Kasutajainfo

Steven Brust

23.11.1955-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Steven Brust ·

Five Hundred Years After

(romaan aastast 1994)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Teine osa Dragaera maailmas toimuvast sarjast “Khaavren Romances”. Tegu on sama maailmaga, kus toimuvad Vlad Taltose seiklused, ainult et oma tuhatkond aastat varem. Sari on kirjutatud omalaadse austusavaldusena Dumas` vanema loomingule ja peategelased meenutavad väga musketäre. Kuna Dragaeras elatakse tuhandeid aastaid, siis on Dumas` 20 aastast saanud 500 aastat.

Brust kasutab siin päris osavalt Dumas`keelekujundeid ja kirjutamisstiili. Kui ikka kaks aadlikku juttu räägivad, siis üks teisele lihtsalt “Istu!” ei ütle. Selle asemel tuleb midagi sellist nagu: “Kas te ei suvatseks mulle valmistada headmeelt ja toetada oma keha sellele toolile!” Kohati on Brust dumaalikum kui Dumas ise. Ka kasutab Brust siin sellist klassikalist nippi, et väidab, et ega tegelikult tema seda raamatut kirjutanudki, ainult tõlkis. Umbes nagu Tolkien. Brusti “tõlketöö” autori nimi on Paarfi of Roundwood ja oma fiktsioonis läheb ta isegi niikaugele, et raamatu lõpus on Brusti intervjuu Paarfiga, mis tegelikult on täitsa naljakas.

Kui ajaliselt hiljem toimuv Vlad Taltose sari kubises vihjetest varasematele sündmustele, siis “Khaavren Romances”, kuigi hiljem kirjutatud, kirjeldabki neid olulisi juhtumusi Dragaera ajaloos. “500 aastat hiljem” kirjeldab põhiliselt kataklüsmi, mida Vlad tunneb Adron`s Disasteri nime all ja mis kujutab endast Adron e`Kieroni nurjunud võimuhaaramiskatset ja Vanema Maagia kasutamist, mis väljus kontrolli alt ning mille tulemusena Amorfia Meri (ehk Kaos) neelas endasse Dragaera linna. Esimest korda ilmuvad välja hilisemas Vlad Taltose sarjas olulist osa mängivad Aliera e`Kieron ja kümnete tuhandete aastate vanune ebasurnu, vägev maag ja Dzur Mountaini valitsejanna Sethra Lavode. Üks kõrvaltegelastest on ka House Jheregi kuulsaim ja legendaarseim palgamõrvar Mario, kellest samuti Vlad hiljem räägib.

Lugemissoovitust on äärmiselt raske anda. Potentsiaalne huviline peaks enne kindlasti teadma sarja esimest osa “Phoenix Guards” ja vähemalt paari – kolme Vlad Taltose esimest seiklust. Samas jälle on Vladi sarja tunduvalt lihtsam lugeda, kui Khaavreni sari tuttav.

Hinde tõmbab “nelja” peale seesama kummaline vanaaegne stiil, mis alguses tundub väga nauditav, aga pikapeale hakkab pisut närvidele käima, mis aga on puhtalt subjektiivne hinnang.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: