlasi alaväärsustunde kõigis ettevõtte vähem võimekamates töötajates-ametnikes. Igatahes alustab peategelane oma töökarjääri keldrikorrusel paiknevas laadimisosakonnas.
Teksti loeti vene keeles

 Tänu Fata-Morgana 4-le olen jõudnud selliste autoriteni nagu S Weinbaum, L Brackett, L Biggle Jr, C Cartmill ja P Anthony, kui mainida  valikuliselt. Käsitlemist leiavad erinevad teemad: Üliinimese suhted tavainimesega, sümbioos, postapokalüptika, hoiatus jne.
Teksti loeti vene keeles