Kasutajainfo

Alfred Bester

18.12.1913–30.09.1987

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Alfred Bester ·

The Men Who Murdered Mohammed

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1958; oktoober
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

Bester on meenutanud, et selle loo kirjutas eelõige ühel eesmärgil – tuua esile ajarändamisparadokside lõbusaid aspekte. See ongi kõige vaimukam ajamasina jutt, mida olen lugenud. Võib vaid oletada, et mõni teine kirjanik (näit. H. Harrison) oleks teema arendanud romaaniks, kui mitte sarjaks. See selleks. Natuke ka jutust.

Esimesel kahel leheküljel esitab autor mõnusalt tõestisündinud lugusid "hulludest professoritest". Nendeks on Amper, Boltzmann ja Charles (kõik keskkoolifüüsikast tuntud mehed). Seejärel kirjeldab Bester Tundmatu Ülikooli (=Unknown University) "hullu professorit" Henry Hasselit. Mehe geniaalsus ja hullus tuleb esile kohe tutvustamise algul: ta tabab oma naise võõra mehe embusest ja soovib naisest vabaneda; seitsme ja poole minutiga (selline on ta geniaalsus) leiutab ta ajamasina ja läheb mõrvama naise vanaisa (selline see hullus). Juba loo pealkirigi vihjab, et üksnes sellega ajarändur ei lepi. Aga lugege ise! Jutt on seda väärt!
Teksti loeti inglise keeles

Igati tore lugu. Jällegi olen seda lugend mõni aasta tagasi ja et ta mul ikka veel meeles on, on juba miskisugune näitaja. Seda, et tema Besteri kirjutet on muidugist ei mäletand, aga lugu ise on kyll silme ees. Tegelt on see ju lähenemine ajarännule hoopis teise nurga alt kui üldiselt seda tehakse. Igal juhul ei ole ma ei enne ega pärast sellist käsitlust näinud. Lugege, kui kätte satub. Veel parem, luguege mitu korda. Mina kavatsen igal juhul yles otsida ja yle lugeda.
Teksti loeti vene keeles

Päris hea tõesti. Neli pluss. Miks mitte viis? Ei kuulu lihtsalt ulmehuumori kõige suuremate austajate hulka, miskipärast on vaid üksikud mulle kättejuhtunud sedalaadi tekstid olnud tõesti siganaljakad, kuigi raamid ju ahistama ei peaks... Nii ka antud juhul. Aga lugeda tasub küll.
Teksti loeti soome keeles

Ilmselt üks n.-ö. programmilistest ajateemalistest lugudest, milles on sõnastatud postulaat, et ajasränd ja seal läbi viidud muutused puudutavad ainult ajasrändajat ennast. Leidub ka vihje Bradbury saurusekütile ("A Sound of Thunder"). Paraku ei saa heaks kiita jutu tolatsevat vormi. Mõnususest on asi kaugel. Minul oli lihtsalt piinlik. Ja matemaatilistest sümbolitest võiks Bester käed eemal hoida.
Teksti loeti inglise keeles

Vaimukas lugu. Geniaalse teadlase jaoks on ajamasin vahend oma pakilise eesmärgi saavutamiseks. Kui esimene katse vastleiutatud masinaga soovitud tulemust ei too, arvab Hassel, et sama asja tuleb täpselt sama moodi teha uuesti ja kindluse mõttes mitu korda, mis ei ole eriti geniaalne mõte.
Teksti loeti soome keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: