Kasutajainfo

Mario Kivistik

15.06.1955–

  • Eesti

Teosed

· Mario Kivistik ·

Vereta jaht

(antoloogia aastast 2001)

eesti keeles: Tallinn «Salasõna» 2001 (Mardus)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
9
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (9)

Täiesti kobe kogumik, seekord! Kuigi kujundus pole just suurem asi. Ostma eriti ei kutsuks!

Jutte on seinast seina, nii teema kui ka taseme poolest. Isegi peaaegu kõik tõlkejutud olid trükkimist väärt ja üle keskmise paremad (va Grin´i oma). Kodumaistelt autoritelt olid paremad palad Hargla, Trinity ja Simpsoni sulest. Natuke kaugemale taha jäid Laur ja Maapoeg ja Perner. Ülejäänud paistsid olevat “augutäide”.

Vangonen kirjutab muidu hästi, aga konkreetne lugu oli täiesti mõttetu. Ei olnud sel ei tegu ega nägu. Piirsild pole isegi kommenteerimist väärt.

Hargla “Vereta jaht” haaras korralikult ja üllatas uudse teemaga. Hea variatsioon Tondipüüdjast.

Trinity üllatas seekord pea-aegu et SF-iga. Autor oskab luua maailma, nii et see elama hakkab ja meeleolu tekitab.

Simpsonil ka justkui SF lugu, mis tekitab küll hunniku paralleele, aga ometi kannab hästi omapärast nägemust. Nii head Simpsoni pole juba tükka aega lugenud!

Teistel ei kandnud idee eriti välja ja takerdus kuhugi ridade vahele. Lauri keeleline teostus oli päris hea, aga jutust jäi järele vaid nukker pildike, mis eriti midagi ei öelnud. Perneriga sama lugu, ainult pildike oli mitte nukker, vaid üritas olla kuidagi müstiline. Maapojal oli algul kõik okey, aga siis hääbus jutt arusaamatusse müstikasse, millele ei raatsinud autor ühtegi seletavat kommentaari lisada. Tundus nagu oleks jutt jutu pärast, et loe, kui igav on!

Kokkuvõtteks mätsisid paremad lood (koos välisautoritega) puudujäägid kinni. Head ja halvad lood läksid keskelt pooleks. Aga eks nii nende kogumikega olegi! 4 pisikese miinusega.

Teksti loeti eesti keeles

Enamjaolt olen Orcusega nõus.

Lugude keskmine tuli mul 3,3, aga Kivistiku artikkel ja eriti lõpuosa, kus Eesti ulmekirjanikud ja -fännid üksteist arvustavad, tõstis kogumiku hinnet. Kaanepildi valik on seevastu äpardunud.

SF on Trinity ja Simpson, F Stableford, Laur ja Grin, teised H.
Tõlkejutud olid peale Grini väärt avaldamist ja kogumiku parimad.
Eesti autoritest olid head Hargla ja mulle suureks üllatuseks Piirisild. Normaalse jutuga said maha Laur, Trinity ja Simpson. Väga halba juttu seekord polnudki.

Teksti loeti eesti keeles

Üldjoontes nõustuks eelkõnelejatega. Tõlkejutud oli head, eriti tõstaks esile Sawyer`i ja Nenoneni jutud. Ka Stableford`il polnud häda midagi, Grin oli aga allapoole keskmist. Eesti autoritest suutsid väga hea mulje jätta Trinity ja ka Maapoeg üllatas. Hargla oli oma keskmisel tasemel, kusjuures idee eriti uudne minu jaoks küll polnud. Perner ja Laur suutsid küll korralikult ja ladusalt kirjutada, kuid jutud ei hakanud elama. Jäi järgi küll mingi pildike, kuid see oli ka kõik. Täieliku pettumuse valmistasid Vangonen, Piirisild ja Simpson oma häguste ja mitte midagi ütlevate lugudega. Kokkuvõttes jäi siiski raamatust positiivne mulje. Neli väikese miinusega.
Teksti loeti eesti keeles

Kõige rohkem meeldisid Hargla, Nenoneni, Sawyeri, Trinity ja Stablefordi sulest sündinud ja selle kogumiku kaante vahele sattunud lood. Teised jäid veidi nõrgemaks ja leidus ka paar jamat lugu.
Teksti loeti eesti keeles

Tõlkejuttudest avaldasid kõige paremat muljet Sawyeri ja Nenoneni jutud. Trinity jättis kodumaistest autoritest kõige meeldivama mälestuse. Mario kivistiku artikkel muutis ka kogumikku vähe asjalikumaks.
Teksti loeti eesti keeles

Üsna tavaline viimaste aegade Mardus. Tõlgetele pole eriti midagi ette heita, kodumaised jutud on nagu nad on. Üldine tase küll üle eesti keskmine, kuid leidub ka paar väga segast ja hägust juttu (Piirisild, Vangonen). Positiivset leidub siiski rohkem, kui negatiivset.
Teksti loeti eesti keeles

Õiglast hinnet panna on väga raske, kuna lugusid ise hindasin kõigi viie hindega. Uued autorid vanade kalade vahel andsid uut maitset, kuid eriti ei meeldind. Parim lugu oli imho Nenoneni oma, lähedale sellele sai ka Hargla. Nagu mainisin, ei ole eriti kursis soome kirjanikega, ja esimene kokkupuude soome ulmega oli paljulubav. Hinde tõstab siiski kolmelt neljale taga olnud huvitav lisamaterjal. Kahjuks ei ole Kivistiku artikli kirjutamise põhjusega eriti tuttav, tean vaid seda, mida sai artiklist järeldada. Kuuest arvustusest olin 3 raamatut lugenud(peagi neli, kuna juubeliväljaanne seisab siinsamas riiulil) ja imo üpriski head kommentaarid. Visiitkaartide kohta pole muud öelda, kui et inimene õpib iga päeva aga sureb ikka lollina. ;)
Teksti loeti eesti keeles

Sellest kogumikust alates kaotasid Marduse antoloogiad järjekorranumbri ja said igaüks endale omaette nime, see siin siis "Vereta jaht", kogumikus leiduva Hargla samanimelise loo järgi. Välisele küljele veel tähelepanu pöörates: pealkaane illustratsiooniks olev Alfred Kubini joonistus ei tööta absoluutselt, pealkaas jätab ebameeldiva, igava ja mittemidagiütleva mulje. Etteruttavalt olgu öeldud, et see viga sai parandatud, järgmised ja kahjuks ka viimased 4 Marduse antoloogiat on väliselt kõik tipp-topp.

See kogumik on ülikõva juba Nenoneni jutu pärast, plussiks on ka Hargla ja Stableford. Piirisilla laastu tasuks lugeda erakordselt mõnusa keelekasutuse pärast.

Vangoneni ja Maria Perneri panust pole põhjust üldse lugeda. Simpsonit, Märt Lauri, Maapoega ja Trinityt tasub ikka lugeda, eriti viimast, aga suhtuda neisse teatavate reservatsioonidega.

Tobedavõitu pealkaanele ei tasu tähelepanu pöörata, see kogumik oleks aukohal igal eesti ulmele pühendatud raamaturiiulil - nagu kogu Marduse kultusehõnguline sari, eranditeta.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: