Kasutajainfo

Mario Kivistik

15.06.1955-

  • Eesti

Teosed

· Mario Kivistik ·

Mardus 1/2000

(antoloogia aastast 2000)

eesti keeles: Tallinn «Salasõna» 2000

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
2
4
1
0
Keskmine hinne
3.143
Arvustused (7)

Hea kogumik, millele tahaks isegi viie panna, aga... ette ja taha on millegipärast niivõrd nadid asjad sattunud, et südametunnistus ei luba praegu rohkem anda kui neli punkti.

Kukesamm tuikus sinna tänna nagu oleks too kukk kuskilt kõrtsist tulnd ja Lihtne unistus... liigagi tüüpiline algaja kirjaniku laastuke. Ka jäi Hargla mu meelest natuke alla oma paremale tasemele.

See-eest Belials on oma loo korralikult paika saanud (hakand viimasel ajal arenema?!), Kelly pala kah väärt asi ja Lindsay samuti (kuigi seda lugu oleks vist kasulikum lugeda koos ülejäänud romaaniga, mine tea...). Smithist ootasin ausalt öelda pisut rohkem kõigi kiidusõnade põhjal, kuid ei või laita ka seda lugu... Viimaste Marduste seast on imho ainult 3/99 paremini välja kukkund.

Teksti loeti eesti keeles

Kolme saab see antoloogia kätte juba lihtsa aritmeetika põhjal: seitsmest jutust kolm said nelja ja neli kolme! Kuid põhjusi on teisigi...

Kohalike autorite puhul on muidugi raske midagi planeerida, aga kas kuidagi poleks võimalik olnud neilt ka mõnda tippteost numbrisse leida? Kasvõi laastu? Okay, Belials on ennast tugevalt ületanud, aga tipplugu see ju pole? Hargla ja Orlau lati alt läbi lippamisest ma parem ei räägi... ning Laarman on ka debütandi kohta siiski nõrk.

Tõlkelugudega on põhiprobleem selles, et hoolimata juttudes toimuvast tegelaste siblimisest ja tõmblemisest on need kõik siiski tegevusvabad seisundijutud, kus põhirõhk kirjelduse ilul ja hämarate mõtete heietamisel. Minu meelest on ka valik pisut kummaline, sest nii Kelly kui ka Smith ei paista sellise esmatutvustamise järel mitte just kõige paremas valguses. Ajakirja napi ruumi raiskamist romaanikatkendile ei pea ma üldsegi õigeks... tegu sedavõrd klassikalise tekstiga, et selle võiks juba siis raamatuna avaldada. Ka ei saa ma rahul olla kahe vana jutuga numbris. Klassika on tore asi ning kindlasti pole ma mingi vanade lugude vaenaja, kuid sedavõrd õhukese vihiku kohta kaks muistset teksti on ikka liiast!

Numbri võibki lugeda pigem rahuldavaks, kui heaks ning kui tahta teha mingit järjestust, siis esikolmik oleks Belials, Smith ja Hargla... pisukese vahe tagant tulevad kaelakuti Karen Orlau ja James Patrick Kelly ning kaugel lõpus vudivad Lindsay ja Laarmann. Head ei saa panna juba seetõttu, et kõiki autoreid esindab nende mitte kõige parem tase... tõsi Lindsay ja Laarmanni kohta ma seda väita ei julge, sest neilt pole ma midagi rohkem lugenud.

Ärgu nüüd autorid ja tegijad viha pidagu, aga isegi vaese arenguriigi Eesti Vabariigi kehvades ja vaestes oludes peaks paremini saama!

Teksti loeti eesti keeles

"Kukesamm" 2 -- "Valguse levi tühjuses" 4 -- "Topisetegija" 3 -- "Koobassaare heinaküün" 4 -- "Maal Dweebi labürint" 4 -- "Lihtne unistus" 4. "Oseaxet" ei hinda, kuna tegemist oli katkendiga, millestki suuremast. Orlau kahjuks üllatas negatiivselt, Belials oli üle oma keskmise, Hargla hea nagu alati, Laarmann oli ka parem kui tavaline debütant, tõlkejutud olid nö "Harju keskmine" (3,5).
Teksti loeti eesti keeles

Kahju, antoloogia läbiv niit oli seekord n6rkus. On selge, et ega ainult kuldmunad ei saagi pudiseda, aga peab siis see muna nyyd niimäda olema?
Teksti loeti eesti keeles

Karen Orlau "Kukesamm" - ülinõrk sogane jamps.

James Patrick Kelly "The Propagation of Light in a Vacuum" - nõrk, segane, pointless.

Veiko Belials "Topisetegija" - päris hea, tabatud on õudusjutu feeling.

David Lindsay "Oceaxe" - kogumiku absoluutne põhi, totaalselt mõttetu lõige miskist ajast ja arust tolmunud ja unustatud romaanist.

Indrek Hargla "Koobassaare heinaküün" - kogumiku absoluutne tipp, eesti etnohorrori üks parimaid jutte.

Clark Ashton Smith "The Maze of Maal Dweb" - CAS`i suurest ja mahukast loomingust eelmaigu andjana päris tubli tükk.

Arvo Laarmann "Lihtne unistus" - nõrk lõpetus muidu tublile almanahhile.

Koondhinne selline nõrgapoolne "neli". Head kaaluvad vead taaskord üles.

Teksti loeti eesti keeles

Lauri, mis juhtus? :)

Ma olen kaugel sellest, et püüda kogumikke hinnata mingi aritmeetilise või kaalutud keskmise hindega, aga siin on juhtunud mingi eksitus!

Ma nõustun täiesti hinnangutega «ülinõrk sogane jamps»; «nõrk, segane, pointless»; «kogumiku absoluutne põhi, totaalselt mõttetu lõige miskist ajast ja arust tolmunud ja unustatud romaanist» ning «nõrk lõpetus», aga selliseid hinnanguid ära teeninud lugusid sisaldav vihik ei saa kuidagi teenida tervikhindeks «nõrka nelja». :D

On tõsiasi, et Marduse viimasest inkarnatsioonist aastail 1999–2004 (kokku 14 numbrit almanahhe) on pärit tugevamaid ja nõrgemaid kogumikke, on suisa päris tugevaidki.

See konkreetne number on päris vilets, kuna lisaks Orlau, Kelly, Lindsay ja Laarmanni ehmatavalt nõrkadele sooritustele on siin ka Hargla konkurentsitult kõige nõrgem etnoõudukas «Koobassaare heinaküün» (õieti pakub sellele kehvuses konkurentsi vaid sama autori «Rabaröövel» samast loomeperioodist), CASi tol perioodil Marduses ilmunud tekstidest kõige mittemidagiütlevam ühik ning Belialsi üsna hall ja keskpärane «õudukas», mis on välja kukkunud sama õudne ja õõvastav kui «Vanaema õunapuu otsas».

Hindeks «nõrk kaks».

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022

Autorite sildid: