Kasutajainfo

R. H. Benson

18.11.1871-19.10.1914

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· R. H. Benson ·

The Watcher

(jutt aastast 1903)

Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

See lühike, ent sugestiivne jutt liigitub ulme vanimasse, hinnatuimasse ja intelligentseimasse alamžanri - horrorisse. Lugu on avaldatud R.H.Bensoni 1903. aastal ilmunud jutukogus "The Light Invisible". See kogu sisaldab omavahel kergelt (peamiselt ühe peategelase kaudu) seotud õudusjutte. Seepärast jäävad lugejale ilmselt silma ka mõned laused, mis vihjavad mingitele varem toimunud sündmustele. (Leheküljel Horrormasters.com on avaldatud jutust teine versioon, kus need laused on välja jäetud.)

Loo sisuks on ühe vana mehe meenutus noorpõlvest, mil testosteroon ning adrenaliin möllavad ja mõistus jääb tahaplaanile. Tookord oli ta soetanud endale püssi ja nautinud võimutunnet, mida relva omamine pakkus. Lihtsalt märkilaskmisest tüdinenud, tekkis tal soov näha, kuidas hukkub tema käe läbi elav olend. Jahilkäigul juhtunud episood (ja loo mõjukaim osa) jääb siinkohal rääkimata, sest siis olekski peaaegu kogu jutt ümber jutustatud (see on 3-4 lk pikk).

Loodetavasti saab eesti lugeja jutuga tutvuda juba järgmises "Algenonis" - siinkirjutaja nauditavas, hõrgus tõlkes.

Teksti loeti inglise keeles

R. H. Benson oli tuntud vaimulik ja kirjamees eelmise sajandi alguse Inglismaal. Teda peetakse muuhulgas ka esimese düstoopilise romaani autoriks. "The Watcher" kuulub, nagu eelarvustaja kenasti märkis, ulme vanimasse jne. jne. žanri - horrorisse. Raske on sellele jubinale mingit konkreetset hinnangut anda. Heietab üks vanamees oma noorpõlvemälestusi, kuidas ta relvaga vekides mööda metsi ringi jooksis ning ühe vaese linnukese maha lasi. Üleloomulik osa on minimaalne ning ilmselgelt kristlusest mõjutatud. Ei pakkunud erilist pinget. Kolm
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: