Kasutajainfo

David Drake

24.09.1945-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· David Drake · S. M. Stirling ·

The Forge

(romaan aastast 1991)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

SF’i yheks standardsemaks tegevuskeskkonnaks on galaktilisele ekspansioonile järgnev kolooniate tagasilangemine barbaarsusesse. Tyypiliselt näidatakse selliselt tekkinud barbaarseid yhiskondi väljastpoolt - kosmoselendudeks vajaliku tehnoloogia säilitanud või taasavastanud progressorite, kaupmeeste või muidu pasatskite silme läbi. Käesolevas seerias näidatakse sellist yhiskonda seestpoolt.
Tegevus toimub planeedil nimega Bellevue. Kosmiliste kontaktide katkemisest on möödunud ca 11 sajandit. Erinevad kunagiste kolonistide ryhmad on etniliste või religioossete tunnuste alusel moodustanud hulga nyydseks feodaalsel arenguastmel riike. Raamatu tegevuse alguseks on tehniline progress kahes neist riikidest jõudnud umbkaudu Maa 19nda sajandi keskpaiga tasemeni. Ylejäänud territooriumeid asustavad jätkuvalt erineval barbaarsuse astmel viibivad karvased kirvestega tyybid.
Kohalikest oludest veel niipalju, et paralleelselt sisse toodud Maa eluvormidega elutsevad Bellevuel jätkuvalt kõikvõimalikud kohalikud saurused. Maa eluvormidest on prominentseimaks koerad. Need on sajandite vältel aretatud suuremaks - nii kopsakamat sorti härja mõõtmetesse, ning kasutatakse põhilise veo ning ratsaloomana.
Religioonidest on esindatud Islam ja vähesel määral kristlus. Põhilseks religiooniks on aga kaotatud tehnoloogiat, eriti arvutustehnikat jumalikustav Täheinimese Vaimu Usk. Kõik enesest lugu pidavad usklikud käivad ringi esivanematelt päritud arvutite trykiplaatidest lahti murtud skeemitykid amulettidena kaelas rippumas ning sõna aamen asemel lõpevad palvused käsuga - endfile ;).
Lähemalt raamatu syzeest. Hoolimata möödunud aastatuhandest, on yks planeedi arvutitest iidsetes katakombides siiski terveks jäänud. Tegemist on vana militaarse tehisintellektiga, kes kogu selle aja kannatlikult soodsaid tingimusi oodanud, et oma kunagisi käskijaid taas tähtedeni upitada. Lõpuks tema ootused täituvad - tema katakombidesse laskub noor kapten Raj Whitehall koos oma sõbraga. Whitehallile istutatakse kylge implantaat, mille abil masin temaga sidet saab pidada ning mees saadetakse maailma, ylesandega yhendada Belleuve yhe valitsuse alla. Sarja esimene osa kõnelebki sellest, kuidas Raj sellega algust teeb.
Põhimõtteliselt on käesoleva raamatu (ja sarja) näol tegemist kõige stiilipuhtama militaarse fantastikaga. Lähedale saavad sellele ehk vaid Pournelli (ja osaliselt ka S.M. Stirlingi) Falkenbergi seeria.
Teksti loeti inglise keeles

Avo põhjalikule sissejuhatusele on suhteliselt vähe lisada. :)

Tsükli esimene raamat kirjeldab niisiis peaasjalikult Civil Governmenti autokraadist kuberneri ihukaitseväe noore võimeka kapteni Raj Whitehalli komandeeringut piirialadele võitlema muhamediusulise Koloonia vägede vastu. Raamat lõppeb kena pisikese vandenõuga, kust olulisemad tegelased päris kenasti välja tulevad.
Ja loomulikult on läbivaks elemendiks tagaplaanil tõenäosushinnanguid ja visioone jagav Sector Command and Control Unit AZ12-b14-c000 Mk. XIV ehk tavasuhtlemises center. Too näeb oma ülesannet Bellevue taasühendamises, inimkonna allakäigu peatamises ja tähtedevahelise süsteemi taastamises.
Igati kena ja loetav tükk sõjalist fantastikat.

Teksti loeti inglise keeles

Sisust on eelarvustajad juba küllalt rääkinud. Võiks vast veel mainida, et sõjakirjeldused on kohati suhteliselt räiged, samas on romaan kiire seiklusliku süžeega ja erilise poliitkorrektsusega ka silma ei paista (moslemivihkajatele peaks ilmselt meeldima, sest nendevastase sõdimisega põhiliselt tegeldaksegi ning "kaltsupea" on romaani tekstis vast levinuim sõimusõna). Väidetavalt olevat "Kindrali"-sari inspireeritud 6. sajandi Bütsantsi väejuhi Belisariuse elukäigust, kes keiser Justinianuse korraldusel endise Lääne-Rooma alasid barbaritelt tagasi vallutas (ning kellest David Drake on omakorda kahasse Eric Flintiga alternatiivajaloolise romaanisarja kirjutanud).

Mis puutub võrdlustesse Pournelle`i loominguga, siis käesolev romaan meeldis mulle võrreldes "Falkenbergi leegioniga" rohkem, kasvõi oma maailma pärast. "The Forge`i" täpseim žanrimääratlus oleks vast "postapokalütilise aurupungi võtmes teostatud kosmoseooper". Üldiselt on mul militaarulmesse kahetine suhtumine (põnev, aga võib ka nüriks kiskuda), "The Forge" aga lõppkokkuvõttes meeldis ja hinde osas pole kahtlust.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: