Kasutajainfo

Kage Baker

10.06.1952-31.01.2010

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kage Baker ·

Smart Alec

(jutt aastast 1999)

ajakirjapublikatsioon: «Asimov`s Science Fiction» 1999; september
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Company lugude ühe alamsarja, Alec Checkerfieldi sarja, avatekst ning ilmumisjärjekorras üldse ainult viies. Kirjanik ise on ta Company-juttude esimeses kogumikus paigutanud järjekorras teiseks… küllap sellepärast, et Alec näikse olevat sarja finaalis keskse tähtsusega tegelane. Kui Company jutte - mis on romaanisarja saatev komplimentaarne materjal - ühest kogumikust lugeda, siis jooksebki Aleci sari nagu küborgite seikluste omadest eraldi, ehk siis reaalajas tulevikus, 2355. aasta lähistel, mis on see salapärane aasta, mil küborgite tegevus lõpetatakse. Esialgu on Alec aga ainult 5-aastane poisijõmpsikas 2325 aastas. Selles jutus tutvustab Baker esmakordselt oma luupainajalikku tulevikumaailma, mis on tekkinud poliitilise korrektsuse järk-järgulise seadustamise tulemusel, milles riik muudkui keelab, tsenseerib ja reguleerib (alkohol, loomsed toiduained, seks, tubakas, raamatud jne) ja vabadus on ainult ajalooline mõiste.

Selles novellettis tutvustatakse Aleci perekonda, mis polegi õieti perekond: aastane poiss on ülemteenri hoole all, isa seilab merd ja ema on lahutanud. Talle soetatakse elektrooniline kasvatusvahend, Playmate, mis on sihuke küberspioon, kes peab lapsest respektaabli ühiskonnaliikme kasvatama ja sealjuures edastab kõike kahtlast isiksuse arengu kohta kuhu vaja. Playmate ilmub „vana merekaru” virtuaalisikuna, aga kui ta tahab poisi oma virtuaalmaailma tuua juhtub hoopis midagi vastupidist. Masin avastab, et poisi aju ei olegi nagu (tavalise) inimese oma ning hoopis Alec programmeerib Playmate’i ümber – piraadikapten Henry Morganiks.

Aleci saladus veel ei selgugi – ta on kas geneetiliselt edendatud või sootuks küborg; tema nö. isa muide on Dr. Zeus Inc’i. üks direktoritest. Alec kasvab siis piraadi käe all, mis näib tähendavat, et temast kasvab üks ainukesi mõistlikke inimesi selles haiges maailmas.

Teksti loeti inglise keeles

Päris vinge lugu,mis paraku jättis kuidagi lõpetamata mulje. See tähendab, tegu tundus olevat (ja ilmselt ongi) miski pikema asja eellooga. Iseseisva jutu mõõtu kuidagi ei andnud nagu välja, just selle tõttu et lõppes seal otsa kus jutt oleks õieti pidanud algama. Aga tegu oli muidu hea asjaga, imelpas Aleci varajase nooruse kirjeldus. Hargla poolt mainitud Playmate ehk küberkasvataja ilmus alles suht jutu lõpus välja, ennem tegeleti poisi võrdlemisi õnnetu lapsepõlve kirjeldamisega.

Mu huvi Company-sarja vastu muudkui kasvab...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019
detsember 2018

Autorite sildid: