Kasutajainfo

Mario Kivistik

15.06.1955–

  • Eesti

Teosed

· Mario Kivistik ·

Lend võimatusse

(antoloogia aastast 2004)

eesti keeles: Tallinn «Salasõna» 2004 (Mardus)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
4
1
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Võinuks ka kolme panna. Kuuest jutust viis pole kohe üldse minu maitse. Just eesti autorid jätsid vastuolulise mulje: kõik valdavad hästi keelt, on teravmeelseid kujundeid ja intelligentne lause (eriti Simpsonil ja Veskimehel). Ent teemad on kuidagi puusse. Hargla loost hõngub liigselt pateetilist õhkamist, ei saagi aru, on see siiras või kunstlik. See inimkonna probleemide "tähendusrikas" ja "sügav" lahendamine ei võta muigamagi. Simpsonil sama häda. Iga lause eraldi võttes on kompvek, ent sisu on õõnes. Simpsoni jutt siiski võttis lõpus muigama (mitte et autor seda planeerinuks), ehkki algus pani mu tõsisele proovile: hulk nimesid, viiteid olevustele ja sündmustele sellise enesestmõistetavusega koos, et tekkis suisa arvamine, et olen sarja esimesed osad lugemata jätnud. Veskimees on... Veskimees. Jäänud iseendaks; rangelt väljakujunenud (poliitiline) maailmavaade pluss armastus "raua" vastu. Humanitaaräärmuslasest lugejale raskepärane, ehkki keeleliselt tipp-topp.

Jack Londonit lugesin viimati vist 20 aastat tagasi ja "Red One" oli meeldiv üllatus. Poleks autorit teadnud, poleks uskunud, et London. Eraldi hinnates paneksin vist viie ära. Red One... Veretaja... Tuleb meelde, et Kivistik tõlkis ühes teises teoses "Shrike´i" Veristajaks. Noh, võib ju ka nii.

Lovecrafti jutt on tema 3-kõitelises kogutud teostes paigutet sellesse raamatusse, mis peaks hõlmama tema tugevamaid ja "olulisemaid" jutte. Minu meelest on see aga üsna tuim jura. Mõned aastad tagasi sai loetud, aga polnud enam meeleski. Tõlkes on lõbusaid arhaisme. Küll see Hirm oli ikka jube: küll ta ikka "luuris", küll ta "vaanis", küll ta "jõõris", küll ta käis mööda "oose"... hea, et originaal oli käepärast võtta, sain ka eesti keeles targemaks.

Vernon Lee jutt mu meelest suht keskpärane, loodetavasti läheb varsti meelest.

Väga pika miinusega neli, lihtsalt kokkupuude minu maitsega oli hõre.

Teksti loeti eesti keeles

Täiesti talutav kogumik, kuigi üldkokkuvõttes natuke liiga keskpärane. Ma ei leidnud ühtegi lugu, mis oleks mind kuhugi poole väga liigutanud. Oli häid jutte ja oli natuke halvemaid, kuid mitte ühtegi säravat tähte ja ka mitte ühtegi "ämbrit". Pani nagu natuke õlgu kehitama, kuid ühtegi halba sõna ka pole öelda. Neli miiiinus!
Teksti loeti eesti keeles

Hea kogumik. Viite kokku ei saa, kuid nelja väärt on igati. Minu edetabel - 1)Lovecraft(müstiline õhustik; ainus, mis juttu rikkus oli "luuriv"...);2)London(esmatutvus tema selle poolega oli igati nauditav);3)Simpson(oli raske valida ülejäänud 4 jutu seast, milline sobiks järgmiseks, kuna endale jäi mulje, et ükski polnud küllalt hea, kuid võitis siis vana hea Abaddon);4)Hargla(ei oska enam eriti midagi öelda, mis erineks mu kommentaarist eraldi; tühi);5)Lee(müstika);6)Veskimees(last, but not least - nagu ütlesin, on viimased 4 üpriski u samasugused mu silmis, hoolimata siis mu hinnetest neile eraldi).
Teksti loeti eesti keeles

Hinne oleks võinud ka "kaks" olla ja sai palli võrra kergitatud ainult auväärset esikohta eesti ulmesarjade parnassil silmas pidades. Nimelt on selle köite näol tegu viimasega sellest kultusmainelisest antoloogiasarjast. Viimases köites paraku midagi väga hõiskamisväärset pole: Hargla enam kui ilmetu ja Harglale ebatüüpiliselt kergelt moraalitsev lugu ning vanameister Simpsoni karmikoeline fantasy ja Jack Londoni karm sf. Ja ongi kõik, ülejäänud lood olid lihtsalt sitad või siis lausa väga sitad. Aga Marduse sari oli aus, sügav kummardus selle eest.

Tegelikult võiks keegi "Best of`i" kokku seada, eriti Abel Cain on täiesti teenimatult unustusehõlma vajumas. Minu hinnagul on (oli?) tegu ühe eesti parima ulmekirjanikuga, kes tundis end ühtmoodi vabalt kõigis kolmes ulmet moodustavas alamžanris. Tema lood lausa karjuvad kordustrükkide järele, näiteks "N`Yargal" lööb pika puuga kõik teised eesti lovecraftiaanasse pürgivad suleharjutused.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: