Kasutajainfo

Charles Sheffield

25.06.1935-2.11.2002

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Sheffield ·

Georgia on My Mind

(jutt aastast 1993)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction and Fact» 1993; jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Georgia mu südames»
antoloogia «Pilet utoopiasse» 2007

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
4
3
0
0
Keskmine hinne
4.286
Arvustused (14)

Kaks arvutifriiki-teadurit avastavad kuskilt Uus-Meremaa Lõunasaare kolkast, mingist iidsest osmikust kolm kastitäit kõikvõimalikke vidinaid, rattakesi-mutrikesi ja kirjalikke materjale. Lähemal uurimisel selgub, et vidinad on pärit vana Charles Babagge`i aritmeetilise masina kyljest. Töötava, isegi täiustatud mudeli kyljest, sealjuures!

Babagge ise oma aparaati teadupärast kunagi käima ei saanudki. Samuti sisaldub leitud materjalide hulgas ka yks esimesi programmeerimisõpikuid. Kirjutatud kyll paar aastat peale seda kui Ada Lovelace oma märkmetega maha sai.. Samas on leitud uurimismaterjalid nii teoorias kui praktikas oluliselt kaugemale jõudnud kui Byroni tytrekese omad..

Muuseas, too Georgia seal jutu pealkirjas ei ole mitte USA osariik, isegi mitte Gruusia. Nagu selgub on maailma kaardil veel kolmaski sellenimeline paik - parasjagu antarktiline yksik saareke Atlandi ookeanis.

Fantastiliselt hea lugu! Esiteks minule isiklikult ysna sydamelähedane teema, teiseks mõnusalt, hästi ja hoogsalt kirjutatud. Võrdlemisi pikk jutt, mida sellest hoolimata on võimalik yhe hingetõmbega läbi lugeda. Kindel viis.

Teksti loeti inglise keeles

Kirjutan alla eelmise arvustaja Avo Nappo väidetele. On jah fantastiliselt hea lugu, mida on võimalik ühe hingetõmbega läbi lugeda. Ja seda hoolimata asjaolust, et ma pole teadlikult arvutite alal kuigi tugev ja vaatan igasugu arvutipedendust põlastuseseguse halvakspanuga.

Jutt kahe omamoodi fanaatilise teadlase uurimistööst kaugel Uus-Meremaa Lõunasaarel on karge, nukker ja kergelt poeetiline. Uurijatele avaneb pilt pooleteise sajandi kaugusel sealsamas elanud verepilastust harrastanud misjonäridest on aga ainult pool tõde... Mis siin pikemalt seletada, lugege ise. Eesti keeles ilmunud ulmeantoloogias "Pilet Utoopiasse".

Teksti loeti eesti keeles

Kõik on fantastiliselt hea (noh, ja natuke naljakas ka on aastal 2007 lugeda seda 90-te alguse arvutitega pusimist) kuni lõpuni. Jutul puudub korralik lõpp, tekst lihtsalt katkeb. OK, lugeja teab, nagu ka need kaks teadlast teavad, et nad Georgia saarelt enam midagi ei leia ja et need alienid olid tõelised, aga kurat võtaks, jutul on lõpp puudu.
Teksti loeti eesti keeles

Hea jutt jah, aga tõesti ilma lõputa. Ja minu arvates on kullakangid maitsevääratus... Kui püss on seinal, peab see enne etenduse lõppu ka pauku tegema. Milleks küll oli sellesse juttu vaja 2M USD eest kulda?
Teksti loeti eesti keeles

See on ainus tekst, millele ma antoloogias "Pilet utoopiasse" nelja panen. Keel on lame ja igav nagu lennukirada, ei ühtegi kujundit. Loo päästab korralik stoori. Tegelikult ei kujutagi ma ette, kuidas sellest avatud lõpuga jutust saaks puändiga lugu.

Kogumikku sai võetud sellepärast, et lugejal oleks võimalik ka minu maitsele mittevastavaid jutte lugeda.
Teksti loeti inglise keeles

Ma poleks nii leebe - kui jutul on lõpp puudu, siis on jutt kehv. Ütleb ju vanasõnagi - lõpp hea, kõik hea. Järelikult - lõpp puudu, kõik puudu.

Peale selle õnnetu lõpu oli jutul veel muidki hädasid. Ülalpool kirjeldatud kullakangid mind eriti ei häirinud, pigem jäi segaseks see, miks oli õel-vennal vaja tulnukate asukoht analüütilise arvutiga välja arvutada, kui oleks piisanud lihtsalt küsimisest? Ja miks oli vaja see rauakolakas kuhugi kaasa vedada, tulnukate jaoks ei kujutanud see ju mingisugust väärtust.

Aga selles suhtes oli jutuke küll hariv, et sain teada Charles Babbagest ja Ada Lovelace`ist.

Teksti loeti eesti keeles

Veider on see lugu kindlasti. Mitte just kõige tugevam idee, kuid paras selline. Huvitav ja detailiderohke teema-arendus ning siis ilma lõputa lõpp. Igatahes kuidagi pettasaanud tunne oli peale lugemist ning see ei ole ju hea. Igatahes jääb mulje, et autor ei tea, kuidas jutu käigus välja käidud ideid omavahel ühtseks tervikuks kokku põimida. Aga Hugo ja Nebula jaoks sellest piisas. Veider. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Minu jaoks väga ulmega tegemist ei olnud. See, et mehaaniline arvuti töötati välja pisut varem kui arvati? Või see, et täiesti kõrvaltegelastena vilksatavad läbi tulnukad? Tekst ise on tõesti teadlase kirjutatud. Pisiasjadeni viimistletud, aga kuiv. Mitte minu maitse. Autor keskendub kogu jõu ja kirega arvutile, jättes tulnukatele paratamatu, aga soovimatu lapse rolli. Oi, kuidas peategelased arutlevad ja vaidlevad arvuti teemadel, kahtlevad, kõhklevad, on õhinal, on skeptilised, ei usu oma silmi jne... Ja samas, tulnukate olemasolu võetakse teadmiseks möödaminnes - ahah, no mis seal ikka. Ja lõpp on selline nagu teadlaselt just ootakski. Kui käegakatsutavaid tõendeid ei ole, siis pole seda kunagi olemas olnudki.
Teksti loeti eesti keeles

Fantastiliselt hästi kirjapandud jutt kus põnevus kasvas iga loetud lehega üha enam ja enam. Lõpus tabas mind aga ränk pettumus. Loo niidid viisid kõik vette ja kogu lugu jäi poolikult õhku rippuma. Natuke naljakas tundus mulle ka see kuis teadlased maailma olulisima avastuse läevpakul seistes suutsid mõelda ainult sellest, kuidas leida ühe antiikse arvuti vrakki. Seega hindeks kolm.
Teksti loeti eesti keeles

Super! Üks suurimaid elamusi viimase viie aasta jooksul. Mõnus lugemine - ja VÄGA omapärane kirjndus! Mida paremat võiks veel tahta.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022

Autorite sildid: